İktidara Giden Yol Kadınlardan Geçiyor

Toplumun yarısını oluşturan kadınlar bugün ne yazık ki siyasette yeterince temsil edilmiyor. Ancak bu olumsuz tabloya rağmen aktif siyasetle uğraşan kadınlar yine de gelecek için umutlu.

İktidara Giden Yol Kadınlardan Geçiyor

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Türkiye'de kadının siyasete adım attığı günden itibaren kadın siyasiler yetiştiren bir il olan İzmir'in bugün yalnızca 3 kadın milletvekili ve 3 kadın belediye başkanı var. Buna rağmen kentin siyasetle ilgilenen kadınları gelecek için umut taşırken, hemcinslerini siyasete davet etmeyi de ihmal etmiyor. Siyasete ve topluma ilişkin sorularımızı CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı ve kadın kolları oluşumu bulunmayan İYİ Parti'den Balçova İlçe Başkanı Serap Özöktem yanıtladı. İşte kadın siyasetçilerin dilinden İzmir'in, siyasetin ve kadınların sorunları...

CHP İZMİR KADIN KOLLARI BAŞKANI NURŞEN BALCI

“KRAVATLA CEZA İNDİRİMİ Mİ OLURMUŞ?”

“Kadınlarımızın bugün en büyük problemi şiddet ve ben kadına şiddet olaylarının giderek arttığını düşünüyorum. Yürütülen siyasi politikalarla paralel olarak bu artışın olduğunu düşünüyorum. Sosyal medya olmasa da yerel basın her zaman vardı ve bunları haber veriyordu. Bu sorunun böylesi yoğun olduğu bir dönemi hatırlamıyorum. İktidarın söylemleriyle kadına verilen önemin azaldığını düşünüyorum. Cezaların yeterli olmadığını, yeterli olan cezaların da yeterince uygulanmadığını düşünüyorum. Kravatla ceza indirimi mi olurmuş? 18 yaşının altındaki çocuklar için 'rızası vardı' gibi şeyler söyleniyor. Kadınlarımızın siyasette yer almasına gelince de,  kendi partimiz adına söylemek gerekirse biz yalnızca sosyal konular ve kadınlarla ilgili konular üstüne çalışmıyoruz. Kadın ve gençlik kolları partilerin halka uzanan kollarıdır. Örneğin alan çalışmalarında çoğunlukla kadınları ve gençleri görürsünüz. Parti politikalarını anlatıyoruz. Sahaya indiğimizde bunları anlatacak birikime sahip olmamız gerekiyor. Bu nedenle çalışmalarımıza neredeyse hiç ara vermiyoruz. Partimizin neden 'Cumhuriyet Halk Partisi' olduğunu iyi anlatmalıyız diye düşünüyorum. CHP'nin neden iktidar olması gerektiğini iyi anlatmalıyız. Referandumda 30 ilçenin 30'unda 'Hayır' çıkan ve cumhuriyet değerlerine olan bağlılığını net bir şekilde ortaya koyan İzmir'de oylarımızı daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Tabii yalnızca İzmir ile iktidar olamayız. Türkiye çapında tüm illerimizdeki kadın kollarımızın koordineli çalışmasıyla başarılı bir 2019 maratonu çıkaracağımıza inanıyorum. İzmir siyasetine dönersek İl Başkanımız Deniz Yücel gibi ben de İYİ Parti'nin bizden oy götüreceğini düşünmüyorum. CHP'nin nasıl bir parti olduğunu İzmir'in anladığını düşünüyorum. Partimizin yerel yönetimlerdeki başarısını iktidara eriştiğimizde devlet yönetiminde göstereceğimizi toplumumuza iyi anlatmak gerekiyor.8 Mart biliyorsunuz bizler için çok önemli. Kadın ve erkeğin eşit olduğu, barış içinde bir ülkede yaşamak istiyoruz. Kadına ve çocuğa şiddetin ve istismarın olmadığı bir Türkiye istiyoruz. Sınır güvenliğimizin sağlanmasıyla birlikte Afrin'de daha fazla şehit vermemeyi diliyorum. Bu vatan için canlarını veren evlatlarımıza da rahmet diliyorum.”

İYİ PARTİ BALÇOVA İLÇE BAŞKANI SERAP ÖZÖKTEM

“GELDİĞİMİZİ HİSSEDİYORLAR Kİ TEPKİ VERİYORLAR”

“Türkiye çapında teşkilatlanma faaliyetlerini hızla sürdüren İYİ Parti, 'kadın' söz konusu olduğunda diğer partilere göre farklı bir yapılanma içinde. Ben daha önce başka bir partide siyaset yaptım. Hiçbir zaman kadın kollarında çalışmadım. Ben siyasi partilerde kadın kollarının olmaması gerektiğini düşünüyorum. İYİ Parti'de bulunmamasından da mutluyum. Uzun yıllar Kadın Adayları Destekleme Derneği İzmir Sekreterliği görevini yaptım. Partimizde kadın kolları yok ve kadınlar teşkilat kuruluşlarında yer alıyorlar. Özellikle yeni bir siyasi partide böyle bir görevin kadınlara verilmesi çok önemli. Genel başkanımıza teveccühü için teşekkür ediyorum İzmir'de Balçova, Gaziemir, Güzelbahçe ve Menderes'ten oluşan 4 ilçede ilçe başkanlarımız kadın. Diyorlar ki, 'Kadın siyasette pasif kalır.' Bakın kadın aileyi yönetir, evini yönetir. Evde babanın haberi oluncaya kadar kadın zaten birçok problemi çözmüştür. Dersane parasını mutfak masrafından karşılamıştır, yemeğin parasını ayarlamıştır. Kadın evini yönetmiştir. Kadın bu işi başarır. Diğer siyasi partilere çok girmek istemiyorum ama kadına değer verildiğinde bu farkındalık hissettirildiğinde kadın daima başarır. Bu yolda Genel Başkanımızın kadın olması bizlere önemli bir cesaret kattı. İyi bir rol model olarak cesaret verdi. İYİ Parti olarak öncelikle iyi bir Türkiye için bir araya geldik. Konuyu kadın ve erkek olarak ayrıştırmaktan ziyade toplumumuza huzur olarak bakıyoruz. İYİ Parti'yi millet kurdu. İzmir her zaman soran ve sorgulayan bir ildir. İYİ Parti merkezin tam ortasında olan bir siyasi parti. Bu nedenle kentten büyük bir beklentimiz var. İzmirli de bunu hissettiriyor aslında. Telefonlarımız susmuyor. Henüz çok yeni olmasına rağmen birçok şey, vatandaşlarımızda ciddi bir ümit var. Bu ümidi vatandaşın yüzünden bile okumak mümkün. Yıllarca siyaset yaptım. Hiç bu kadar kolay ve aynı zamanda zor olmadı siyaset. Kolay çünkü İYİ Parti çok büyük bir teveccüh görüyor. Zor çünkü sorumluluğumuz çok büyük. Bugün partimize yönelik saldırılar herkesçe biliniyor. Varlık gösterdiğiniz, ilke ve amaçlarınızı anlatırken doğru bir iş yapıyorsak, yerine varıyor ki tepki gösteriyorlar. Bizim ilkelerimiz milletimizin güvenini almak. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini ve değerlerini savunuyoruz. Demek ki belli bir seviyeye gelmişiz ki tepki gösteriyorlar. Ayaklarımız yere çok sağlam basıyor.” 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER