'Hiçbir Anne Ağlamasın'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı konuşmada, "Bütün anaların yüreği dağlıyor. Her gün şehit haberleri geliyor. Askere gidip çatışın denildiğinde kendi çocuklarını değil sizin çocuklarınızı gönderiyorlar. Lafa karnımız tok. Uygulamada kadının hakkını teslim edeceksin. Hiçbir anne ağlamasın istiyoruz. Ağlayacaksa sevincinden ağlasın" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, şu ifadeleri kullandı: "Biz kadına değer vermek istiyoruz. Annesine değer vermeyen var mı? Bütün kadınlar anne mi? Anne niye değer vermiyoruz? Yeri zamanı gelince lafımız çok. Her şeyi söylüyoruz. Lafa karnımız tok. Uygulamada kadının hakkını teslim edeceksin. Kadın eşittir erkek. Hakları açısından hiçbir fark gözetilmemeli. Tam tersine kadın erkek eşitliği sağlanmalı. Anayasadaki düzenlemede kadın ile erkek eşit haklara sahip diyor. Devlet bu eşitliğin hayata geçirilmesi ile mükelleftir. Sakın bu anayasal hakkınızdan vazgeçmeyin. Birisi eşit değil derse diyeceksiniz ki bir dakika Anayasa eşit diyor. Haklarınızı kimseye kaptırmayın. Bu hakların mücadelesini verdiniz.
 
ASKERE GİDİP ÇATIŞIN DENİLDİĞİNDE KENDİ ÇOCUKLARINI DEĞİL SİZİN ÇOCUKLARINIZI GÖNDERİYORLAR
 
Bütün anaların yüreği dağlıyor. Her gün şehit haberleri geliyor. Bazı anneler televizyon haberlerini izleyemiyoruz feryatları duymak istemiyoruz diyor. Şehit yakınları hep gariban. Bu Ankara'nın beyleri gidiyor mu oralara. Çarpışıyorlar mı? Oturup konuşuyorlar. Askere gidip çatışın denildiğinde kendi çocuklarını değil sizin çocuklarınızı gönderiyorlar.
 
HİÇBİR ANNE AĞLAMASIN İSTİYORUZ. AĞLAYACAKSA SEVİNCİNDEN AĞLASIN
 
Biz ülkemizde huzur istiyoruz. Hiçbir anne ağlamasın istiyoruz. Ağlayacaksa sevincinden ağlasın . Derdinden kederinden değil.
 
UZUN BİR SÜRE SİZİN BAŞ ÖRTÜNÜZLE ERKEKLER UĞRAŞTI
 
Uzun bir süre sizin baş örtünüzle de uğraştılar. Erkekler uğraştı. Size ne ya size ne. Sizin kılık kıyafetiniz siyasete konu olamaz. İstediğiniz gibi giyinebilir, konuşabilir, gezebilirsiniz. Sizin bu güvencenizin teminatı CHP'dir."
 
"SUÇLUYORLAR ANAYASA'NIN İLK 4 MADDESİNE DOKUNDURTMAYIZ DEDİK 'TAMAMINI DEĞİŞTİRECEĞİZ' DİYORLAR" 
 
Yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin Kılıçdaroğlu, "Yeni Anayasa gelsin, anayasa değişsin deniliyor. Bizi de arada bir suçluyorlar. Biz aslında oturduk masaya. Anayasa'nın ilk 4 maddesine dokundurtmayız dedik. Hayır diyorlar oturup tamamını değiştireceğiz. İlk 4 madde Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. Bunun nesini değiştireceksiniz ne yapacaksınız? Daha belli değil. Ben ne olduğunu biliyorum. İkinci madde Türkiye Cumhuriyeti, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir. Ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür dili Türkçedir. Bayrağı ay yıldızlı ay bayrak. Milli marşı İstiklal Marşıdır. Başkenti Ankara'dır. Bunların nesini değiştireceksiniz. Bunlar kurucu irade maddelerdir diyoruz. Biz bunlara dokunmayız diyoruz. Yok masaya geleceksiniz diyorlar. Kimse kusura bakmasın Tü4rk,iye Cumhuriyeti'ni bize kimse altın tepside ikram etmedi. Babalarımız, dedelerimiz göz yaşları kanları ile kurdular" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER