HSYK'ya Yanıt

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, HSYK'nın açıklamasını eleştirdi; yayımlanan bildirinin 'korsan' olduğunu savundu.

HSYK'ya Yanıt

 

AK Parti'den Adli Kolluk Yönetmeliği'nin Anayasa'ya aykırı olduğunu açıklayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yanıt geldi.

Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yayımlanan bildiriyi "korsan bildiri" olarak niteledi.

Mustafa Şentop açıklamasında, 22 üyesi olan HSYK'da sadece 13 kişinin imzaladığı bildirinin yayımlandığını belirtti.

 

"Şahışlar kendi adına bildiri yayımlayabilir, ancak HSYK adına yayımlayamaz" diyen Şentop olayları 28 Şubat'ta yaşananlara benzetti.

Şentop, "Eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayımlıyor. Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim" şeklinde konuştu.

Başsavcı Çolakkadı'nın yaptığı açıklamada olayı çok iyi izah ettiğini belirten Şentop, "Şimdi bu arkadaş kendisi adına mı, yoksa savcılık adına mı iş yapıyor?" ifadelerini kullandı. 

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, bugün yaptığı açıklamada, yolsuzluk operasyonu dosyasının elinden alındığını belirterek "Soruşturma yapmam engellenmiştir, sıralı amirler suç işlemiştir" demişti.HABERE GİT

Bu açıklamanın hemen ardından konuşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, savcının yalan-yanlış bilgiler verdiğini savunarak, “Savcılar rastgele soruşturma başlatıp bitiremez" ifadelerini kullanmıştı.HABERE GİT

'YÖNETENLERİN DENETLENMESİ HUKUKUN GEREĞİ' 
Tartışmaya HSYK dahil olmuş ve kurul tarafından yayımlanan bildiride Adli Kolluk Yönetmeliği’nin Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilmişti. 

Kurul tarafından yayımlanan bildiride, İstanbul'daki soruşturmada mahkeme kararına rağmen polisin gözaltı yapmadığı yönündeki iddiaları da yer verilmiş ve "Polis üstlerinin değil Cumhuriyet savcılarının emirlerini yerine getirmek zorundadır'' ifadeleri kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER