'Hükümet İstifa Etmeli'

MHP Lideri Bahçeli'den önemli açıklamalar.

"AK Parti ve sözcüleri ile televizyondaki temsilcileri MHP’ye neden hayır diyor diye düşünmüyorlar. MHP her şeye hayır diyor düşüncesi kamuoyunda da var." diyen MHP lideri Devlet Bahçeli 'hayır'da hayır vardır. Biz neye hayır demişiz? Azınlık hükümetine hayır demişiz. Erken seçime hayır demişiz. Seçim hükümetinde görev almaya hayır demişiz. HDP ile bir araya gelmektense hayır demeyi uygun gördük" diye konuştu. Öte yandan Bahçeli, Davutoğlu ile yaptığı görüşme sırasında yanında bulunan çantayı açtı ve koalisyon şartlarını açıkladı.

HaberTürk TV’de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bahçeli, özetle şunları kaydetti:
 
TEDBİR ALINMALIYDI
 
“20 Temmuz’dan itibaren tırmanan bir terör var. Bu terör Türkiye’yi sarmıştır. Ankara’da bir katliamla karşı karşıya kalındı. Türkiye’de terörün tırmandığı bir ortamda, teröre lanet toplantıları yapılması önemlidir. Bunun bir kısmı da barış mitingleri şeklinde kendini göstermiştir. 10 Ekim günü DİSK, KESK gibi, birçok siyasi düşüncenin yan kuruluşu şeklinde çok eylem yapmış bir topluluğun, böyle önemli bir mitingi düzenlerken alması gereken çok sayıda tedbirin olması gerekirdi.
 
HÜKÜMET İSTİFA ETMELİ
 
İstifa kurumu önemli bir kurumdur, herkes tarafından da kullanılması zordur. İstifaya karşı olmak da doğru değildir. Ankara Emniyeti’ndeki 3 görevden alınma dahi toplumu rahatlatmıştır. Suruç Katliamı ile Ankara Katliamı’nı çok yakından ele alıp incelemek lazım. 20 Temmuz’dan bugüne kadar şehirler yaşanamaz hale gelmiştir. Böyle bir ortamda iki bakanın istifasının anlamı fazla yoktur. Esas istifa etmesi gereken bu hükümettir; ama şurada yaklaşık 15 gün kaldı. O bakımdan istifanın da fazla bir anlamı yoktur.
 
RAKKA’DAN ANKARA’YA
 
(Başbakan bu seçim hükümeti, AK Parti hükümeti değildi eleştirisi yaptı olayla ilgili) Başbakan çok yanlış ve olayları saptırarak konuşuyor. Gerçeklerin üstünü örterken, siyasi kurumları tahrip ediyor.  Rakka’dan Ankara’ya kadar 935 kilometre yol katederek, bombalar Ankaraya taşınıyorsa, burada bir zafiyet var demektir veya bizim bilmediğimiz gerçekler vardır. Bir terör şûrası toplansın bu memlekette.
 
YASAK OLMALI AMA
 
(Yayın yasağını) Kanaatimce doğrudur yasak ama kapsamını iyi sınırlamak lazım. Ama olayın aydınlatılmasında basın görevi sınırlandırılmamalı, basının ciddi şekilde üzerine gitmesinde yarar var.
 
CİDDİYE ALMIYORUM
 
(Selahattin Demirtaş ‘Devlet içinde IŞİD’i tetikçi olarak kullanan bir anlayış var’ diyor) Bu konuları bu şekilde dile getiren, PKK’nın terör faaliyetlerinin arka kapısı olup, destekleyicisi özelliğinden vazgeçmesi lazım. PKK ile ilişkilerini kesmeden, bu siyasi partinin bütün söylemlerinin geçerliliği yoktur. Ciddiye almıyorum.”
 
HDP HARİCİNDE KOALİSYON KURARIZ
 
Türkiye’de seçim havası gözükmüyor seçimin güvenliği konusunda tartışmalı. 1 Kasım’dan sonra RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ın yeni senaryolarına mı kurban olacağız, yoksa Türkiye’yi kaostan kurtaracak bir yapıyı mı oluşturacağız. MHP, dört şartı kabul eden HDP haricinde kim varsa onunla koalisyon kurmaya hazırız. MHP’ye iktidar olmaktan kaçıyor diye kimseye söylettirmeyiz.
 
HANIMEFENDİ BİRAZ DİNLENECEKLERDİR
 
(Tuğrul Türkeş ve Meral Akşener) Tuğrul Türkeş Bey rahmetli Başbuğumuzdan emanettir. Her şart altında MHP’nin himayesi altındadır. Ama ayrılış sebebi bizden kaynaklanmıyor. Öbür hanımefendiden bahsedersek, İstanbul büyükşehir adayımız olmuş, milletvekilimiz, aynı zamanda meclis başkanvekilimiz, 1 Kasım için müracaat etti, listeye girmedi. Listeye almayan benim, sebepleri vardır, uluorta konuşulacak şey değildir. Değer vererek, her türlü konuma taşıdığınız insan sorgulanmıyor da MHP sorgulanıyor.
 
BAKANLIK DAĞILIMI 6 MHP 15 AKP OLACAKTI
 
(2 saat 26 dakika görüştünüz Davutoğlu ile ne oldu orada?) ‘Dört şartı kabul ettiğiniz takdirde taşın altına elini değil gövdesini bırakır MHP’ dedik. Onun için çantamı açtım. Bazı dosyaları gösterdim. Açılım ve çözüm bloku başlıklı çalışmalarımız vardı. Biraz daha gelişme olsaydı, diğer dosyaya geçilecekti, koalisyon protokolü için önerilerimiz vardı. Üçüncü konu ise bakanlık dağılımıydı. Bakanlıkların dağılımında MHP 5.99 AKP 15.2 ile temsil ediliyor, 6 biz 15 onlardan olacaktı. Biz koalisyonu nasıl kuracağımızın hazırlığını yaparken, onlar tek başına iktidar olabilecek bir zemini hazırlamak için Meclisi erken seçime davet etmeyi düşünüyorlardı.
 
Bahçeli'nin açıklamalarının tümü şöyle:
 
ANKARA’DAKİ KATLİAM
 
Bu program milletçe çok acı bir dönemden geçtiğimiz zamanda yapılıyor. Ankara'da 99 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşımızın yaralandığı bir katliamla karşılaştık. Ankara'daki eylemi yapan DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği gibi tecrübeli, çok sayıda eylem yapmış grupların daha tedbirli olmaları gerekliydi. Emniyet güçleri ile koordineli çalışmaları gerekli idi. Terörün tırmandığı ortamda tertip heyeti hassas olmalıydı.
 
BAŞBAKAN'IN 28 MAYIS'TA 3 ÖRGÜTÜN ANLAŞTIĞINI SÖYLEMESİ
 
Sayın Başbakan, Mayıs ayında bu bilgiye ulaştıysa 4 ayda tedbir almama acziyetinde bulunmuştur. Sayın Başbakan'ın biraz az konuşmasında fayda vardır. Suçlamaları önlemek için istifaları önlemenin anlamı yoktur. Emniyet'tei 3 görevden alma toplumu rahatlatmıştır. Suruç ve Ankara katliamını yakından incelemekte fayda var. 20-25 gün kaldı seçime, Seçim hükümeti olduğundan dolay şu an istifaların da önemi yoktur.
 
"HÜKÜMET İSTİFA ETMELİDİR"
 
Erken tespitlere göre örgütü gizlemenin manası yok.
Suçlamaları ötelemek için istifaya karşı olmak doğru değil. Böyle bir ortamda bir-iki bakanın istifası önemli değil. Asıl istifa etmesi gereken hükümettir.
 
MHP'NİN SEÇİM HÜKÜMETİ'NDE YER ALMAMASI
 
Sayın Başbakan çok yanlış konuşuyor. Olayları saptırarak konuşuyor. Gerçeklerin üstünü örterken siyasi kurumları zedeliyor.
 
ANKARA PATLAMASINDA İSTİHBARAT ZAFİYETİ KONUSU
 
Terörle mücadelenin esası terörle mücadelede yüksek tecrübede bir kadroya ait olması ve önemli bir teknoloji ile desteklenmesidir. Esas önemli olan ise istihbarattır. Rakka’dan Ankara’ya kadar 935 km yol kat edilerek bombalar Ankara’ya taşınıyorsa burada bir zafiyet vardır ya da bizim bilmediğimiz bir şeyler vardır. Onun için iktidarın açıklamalarını sabırla beklemek gerekmektedir.
 
Bir terör şurası toplansın bu memlekette. Yoksa müesseseleri, şahısları suçlamak sadece terör örgütüne katkı sağlar.
 
DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMASI
 
(IŞİD’in Türkiye’de desteklenmesi iddiaları) Demirtaş’ın açıklamalarını çok ciddiye almıyorum. PKK’yı destekleyici özelliklerini bırakmaları lazım. Fazla ciddiye almıyorum.
 
DEVLET DENETLEME KURULU’NUN ÇALIŞTIRILMASI
 
Sayın Cumhurbaşkanı 10 Ağustostan bu güne kadar ilk defa bir anayasal görev üstlendi. Bu hayırlı bir adımdır. Devlet Denetleme Kurulu çok önemli bir kuruldur. Çalıştırıldığında Türkiye’de birçok şey ortaya çıkacaktır. Devlet Denetleme Kurulu gereğini yapmalıdır.
 
YAYIN YASAĞI KONUSU
 
Kanaatimde doğru bir karardır. Basının da konunun üstüne gitmesine fırsat sağlanmalıdır. Doğru bilgiyi hükümet vermeli, basın da aktarmalıdır.
 
DAVUTOĞLU İLE NEDEN GÖRÜŞMEDİ?
 
Sayın Davutoğlu gelişen olaylar karşısında özellikle terör faaliyetlerindeki sonuç alamamanın sıkıntısıyla tüm siyasi partileri ortak deklarasyon yayınlamaya çalışıyor. Davutoğlu başarısızlığını diğer partilerle paylaşmak istiyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. MİT kendisine bağlı. Terörle mücadele eden kurumlar kendisinde. Deklarasyon yayınlamanın ne anlamı var. Biz kendilerine samimi düşüncelerimizi söyledik, uygulamamanın ne anlamı var. Biz başarı gördüğümüzde gerekli desteği her aşamada veririz. Nitekim kendilerine de zaman zaman bu destek verildiği ifade edilmiştir. İcraat yapsın daha doğru olur.
 
Terörle mücadeledeki kararlılığı çok yanlış. Türkiye’de yıllardır terör faaliyeti ile karşı karşıyayız. Son yıllarda da Orta Doğu’da bunu yaşıyoruz. Yıllardan bu yana var olan uzmanlar, özellikle Emniyet’te, MİT’te TSK’da çok yetişmiş insanlar var. Bunlara gerekli talimatlar verildiğinde terörden iz kalmaz.
 
IŞİD’İN TÜRKİYE’DE YER ALMAMASI VE DİYANET’İN ROLÜ
 
IŞİD, İslamiyet’i çok yanlış yorumlayan ve canilik üzerinde faaliyet gösteren bir örgüt. Bu örgütü yok etmek lazımdır. Bu konuda da kamuoyuna iyi anlatmak için Diyanet’in yanı sıra ilahiyat fakültelerine görev düşmektedir. 
 
Türkiye’de IŞİD operasyonları yapılıyor. Demek ki bunların varlığı biliniyor ama zamanlama yanlış. Olay bittikten sonra operasyon yapılıyor. Gecenin saat 3’ünde bilmem ne sokağında evlere girebiliyorsunuz. Madem bunları biliyorsunuz neden zamanında gerekli tedbirleri almıyorsunuz. Devlet şimdi konunun üzerinde olmalı ve gereğini yapmalıdır.
 
Diyanet yeni yeni gayret gösteriyor. İlahiyat fakültelerinde çok önemli isimler var. Bu şahsiyetleri televizyonlarda ‘IŞİD örgütü nedir, nasıl türemiştir’ açıklamalarını yapan çok yetersiz. Camilerdeki faaliyetler daha çok siyasi amaçla yapıldığına dair bir düşünce var. 
Camiler hemen hemen siyasallaştı.
 
KILIÇDAROĞLU İLE NEDEN GÖRÜŞMEDİ?
 
Kılıçdaroğlu Başbakan'dan görüşme talebi almıştır ve gitmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu toplantıdan sonra toplantının detaylarını paylaşmıştır. MHP zamanlama açsısından bunun doğru olmadığını söylemiştir. Toplumda iktidar partisinin teklifine reddederek, muhalefetin teklifini kabul etmemek yanlış algıya sebep olabilir. Muhalefet olarak görüştük, dertleştik ne olacak? Faydası olsa Fizan'da da olsa giderim.
 
BAHÇELİ HER ŞEYE HAYIR DİYOR DÜŞÜNCESİ
 
AK Parti ve sözcüleri ile televizyondaki temsilcileri MHP’ye neden hayır diyor diye düşünmüyorlar. MHP her şeye hayır diyor düşüncesi kamuoyunda da var. 
 
MHP’yi suçlayan kardeşlerim var. Bunlarla karşılaştığınızda onlar da ‘Neden hayır diyorsunuz’ diye soruyorlar. Milletvekili adayı kardeşimiz bu sorunun cevabını bulamıyorsa 1 puan kaybediyorlar.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER