banner51

İlk Üst Düzey Temas Görüşmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile basına kapalı bir görüşme yaptı. Görüşmede İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi de vardı. Görüşme ilk üst düzey temas niteliği taşıyor.

İlk Üst Düzey Temas Görüşmesi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın başkenti Tahran'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.
 
Görüşme, Türkiye'den Ruhani ile ilk üst düzey resmi temas olma özelliğini taşıyor.
 
Davutoğlu-Ruhani görüşmesinde, İran'ın yeni Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi de hazır bulundu.
 
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün gerçekleşen yemin törenine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Addullah Gül'ü temsilen katılmıştı.
 
Davutoğlu'nun bugün İran'dan ayrılmadan önce dışişleri bakanlığı görevini bırakması beklenen Ali Ekber Salih ile görüşmesi bekleniyor.
 
'SAYGI DİLİYLE KONUŞUN' 
 
İran meclisinde dün yemin ederek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Hasan Ruhani, İran'ın barış ve istikrarın peşinde olduğunu belirterek, "İran halkıyla yaptırım diliyle değil saygı diliyle konuşun" dedi.
 
"İran halkı seçimlerde hangi düşünce şeklini benimsediğini açıkça göstermiştir" diyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Sandıkta oy veren vermeyen herkes İran vatandaşıdır ve eşit haklara sahiptir. Ben, tüm İran halkının temsilcisiyim" dedi.
 
'HALK ORTA YOLU SEÇMİŞTİR' 
 
Görevi Mahmud Ahmedinejad'dan devralan Ruhani: "Halk sandıkta orta yola oy vermiş, aşırı ve radikal görüşlerden uzak durmuştur. Yeni hükümetin düşünce ve yönetim şekli orta yol ve aklaniyet ekseninde olacaktır. Orta yol ve yapıcılık idealler arasında denge, gerçekçilik ve milli çıkarları parti çıkarlarına tercih etmektir."
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2013, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER