İnce'den HSYK Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, HSYK’nın demokratik bir yapıya kavuşmasını istediklerini söyledi.

İnce'den HSYK Açıklaması

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Muharrem İnce, Başbakanın yargının örgüt tarafından teslim alındığını söylediğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın bu konuda ne yaptığını sordu. “Başbakan gereğini yapmamışsa görevini suiistimal etmiştir. Hal böyleyse Cumhuriyet Savcısı’nın Başbakan hakkındaki fezlekesinin Meclis’e gelmesi gerekir” diyen İnce, Başbakan’ın amacının HSYK içinde kendine bir çete oluşturmak olduğunu savundu. İnce, “Paralel devlete de, parti devletine de karşıyız” diye konuştu.

Türkiye’de gelinen süreçte HSYK’nın demokratik bir yapıya kavuşmasını istediklerini söyleyen İnce, “Adalet Bakanı ve Müsteşarı burada olmasın, çıksın diyoruz. Başbakan ‘Adalet Bakanı’nın yetkileri artırılsın’ diyor. Başbakan’a destek veren birisi var, Abdullah Öcalan. Başbakan’a bir komplo yapıldığını söylüyor. BDP Milletvekili Genel Kurul’da çıkıyor, 17 Aralık operasyonunun açılımı durdurmak için yapıldığını söylüyor. Beşir Atalay, ‘Öcalan Kürtlerin lideridir’ deyip güzellemeler yapıyor. Bu AK Parti-BDP koalisyonu yolsuzlukların üzerini örtmek için özel bir çaba içindeler” şeklinde konuştu.
 
“BİR BEYEFENDİYE YAKIŞIR MI?”
 
“3-5 Mehmet için Meclis’i toplamayanlar, 3-5 mahkum için Türkiye’yi ayağa kaldırdılar” diyen İnce, “Siz saf ve kandırılmışsanız, siz o zaman çeteye ve örgüte yardım ve yataklıktan da yargılanmalısınız. Sizi böyle saf bulmuş kandırmışlarsa, ortaklık kurduğunuz insanlar sizin saflığınızdan faydalanarak sizi kandırdılarsa o zaman Putin ve Obama size neler yapmıştır” ifadelerini kullandı.
 
AK Parti’nin Anayasa değişikliği için kendilerine ziyarete geldiklerini belirten İnce, ”Böyle bir teklifle gelen iktidar partisinin ne yapması gerekir, komisyondaki görüşmelerin durdurulması gerekir. Siyaseti bilen bir insanın bunu yapması lazım. Bu nezaketi göstermeyen, devlet ciddiyetinden uzak bir yapıya partimin yetkili kurulları yarın ne cevap verir bilemem” açıklamasında bulundu.
 
Başbakan Erdoğan’ın Haşhaşi benzetmesi ile ilgili olarak da İnce, “Bir beyefendiye böyle tanımlamalar yakışır mı?” diye sordu. Hukuksuz dinlemelerle ilgili olarak ise İnce, “Hukuksuz dinlemelere dün de karşıydık, bugün de karşıyız. Önemli olan bir ilke ortaya koymaktır, dik durmaktır. Türkiye’nin geldiği noktada hepimiz kötü günler için kuruş biriktirirdik, Türkiye’de kötü günler için kaset biriktiriliyor” ifadelerini kullanan İnce, yeniden yargılanmalarla ilgili olarak yeniden yargılamaya gerek olmadığını, derhal serbest bırakılmaları gerektiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER