banner51

İki Lider Bir Araya Geldi

Başbakan Davutoğlu ile Yunan mevkidaşı Çipras, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Çipras, Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirme yaparken, "41 yaşımdayım kendimi bildim bileli Kıbrıs sorununu tartışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bir araya geldi.
 
Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen görüşme sonrası iki lider kameralar karşısına geçti.
 
"Yunanistan ile kalıcı dostluğu inşa etmekle yükümlü olduklarını" söyleyen Davutoğlu, özetle şu ifadeleri kullandı:
 
"İki ülkeyi birbirine daha çok entegre haline getirmek birlikte paylaştığımız bir hayal. Pozitif gündemle ilişkiler yeniden inşaa edilmeli. Bugün mültecilerin geçişiyle anılan denizler turizmle gelişen bir bölge haline getirilebilir. Yunanistan'ın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği katkıyı artıracağına inanıyoruz. 
 
Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan olarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak bir yaklaşımımız var. Artık sorunları çözmek için orta sahada top çevirmeyeceğiz
 
Suriye'deki baskıcı rejim olmasaydı mülteciler ülkelerini terk etmemiş olurdu. Mülteciler söz konusu olduğunda Türkiye'yi bağlayan uluslararası hukuk herkesi kaplar. 
 
Sronun çözümü için ikili teknik çalışma yapılacak. Mülteciler sorunu Türkiye ile Yunanistan'ın omuzlarına atılmamalı. Tüm külfetin bu 2 ülke tarafından yüklenilmesine yönelik çabaları uygun görmeyiz.
 
Türkiye ile Yunanistan aynen Suriyeli mülteciler gibi Suriye sorununun mağdurlarıdırlar, müsebbipleri değildirler. Biz de bir mağdur olarak yani bütün bu sorunlardan etkilenmiş taraf olarak bugün aldığımız kararlar çerçevesinde ikili bir teknik çalışma yürüteceğiz. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Türkiye'de. Ege'de alınabilecek tedbirleri ele alıyor muhataplarıyla. Bu konuda daha düzenli bir istişare olacak. Ayrıca ilgili bakanlıklarımızın katılımı ile bir ikili mekanizma, bir çalışma grubu da oluşturacağız. Böylece yapılabilecek ve atılabilecek adımları önceden görüp, insani trajediyi engellemek konusunda da büyük bir gayret içinde olacağız.
 
Davutoğlu'dan sonra söz alan Çipras ise şu ifadeleri kullandı:
 
"Kritik bir dönemde gerçekleşen bu ziyaretim yeni ve iki ülke arasındaki ilişkilerde ümit veren bir çerçeveyi sembolize ediyor. Dün bir dostluk maçı oldu ama bundan bir sonuç çıkmadı. Ege'de meydana gelen insanlık krizleri terörizm maalesef etrafımızda olumsuz bir atmosfer doğuruyor. Bu konuda işbirliği yapmalıyız.
 
Türkiye son yıllarda bu konuda çok büyük bir yükün altına girdi. Buna ortaklaşa bir son bulmak amacıyla bir yöntem bulmalıyız. Bu sadece Türkiye'nin sorunu değil. Yunanistan da son 8 ayda devasa bir mülteci akınına maruz kaldı. Yunanistan'a 650 bin civarında göçmen geldi.
Halkımız büyük bir misafirperverlikle karşıladı. Burada insan tacirleriyle mücadele etmemiz lazım. İnsanların hayatını tehlikeye atmakta hiç tereddüt etmiyorlar. İnsanlık dramını sonlandırmak bizim sorumluluğumuz. Ben 41 yaşındayım kendimi bildim bileli Kıbrıs sorununu tartışıyoruz. Artık iki toplumu da çözüm için cesaretlendirmenin zamanı geldi. Bu konuda sayın Davutoğlu ile anlaştık."
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER