'Hedeflerine Ulaşamayacaklar'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, terör örgütlerinin ve arkasındaki güçlerin Türkiye’ye diz çöktüremeyeceğini söyleyerek, "Bin yıldır bu topraklarda yaşıyoruz. Allah’ın izniyle de yaşamaya devam edeceğiz. Bu birliğimiz, bu kardeşliğimiz sürdükçe kim olursa olsun hedeflerine ulaşamayacaklar" dedi.

'Hedeflerine Ulaşamayacaklar'
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde partisinin bayramlaşma programına katıldı. Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşmada Fikri Işık, partililerle tek tek bayramlaştı.
 
Bakan Işık, törende yaptığı konuşmada son dönemde terörle yoğun bir mücadele yürüttüklerini belirterek, "Hem de bir örgütle değil, birkaç tane örgüte karşı yürütüyoruz. Daha birkaç sene önce adı sanı duyulmayan terör örgütleri bugün sadece Türkiye’nin değil, bütün dünyanın baş belası haline geldi. Bundan birkaç yıl önce ’Olsun canım, Ortadoğu’da bombalar patlıyor. Bize ne’ diyen ülkelerin, kendi başkentlerinde de bombaların patladığını herkes görüyor. Türkiye için özel durum ne, Türkiye bir taraftan 35 yıldır terörle, terör örgütü ile mücadele ediyor. Bu terör örgütünün temel amacı da Türkiye’nin gücünü kırmak. Daha önce Asala vardı. Türkiye’nin gücünü kırmak için kullanılan taşeron örgüt farklıydı. Son 35 yıldır Türkiye’nin gücünü kırmak, Türkiye’yi güçsüzleştirmek, Türkiye’nin yoluna engel koymak için taşeron örgütler değişti. Bütün bu örgütlerin piyasaya sürenlerin tek bir derdi var Türkiye’nin gücünü kırmak, Türkiye’nin önünü kesmek" dedi.
 
Terörle mücadelede çok ciddi bir bedel ödediklerini ifade eden Işık, "Son 35 yılda Türkiye terörü harcadığı kaynağı teröre değil de, kalkınmaya harcasaydı, eğitime, sağlığa, alt yapı yatırımlarına, ulaşıma harcasaydı biz bugün Osmangazi Köprüsü’nü 30 Haziran’da açmayacaktık da bundan yıllar önce açmış olacaktık. Türkiye bugün Avrupa’nın en büyük ülkeleriyle yarışan, rekabet eden ülke konuma gelecekti. Bazı hesaplara göre 1 trilyon doların üzerinde terörle mücadeleden dolayı Türkiye’nin kaybı var. Evet çok ciddi bedel ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Ama en çok dikkat ettiğimiz konu bu mücadeleden kardeşliğimiz zarar görmesin. Bin yıldır bu topraklarda beraber yaşadığımız insanlarla aramıza kimse fitne sokmasın" diye konuştu.
 
SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN OPERASYONLAR UZUN SÜRDÜ
 
Işık bölgede büyük bir mücadele verildiğini belirterek, şöyle konuştu:
 
"Bölgede askerimiz, polisimiz, jandarmamız, köy korucularımız, güvenlik güçlerimiz büyük bir mücadele yapıyorlar. Şehirlerdeki operasyonlar neredeyse bitti. En son terör örgütüne Lice’de çok ağır bir darbe indirdik. Ve önemli darbelerden biri de terör örgütünün finans kaynaklarından biri olan uyuşturucu operasyonu ile terör örgütünün can damarı adeta kesildi. Şimdi tüm bu operasyonlarda aslında çok kısa bir zamanda sonuç alınabilirdi. Ama güvenlik güçlerimiz en önemli önceliğimiz bir sivil vatandaşımızın burnu bile kanamasın, kılına zarar gelmesin. Şimdi terör örgütünün bazı destekçileri ’şehirleri yaktılar, yıktılar’ diyorlar ya, bende geçtiğimiz günlerde mecliste sordum, niye Kızıltepe’de bir tane tahrip olan ev yokta Nusaybin’de var, niye Van’da bir tane tahrip olan ev yokta Sur’da o kadar oldu. Siz sözde öz yönetim ilan edeceğim diye teröristleri getireceksiniz şehirleri işgal ettireceksiniz, ondan sonra da oradan askere polise ateş açtıracaksınız, sonra hiçbir egemen devleti kabul etmeyeceğim, sınırları içerisinde başka bir silahlı grubun olmasını meşru göstermeye çalışacaksınız. Buna hiçkimse inanır mı? Her devletin meşru müdahale hakkıdır. Bu müdahale hakkı kullanılmıştır. Bu müdahale hakkı kullanılırken de sivillerin zarar görmemesi için azami gayret gösterilmiştir. Onun için operasyonlar biraz uzun sürdü."
 
TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER
 
Bölge halkının teröre destek vermediğini söyleyen Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bizi en çok sevindiren nokta bölge halkının askerinin, polisinin, güvenlik güçlerinin yanında durmasıdır. Teröristlere asla destek vermemesidir. Bin yıldır bu topraklarda beraber yaşıyoruz. Allah’ın izniyle de yaşamaya devam edeceğiz. Hiçbir şekilde herhangi bir ayrımcılığa ne müsaade edeceğiz, ne de tahammül edeceğiz. Bu birliğimiz, bu dirliğimiz, bu beraberliğimiz, bu kardeşliğimiz sürdükçe de inanın kim olursa olsun, hangi örgüt olursa olsun, hangi örgütü kullanan küresel güç merkezleri olursa olsun hedeflerine ulaşamayacaklar. Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler."
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER