banner51

'HSYK Suç İşledi'

HSYK’nın yaptığı açıklamayla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “HSYK, suç işledi” dedi. Basın açıklaması dağıtan savcıyı “yüz karası” diye nitelendiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Önce sen nereye çalışıyorsun, bunu açıkla. Sen açıklamazsan biz açıklayacağız.”

'HSYK Suç İşledi'

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Fahri Doktora töreninde konuşma yaptı.
 
Konuşmasının tamamına yakın bir bölümünü yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına ayıran Başbakan Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) dün yaptığı açıklamayı sert bir şekilde eleştirdi. 
 
HSYK'nın suç işlediğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Suç duyurusunda bulunuyorum" diye konuştu.
 
Erdoğan, "Soruşturma yapmam engellendi, görevden alındım" diyen Savcı Muammer Akkaş'ın adliye önünde basın açıklaması dağıtmasına da tepki gösterdi ve savcı için "yüz karası" ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin yol ayrımında olduğunu savunan Başbakan Erdoğan, "Ya eski Türkiye devam edecek ya da yeni Türkiye devam edecek" dedi.
 
Yeni Türkiye'ye karşı direnildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu direniş son direniş, son kez saldırıyorlar. Son kez ellerindeki tüm imkanları kullanıyorlar. Allah'ın izniyle biz bu direnişi de yerle yeksan edecek, inşallah eski Türkiye'nin kapısını tamamen kapatacağız."
 
'İKİ SIR KELİME'
 
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;
 
"Türkiye, geride bıraktığımız 11 yıl içerisinde her alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Tarihi nitelikte reformlarla Türkiye'yi çok farklı bir konuma yükselttik. İki sır kavram veya kelime: istikrar ve güven. Bu, 11 yılın en temel formülü bu iki sır kelimedir.
 
'TÜRKİYE KAYBETTİĞİNDE BİRİLERİ KAZANIR'
 
İstikrar ve güven olduğu zaman Türkiye'nin çok önemli adımlar attığını görüyoruz. 1950-1960 dönemlerinde Türkiye'nin önemli başarılar elde ettiğini biliyoruz. Koalisyon zamanlarında da geriye gittiğini, kan kaybettiğini görüyoruz. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler söz konusu olduğunda bir kazanan varsa, bir kaybeden vardır. Yani Türkiye'nin kaybettiği dönemlerde birileri muhakkak kazanmıştır, Türkiye'nin büyüdüğü dönemlerde de birileri kaybetmiştir.
 
Faiz bu noktada en somut örneklerden biridir. 2002 yılında Türkiye bütçesinin yüzde 45'ini faiz ödemeye ayırıyordu, şu an yüzde 13'ünü ayırıyor. Türkiye sadece faiz yoluyla 642 milyar lira kaybedecekti. 11 yılda sadece faizleri düşürmenin Türkiye'ye kazandırdığı miktar 642 milyar oldu. Bu çok büyük bir rakam.
 
Biz Marmaray'ı 5.5 milyar liraya tamamladık. 11 yılda faizleri düşürerek 117 Marmaray yapacak kadar para kazandık. İşte bu paralarla yollar yaptık; okullar, barajlar inşa ettik. Türkiye 11 yılda 642 milyar kazanırken birileri de bu parayı kaybetmiş oldu.
 
'BAŞARININ TEK SIRRI İNSANDIR'
 
Bu parayı kaybedenlerin istikrarlı bir Türkiye istemesi asla mümkün değildir. Bize hep şunu öğretirlerdi; emek istihdam, tüketim. Hayır, aslında başarının tek sırrı insandır. Çünkü bu saydıklarımızın hepsi insanın türevidir. O yüzden yatırım yapmamız gereken insandır.
 
Bu fırsatçıları rahatsız ediyor. Türkiye 30 yıldır terörle mücadele ediyor. Her gün yüreklerimiz yandı. Terör, biz çözüm sürecini hayata geçirene kadar bitmedi. Biz daha partimizi kurarken teşhisimizi de ortaya koymuştuk. Güvenlik tedbiriyle terör çözülmez. Terörün uluslararası bazı rant çevrelerini zengin eden bir durumu var. Terör varsa silah satabiliyorlar.
 
Dün Libyalı bir doStum yanımdaydı. 'Şu anda 22 milyon silah var' dedi. Halkta olan silah bu, orduda olan değil. Libya'nın nüfusu 6 milyon. Libya, çok ciddi bir tehdit altında.
 
'İKİ SEÇENEK VAR'
 
Türkiye yol ayrımına geldi; ya eski Türkiye devam edecek ya da yeni Türkiye devam edecek ve o birileri kaybedecek. Eski Türkiye ile devam edersek herkes az neler olacağını tahmin ediyor. Eski Türkiye yüksek faiz, yüksek enflasyonla devam etmek anlamına geliyor. Baskıyla, yolsuzlukla, hedefi olmayan, itibarı zedelenmiş bir şekilde dünya sahnesinde yer almak anlamına geliyor.
 
Eski Türkiye gündemi belirlenen bir Türkiye, yeni Türkiye gündem belirliyor. Eski Türkiye'de birileri çok para kazanıyordu. Yeni Türkiye yasaklarından tamamen kaybetmiş, yoksulluğu azaltmış, özgür bağımsız bir ülke anlamına geliyor.
 
'HSYK SUÇ İŞLEDİ'
 
Devletin malını, yetimin malını birileri hakikaten söğüşlüyorsa onun hesabını önce biz sorarız. Ancak şunu da ortaya koyayım, iftira at tutmasa iz bırakır mantığıyla olmayan şeyleri olmuş gibi gösterenleri de ifşa etmek bizim görevimizdir.
 
Örneğin, şu anda bazı medya organlarına gizlilik esaslı olan dosyaları servis etmek hukukun neresinde yazıyor? Başsavcı akşam bunu açıkladı. Ben buradan suç duyurusunda bulunuyorum. HSYK da suç işledi. Yaptıkları açıklamayla Anayasa'nın 138. Maddesi'ne aykırı hakaret ediyorlar. Peki bu HSYK'yı kim yargılayacak? Öyle bir yetkim olsa anında yargılayacağım. Kim yargılayacak biliyor musunuz? Millet yargılayacak. Ya millet ya zillet...
 
Milletin vicdanı çok önemli. Olmayan şeyi varmış gibi göstermek bunun üzerinden medyaya servis yapmak masum insanları, tertemiz işadamlarını zan altına sokmaya kimsenin hakkı var mı? Şahsım da dahil...
 
'HUKUKTAN YANAYIZ, KANUNDAN YANA DEĞİL'
 
Hukuk başka bir şeydir, kanun başka bir şeydir. Biz hukuktan yanayız, kanundan yanayız, kanundan değil. Eğer kanun, hukuka ters düşüyorsa orada sıkıntı var.
 
'BÖYLE BİR SAVCI YÜZ KARASIDIR'
 
Bir savcı mahkeme önünde basına açıklama dağıtır mı? Böyle bir savcı yüz karasıdır. Bunu başkaları yapıyor. Demek ki, sende de böyle esintiler var. HSYK, sen bu zatla ilgili ne yapacaksın? Suç duyurusunda bulunuyorum. Biz hem yasama hem yürütmeyiz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, yargının değildir.
 
‘SON KEZ SALDIRIYORLAR’
 
Yeni Türkiye ideali çok ciddi bir saldırıya maruz kalmış durumda. Eski Türkiye'den rant devşirenler yeni Türkiye'ye karşı direniyor. Bu direniş son direniş, son kez saldırıyorlar. Son kez ellerindeki tüm imkanları kullanıyorlar. Allah'ın izniyle biz bu direnişi de yerle yeksan edecek, inşallah eski Türkiye'nin kapısını tamamen kapatacağız.
 
Bu saldırı Allah korusun, başarıya ulaşacak olsa yarın aynı saldırı başka bir hükümete tekrarlanacak, çünkü rant var. Bu saldırı başarısız olursa Türkiye’de milli irade hiçbir zaman tehdit edilmeyecek.
 
‘KAOS LOBİSİ KAYBEDECEK’
 
Bu süreçten millet olarak çok daha güçlenmiş olarak çıkmış olacağız. 2023'e ilerleyeceğiz. Faiz lobisi kaybedecek, terör lobisi kaybedecek. Kaos lobisi kaybedecek.
 
‘BİZİ KARA TRENLE GÖRMEK İSTİYORLAR’
 
Son saldırıda demiryolu var, niye? Yüksek Hızlı Treni yaptık ya onun için. Bunlar bizi hâlâ kara trenle görmek istiyor. Bunlar yüksek hızlı trenle yaşayan bir Türk evladı görmek istemiyorlar. 11 yıl önce savunma ihtiyaçlarımızın yüzde 80'ini yurtdışından karşılıyorduk, bunu yüzde 50'ye çektik."
 
Erdoğan, üniversitedeki töreninin ardından toplu açılış töreninde konuştu.
 
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
 
'BU MİLLET ARTIK HÜKÜMETİNE SAHİP ÇIKIYOR'
 
"Yolsuzluk manşetleriyle asıl niyeti gizlemeye çalışıyorlar. 1960'ta merhum Menderes hükümetini düşürmek içinde aynen bu yöntemleri kullandılar. 12 Eylül'de de kaos görüntüsü oluşturup darbeye zemin hazırladılar. İşte bu tuzakların bir benzeri sergileniyor. Ama Türkiye eski Türkiye değil, Türkiye artık bu oyunları yutmuyor. Geçmişte itirazları bastırıyorlardı, gerçekleri milletten gizliyorlardı, artık bunu yapamıyorlar. Güneşi balçıkla sıvayamıyorlar.
 
Bu millet neyin ne olduğunu çok iyi gördü. Millet susuyor, içine atıyor, hesabını erteliyor; vakti gelince hesabını sandıkta soruyordu. Şimdi devir değişti, yine zamanı gelince millet hesabını sandıkta soracak. Çünkü bu millet artık hükümetine sahip çıkıyor.
 
Bu ülkede egemenlik yargının değildir, bu ülkede egemenlik yürütmenin değildir, bu ülkede egemenlik milletindir. Kimse bu egemenlik yetkisini almaya kalkmasın, herkes anayasadaki yerini gayet iyi bilecek. Anayasanın 138. maddesi sadece yürütme için çalışmıyor, aynı şey yargı içinde çalışıyor. kimse yargılama sürecini baskı altına alamaz, onlar da bunun bedelini ödemek zorunda. Millet bunun hesabını sorar. Son 11 günde devam eden saldırı sadece hükümete değil, bu saldırının hedefi milli iradedir. Hedef millettir, ekonomisi büyüyen, çözüm süreci başarıyla yürüyen, dünyada ağırlığı artan Türkiye'dir.
 
'SEN AÇIKLAMAZSAN BİZ AÇIKLAYACAĞIZ'
 
Bunun arkasında uluslararası güçler de var. Onlar güdülen Türkiye istiyor. Faiz lobisi kuduruyor. Bizim fazi borcu geldiğimizde yüzde 45'ti, şimdi yüzde 13. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar buralara gelebilir mi? İnsaf et, insaf.
 
Tezgah hazır. Medyaya servis yapmak suretiyle adil yargılama olabilir mi? Sen savcı mısın? Bildiri dağıtan biri misin? Bu ne biçim iştir? Yargının tarihinde böyle bir şey var mı? HSYK'ya sesleniyorum. Adli kolluk konusunda Danıştay'ı baskı altına alarak bildiri yayınladın. Başsavcıya, Başsavcı Vekili'ne komplo ayarlamak suretiyle medyaya bildiri yayınlayan bir kişi bu ülkede adil bir savcı olabilir mi? Gizlilik esası olan bütün dosyayı medyada görüyoruz. Sen bu servisi nasıl yaparsın? Bu ne demek? Sen tertemiz insanları bununla nasıl lekelersin? Önce sen nereye çalışıyorsun, bunu açıkla. Sen açıklamazsan biz açıklayacağız bunları da.
 
Gezi olaylarında başarılı olamadılar, şimdi de bunu yaptılar. Bunda da başarılı olamayacaklar. Ama faiz yükseldi, borsa düştü, döviz kurunda sıkıntı var. Bunlara sebep olanlar onlar. Türkiye'nin ayağa kalkamasına dayanamayanlar şimdi zil takıp oynuyorlar.
 
‘BEDDUA EDENİN KİME ÇALIŞTIĞINI MİLLETİM ANLAMIŞTIR’
 
Başka çevrelere ajanlık yapan devlet içinde çöreklenmiş örgütün kimin ekmeğine yağ sürdüğünü inşallah gördünüz. Müslümanlar kendi aralarında birbirlerine rahmet içindedir. Müslümanlara beddua edenlerin gerçekte kimin için çalıştığını benim imanlı kardeşim anlamıştır inşallah. Biz beddua etmeyeceğiz, biz dua edeceğiz. Bedduaya lanet, duaya davet.
 
‘CHP VE MHP’Yİ TAŞERON GİBİ KULLANIYORLAR’
 
Biz olsak da olmasak da istiyoruz ki bu ülkede millet ne diyorsa o olsun. Onun için sadece AK Parti’li kardeşlerimin değil, diğer partilere oy vermiş kardeşlerimin demokrasiye sahip çıkmasını istiyorum. Aklımızı kiraya vermeyelim, biz kula kulluk yapamayız. Özellikle CHP'ye, MHP'ye gönül vermiş kardeşlerim; sizin oy verdiğiniz partiler bu kirli oyunun içinde maşa olarak kullanılıyor. CHP ve MHP taşeron olarak kullanılıyor.
 
‘KAYNAK YAPAN BELEŞÇİ GİBİ’
 
Başbakanlık müsteşarımı kabineye İçişleri Bakanı olarak aldım. ‘CHP genel müdürü’ çıkmış, ‘Meclis içerisinden kimseyi bulamadın mı?’ diyor. Şimdi ben ona soruyorum, İstanbul'a yolsuzluk nedeniyle kurultayınızda ihraç ettiğiniz, yolsuzluk dosyası önünde poz verdiğin o şahsı niye aday yaptın? Aday mı bulamadın da onu aday yapıyorsun. Dün hakaret ettikleri polisi bugün güya savunuyorlar. Kuyruğa kaynak yapan beleşçi gibi boy gösteriyor. Dikkat edin, CHP'nin hiçbir zaman siyaset ürettiğini göremezsiniz. Çok partili dönemde iktidar olduğunu göremezsiniz. Darbe olur, CHP öyle iktidar olur. AK Parti’li kadar CHP'li, MHP'li kardeşim de bu tezgahı bozacaktır. Hevesleri kursaklarında kalarak tasfiye olup gideceklerdir. Asla ümitsiz olmayacak, asla moralinizi bozmayacaksınız. Biz Allah'ın izniyle çok güçlüyüz. Ülkemize saldıran bu alçaklara karşı bizim iman dolu göğsümüz gibi serhaddimiz var.”
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER