İlk Kez Mahkemede

Sağlık sorunları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan Emekli Orgeneral Şener Eruygur, yargılandığı Ergenekon davasının duruşmasına ilk kez katıldı.

İlk Kez Mahkemede

Ergenekon davası sanığı emekli Orgeneral Şener Eruygur ilk kez duruşmaya katıldı.

4 yıl önce tutuklanan Eruygur sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildikten sonra 3 yıldır duruşmalara katılmıyordu.

2008 yılında tutuklanan Şener Eruygur cezaevinde düşerek beyin kanaması geçirmiş ve sağlık durumunu dikkate alan mahkeme tahliyesine karar vermişti.

Tedavisi tamamlanan Eruygur'un mahkemeye gelerek ifade vermesi gerekiyordu. Dava sürecinde mahkeme adli tıp kurumundan Eruygur'un duruşmalara katılması açısından sağlık durumunun tespitini istedi.

Adli tıp kurumu Eruygur'un sağlıklı olduğunu ve duruşmalara katılabileceğini mahkemeye bildirdi.

Mahkemenin, gelmemesi durumunda polis zoruyla getirilmesi kararı üzerine Eruygur 3 yıl aradan sonra bugün ilk kez Silivri'deki duruşma salonuna geldi.

Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde bazı bakan ve milletvekillerini takip ettirdiği ve başbakan Tayyip Erdoğan ile KKTC eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında geçen telefon görüşmelerini kaydettirdiği iddia ediliyor.

Ergenekon iddianamesindeki ayışığı, yakamoz, sarıkız ve eldiven gibi darbe planı aşamaları da Eruygur'a yöneltilen suçlamalar arasında.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 16:00
YORUM EKLE

banner47