banner51

Hükümet'e ÖYM Uyarısı

Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırmaya hazırlanan Hükümet'e ardı ardına uyarılar gelmeye devam ediyor.

Hükümet'e ÖYM Uyarısı

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, Türkiye’de henüz darbe heveslisi çevrelerin planlar yapmaya devam ettiği bir süreçte özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının intihar olacağını söyledi. Kartal, son 50 yılını darbeler ve terörle geçiren Türkiye’nin birden bire hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağını ifade etti.
 
Yeni yargı paketinden özel yetkili mahkemelerin çalışma usullerini belirleyen CMK’nın 250. maddesinin değiştirilmesinin hedeflendiğini söyleyen BBP Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, özel yetkili mahkemelerin uzun zamandır bazı çevrelerin itirazları olduğunu hatırlattı. Mahkemelerden özellikle darbe yargılamalarından rahatsız olan çevrelerin hedefinde olduğunu belirten Kartal, Ergenekon davası başlamadan önce birçok kişinin mahkemelerin varlığından bile haberdar olmadığını dile getirdi.
 
Dünyanın çeşitli ülkelerinde belli suçlara bakan ihtisas mahkemeleri olduğunu belirten Kaptan Kartal, “Bu hem belli konularda ihtisaslaşmış yargıçların, daha doğru, daha çabuk karar vermesini sağlıyor, hem de yargının işini kolaylaştırıyor.” dedi.
 
Son 50 yılı darbeler, terör ve kanla geçen Türkiye’nin birden bire hiçbir şey olmamış gibi davranmasının mümkün olmadığını dile getiren Kartal şöyle konuştu: “Hukuk o ülkenin şartlarıyla bağlıdır. Terör can almaya devam ederken, her gün yeni ses kayıtları –darbe heveslilerinin aynı noktada durduklarını ihtar ederken- bu iş bitti havasıyla yargılamaları akamete uğratacak düzenlemeler yapmak intihardır. En tehlikeli suçlular, caydırılacak kadar cezalandırılmamış suçlulardır. Siyaset kurumunun denetleyemediği bir kurumun darbelere karışmış kimi mensuplarını salıverecek düzenlemeler yapması, demokrasi vitesini geri alması demektir. KCK tutuklamaları, darbe ve darbeye teşebbüsten yargılanıp tutuklu olanların çoğu ve bunları savunanlar bu mahkemelerden şikayetçi iken bu düzenlemeyi yapanların bir daha düşünmesi gerekir.”
 
BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu davasının henüz çözülemeden mahkemelerin kaldırılmasının, davayı akamete uğratacağına işaret eden Kaptan Kartal sözlerini şöyle tamamladı: “Ulaştırma Bakanı kendi personeline sahiplenme adına, yargı sisteminde ihtiyaç duyulan bu mahkemeleri kamuoyunda suçlaması ise camiamız ve kamuoyunda hoş karşılanmamıştır. Darbe ve terör suçluları ile mücadele de kör topal mesafe alınmışken bundan bile geri dönülmesi ileride demokrasimiz de derin yaralar açar.”
 
Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Avukat Fikret Duran, CMK’nın 250. Maddesinde yapılacak değişikliğin devam eden davaları etkilemeyeceği bilgisinin doğru olmadığını söyledi. Duran düzenlemenin yapılması halinde başta Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat ve 12 Eylül gibi davalarda yargılamanın sil baştan yeniden başlayacağını ifade etti.
 
CMK’nın 250. Maddesinde yaşanan değişikliğin devam eden davaları etkilemeyeceği bilgisinin doğru olmadığını belirten Avukat Fikret Duran, “Kanunlarda genellik prensibi vardır, yapılacak düzenleme, istisnasız eski yeni tüm davaları etkileyecektir. Kanunla mevcut davaları istisna tutan bir hüküm eklenecek olsa dahi, Türk Ceza Kanunu’nun genel prensibi olan ‘Sanığın lehine olan normdan yararlanacağı’ prensibi gereğince, iki norm mukayese edildiğinde, lehe olan düzenleme uygulanacaktır. Yapılacak değişikliklerden anında Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat, 12 Eylül gibi tüm davalar da etkilenecek ve yargılama sil baştan yeniden başlayacaktır. Karar aşamasına yaklaşan bu dosyaların yeni mahkeme heyetinin önüne gelmesi, yeni heyetin dosyanın ayrıntılarına vakıf olmasının zorluğu düşünüldüğünde kararın da uzadıkça uzayacağını, öteleneceğini şimdiden söyleyebiliriz.” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER