banner10

İlk 'Tur'da Zor, İkinci 'Tur'da Sürpriz Olabilir

Hamdi Türkmen yazdı: Kıbrıslı Rumlar, ''Başkan''larını bizden bir yıl önce, yarın sandığa giderek seçecekler.

İlk 'Tur'da Zor, İkinci 'Tur'da Sürpriz Olabilir

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

Kıbrıs Rum tarafında, Pazar günü (yarın) Başkanlık seçimi yapılacak.

Favoriler mevcut başkan Nikos Anastasiadis ve AKEL tarafından desteklenen Stavros Malas. Seçime dokuz tane aday katılacak. 

Son yapılan anketlerde Nikos Anastasiadis yüzde 34.2 oy ile birinci sırada, Stavros Malas yüzde 23.1 oy ile ikinci sırada, Nikolaos Papadopulos yüzde 22.6 oy ile üçüncü sırada, ELAM Başkanı Hristos Hristuyüzde 4.3 oy ile dördüncü sırada ve Yorgos Lillkas yüzde 3.1oy oranıyla beşinci sırada gözüküyor.

Anastasiadis’in ilk turda tek başına yüzde 50.1 oy alamayacağı ve seçilemeyeceği kesin. Bu nedenle de ikinci tur 4 Şubat’ta yapılacak.

İkinci tura Stavros Malas kalırsa, Anastasiadis’in tekrardan seçilme şansı daha yüksek.

Ama ikinci tura Nikolas Papadopulos kalırsa, Anastasiadis’in kaderini sol oylar belirleyeceği için tekrardan seçilmesi tehlikeye girebilir. 

***

Nikolas Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının en zengin iş adamı Anastasios Leventis'in torunu ve EOKA’nın en önde gelen kurmaylarından olan Rumların Beşinci Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos’un da öz oğlu. 

Nikolas’ın, EOKA’nın kurucusu, tetikçisi, en önde gelen kurmaylarından olan eski İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis’in, annesinin ilk kocası olması nedeni ile iki de üvey kardeşi bulunuyor.

Gerçekte Papadopulos, eski EOKA’cıların, 60 yaş üzeri olanların ve Helen milliyetçilerinin tam desteğini alıyor. 

Siyasi partilerden başkanı olduğu DİKO ile EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekologlar kendisine yüzde yüz bir destek vermiş durumda. 

Anastasiadis’in ruhani başkanı olduğu DISI’nin temelini, her ne kadar EOKA-B’ciler ve Makarios’u deviren darbeciler oluşturuyorsa da, DIKO’yu da eski toprak EOKA’cılar ve milliyetçiler destekliyor. Bu nedenle de DIKO ile DISI arasında politik görüş ve kuruluş amacı açısından sadece nüans farkı var. 

Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılabileceğine inananlar Anastasiadis’e yüzde 25, Malas’a yüzde 12 ve Papadopulos’a yüzde 12 güveniyor. Bu gösterge, Anastasiadis’in kararsızların ve siyasete bulaşmayı pek sevmeyenlerin büyük çoğunluğunun oyunu alacağını gösteriyor diyebiliriz.

***

KKTC’nin aksine Kıbrıs Rum tarafında, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olan Rumların, bulundukları ülkede oy kullanmaları mümkün. 

11 bin 683 seçmenin bulunduğu yurt dışındaki Rumlar için, aralarında Yunanistan, İngiltere, ABD, İsveç, Fransa, Belçika, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu ülkelerde 38 seçim merkezi kurulacak. 

Yurt dışındaki Rumların yüzde 90’ı Yunanistan ve İngiltere’de yaşıyor. Yunanistan’da 5 bin 930, İngiltere’de ise 4 bin 117 kişinin oy kullanma hakkı var.

***

Yunanistan’da yurt dışında yaşayan Rumların ezici çoğunluğunun olmasının nedeni, 1964 yılının Nisan ayında dönemin Cumhurbaşkanı Makarios Rum Milli Muhafız Ordusu’nu kurarken Bakanlar Kuruluna aldırdığı kararla, Rum Milli Muhafız Ordusu’nda görev yapan rütbesine bakılmaksızın her Yunan vatandaşına otomatik olarak Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti vatandaşlığının verilmiş olmasıdır. 

Bu nedenle Kıbrıs’ta doğmamış veya da Kıbrıslı anne ve/veya babadan doğmamış olmalarına rağmen binlerce Yunan vatandaşı günümüzde Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti vatandaşıdır ve bu seçimlerde Yunanistan’da oylarını kullanacaklardır.

Pazar günü yapılacak Rum Başkalık seçimlerine yüzde 75 civarında bir katılım bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER