Hükümet Olarak Hazırlığımızı Yaptık!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Doğu Karadeniz Projesi eylem planını açıklamasının ardından çözüm süreciyle ilgili soruları yanıtladı.

Hükümet Olarak Hazırlığımızı Yaptık!
Ahmet Davutoğlu, " Biz hükümet olarak bütün bu konularda hazırlıklarımızı yaptık her türlü çalışmaların yürütülmesi konusunda arkadaşlara gerekli talimatları verdik. Birkaç kanaldan bu anlamda çalışmalar sürdürülüyor neticesini hep birlikte göreceğiz. İnşallah bu bahar Türkiye'de çok daha güzel bir siyasi ortamda da sosyal ortamda da bir bahar havasının gelmesini sağlayacak gelişmelere sahne olur" dedi.
 
Davutoğlu, "Çözüm süreci sabırla yürütülmesi gereken bir süreçtir. Nitekim 2005 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır konuşmasından bu yana çok bizim bütün bu dönemde yaklaşık 10 yıldır her türlü yöntemi ve her türlü çalışmayı sürdürerek nihayete eriştirmek istediğimiz hayati milli bir projedir. Son 2 yıl içinde önemli bir ivme kazanıldı. Ama maalesef özellikle 2013 mayısında tam da silahlı unsurların Türkiye'yi terk etmesi ve silahlı mücadeleye son verilmesi beklentisi oluşmuşken önce gezi olayları dolayısıyla ortaya çıkan provokatif atmosfer daha sonra Türkiye'ye ve hükümetimize yönelik birçok komplo girişimleri 17-25 Aralık gibi bu süreçte bazı aksamalara yol açtı ama geçen sene bu konudaki en önemli adım Haziran ayında yasal bir çerçevenin çıkarılmasıyla sağlandı 6-7 Ekim olaylarının olumsuz etkileri aşıldıktan sonra biz hükümet olarak yasanın gerektirdiği çözüm süreci kurullarını oluşturduk ve yoğun bir tempoyla da bu konularda mesafe kat edilmesi için çalışmaları sürdürdük. Doğrudur son haftalarda bu tempo arttı dikkat ederseniz iki gün önce de ben Ankara'da tekrar çözüm sürecini topladım. Son gelişmeleri değerlendirdik" dedi. 
 
Davutoğlu, "Artık özellikle de Türkiye'de bütün siyasi görüşlerin rahatlıkla katılabildiği serbest seçimlerin gerçekleşeceği bir ortama girmişken beklentimiz ve olması gereken şey Türkiye'de artık hangi görüş olursa olsun demokratik siyaseti benimsemesi ve silahlı mücadeleden ve siyasi yöntemlerden tümüyle uzaklaşması lazım. Bu açık iradeyi görmek arzusundayız. Bu açık irade ortaya çıktığında Türkiye'de demokratik siyasetin alanı da genişleyecek her şey çok daha rahat şartlarda konuşulur hale gelecek ama 6-7 ekim olaylarında olduğu gibi eğer tekrar provoktif şiddet ortamına dönülmesi yönünde gibi bir eğilim olursa tabi bu konuda tavrımız da açık ve nettir. Ümit ederiz ki herkes bütün bu yaşanan süreçlerden gerekli dersi almıştır. Önümüzdeki günlerde kamuoyunda olumlu yankılar yapacak güzel gelişmelerin olması yönünde gerekli adımlar atılır. Biz hükümet olarak bütün bu konularda hazırlıklarımızı yaptık her türlü çalışmaların yürütülmesi konusunda arkadaşlara gerekli talimatları verdik. Birkaç kanaldan bu anlamda çalışmalar sürdürülüyor neticesini hep birlikte göreceğiz. İnşallah bu bahar Türkiye'de çok daha güzel bir siyasi ortamda da sosyal ortamda da bir bahar havasının gelmesini sağlayacak gelişmelere sahne olur" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER