'İlkeli Yalnızlığa Can Kurban'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da parti kongresinde yaptığı konuşmada Türkiye’nin dış politikada yalnızlaştığı eleştirilerine, “Doğruyu söylerken yalnız kalıyorsak böyle ilkeli, prensipli yalnızlığa can kurban. Hiç itirazımız yok. Memnuniyetle yalnız kalırız ama er ya da geç bizim ilkeli tutumumuz anlaşılıyor" diye cevap verdi.

'İlkeli Yalnızlığa Can Kurban'
 
Antalya’da partisinin Muratpaşa İlçe Kongresi’ne katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti’nin kentteki ilçe kongrelerinin büyük bir kısmının tamamlandığını ve kongrelerin de bir şölen havası içinde geçtiğini söyledi. Kongrelerin ardından değişen isimler, görevi bırakanlar, yeni seçilenler olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Devir teslim törenlerin, bu yenilenmenin gayet güzel, kardeşlik, dayanışma, saygı ve sevgi içinde gerçekleştiğini görüyoruz. Önümüzdeki seçimlerde de hem yerelde hem genelde bu çalışmalarımızın meyvesini alacağız" dedi.
 
’BU MU YALNIZLIK?’
 
Ankara’da neredeyse hiç durmadan çalıştıklarını anlatan Bakan Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Geçen hafta Ankara’da diplomasi trafiği vardı. Benim şahsen başım döndü. Bir başbakan gidiyor, başkası geliyor. Bir cumhurbaşkanı gidiyor, bir başkası geliyor. Hepsini Türkiye’ye yakışan bir şekilde ağırlıyoruz, meselelerimizi görüşüyoruz. Yoğun tempo içinde koşturuyoruz. Sürekli yurt dışına ziyaretler. Hani diyorlar ya ’Türkiye yalnızlaşıyor, yalnız kaldı.’ Ben şöyle bir sayıyorum, 100 gün içinde 41 ziyaretim olmuş. Bunun 12 tanesi Türkiye’ye gelen ziyaret, gerisi bizim yaptığımız ziyaret. 100 gün içinde 100’e yakın dışişleri bakanıyla görüşmüşüm. Bazılarıyla da, ABD Dışişleri Bakanı olmak üzere en az 10’ar defa görüşmüşüz. Telefon görüşmeleri hariç. Böyle bir tempo yaşıyoruz. 100 gün içinde dünyanın en önemli 3 zirvesinin baş aktörü Türkiye olmuş. Bu mu yalnızlık? Acaba bir de yalnız kalmasaydık acaba nasıl yetişecektik, kendi kendime soruyorum."
 
’EN ZENGİN 20 ÜLKEYE BAŞKANLIK YAPIYORUZ’
 
Türkiye’nin 1 Aralık’tan itibaren G20 zirvesinin başkanlığını üstlendiğini hatırlatarak konuşmasına devam eden Çavuşoğlu, “Hangi Türkiye küçülüyordu, her yerden dışlanmıştı, dünyanın patronlarının oluşturduğu bir kulüp dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye, dünyanın en zengin 20 ülkesine başkanlık yapıyor" diye konuştu.
 
Gelecek yıl Antalya’da toplanacak G20 zirvesinde dünyanın tüm liderlerinin olacağını belirten Bakan Çavuşoğlu, Mayıs ayında da NATO Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısının Antalya’da yapılacağını söyledi.
 
TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ
 
Türkiye’yi kısa bir süreçte yoğun bir gündemin beklediğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, Küresel Göç ve Kalkınma Forumu dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlendiğini, ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi’nin İstanbul’da toplanacağını, 2016 Dünya Enerji Zirvesi’nin, 2017’de Petrol Zirvesi’nin de Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşeceğini söyledi.
 
Bakan Çavuşoğlu, “Nerede yalnız kalmışız acaba" diye sordu ve “Mısır’a ’darbe’ demekle yalnız kalabiliriz, ama darbe. Doğruyu söylerken yalnız kalıyorsak böyle ilkeli, prensipli yalnızlığa can kurban. Hiç itirazımız yok. Memnuniyetle yalnız kalırız ama er ya da geç bizim ilkeli tutumumuz anlaşılıyor" dedi.
 
’YALNIZ DEĞİLİZ’
 
Bakan Çavuşoğlu, Mısır’da darbeyle temasta bulunan ülkeleri ve Avrupa Birliği’ni Mısır konusunda eleştirdiklerini belirterek şöyle konuştu:
 
“Peki bu darbecilerle niye temastasınız, niye sessiniz çıkmıyor? Siz başından beri darbecilerle temasta oldunuz, idam cezalarını engelleyebildiğiniz mi, hayır. 3 binden fazla siyasi mahkum var. Bir tanesini çıkarabildiniz mi, hayır. Bir günde 5 bin kişiyi öldürmesini engelleyebildiniz mi? Güya bir seçim yaptı sizi davet etti mi gözlemleyin diye, hayır. Sizin ne etkiniz oldu? Darbeci ile işbirliği yapan ülkeler konumuna düştünüz. Biz bunu açıkça söylüyoruz. Sözümüzü hiç sakınmayız. Biz Recep Tayyip Erdoğan’la siyasete başladık. Biz yalnız değiliz. Arkamızda 77 milyonun duası, desteği var."
 
AK PARTİ KONGRESİNDE ERDOĞAN PANKARTI
 
AK Parti’nin AKM’de gerçekleşen ve eski Gençlik Kolları Başkanı Hasan Bozdemir’in tek aday olarak girdiği kongrede salona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pankartı asıldı. Cumhurbaşkanlığı forsuyla birlikte fotoğrafının yer aldığı pankartta Erdoğan için ’T.C. CumhurBaşkanı ve ’Kurucu Genel Başkan’ sıfatları yazıldı.
 
CENAZEYE KATILDI
 
Bakan Çavuşoğlu, kongre öncesi Ak Parti Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara’nın Antalya’da hayatını kaybeden annesi 66 yaşındaki Aynur Erkal’ın Uncalı Kent Mezarlığı’ndaki cenazesine katıldı. Erkal’ın cenazesi ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedilirken Bakan Çavuşoğlu acılı aileye başsağlığı diledi.
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER