banner9

'HDP'yi Muhatap Almam Doğru Değil'

HDP görüşmesinin iptal edilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Davutoğlu, "Saygısızlık ifade eden açıklamalardan sonra onları muhatap almam doğru değil" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.
Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;
 
(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşme) Yurtdışı seyahati öncesinde görüştük. Daha önce planlanmış değildi, teyitleşerek görüşüldü. 2015’in son görüşmesini yapmış olduk. Haftalık olağan görüşmemizi erkene almış olduk.
 
"LİDERLERE GİDERKEN ÖNYARGIMIZ YOK"
 
(Yeni Anayasa) Arkadaşlarımızı çağırdım, görüştük. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli’ye giderken herhangi bir önyargımız yok. Daha önceki tecrübelerden de istifa ederek, yöntem açısından görüşeceğiz. İçerik olarak önemli olan Anayasa’nın ruhudur. Vatandaşı esas alan bir çerçeveyi paylaşacağız.
 
Kişiselleştirirsek, 'Şöyle olursa ben çıkarım, böyle olursa doğru olmaz' diyerek yapacağımız konjonktürel analizlerin hepsi bizden sonraki nesiller için sıkıntı doğurur. Benim niyetim ve hedefim, bu görüşmelerde tamamıyla özgürlükçü, katılımcı, güçler ayrılığı prensibine dayalı çağdaş bir anayasanın yazılabileceği inancını taşıyorum.
 
"DOĞRU OLAN BAŞKANLIK SİSTEMİ"
 
Hep beraber özgürlükçü bir anayasayı yapmamız lazım. Bizim için bu anayasanın şekli, formu itibarıyla söylüyorum, kurumsal formu itibarıyla doğru olan başkanlık sistemidir. Ve bunu biz daha önce de dile getirdik. Bunu da tartışırken kimsenin, konjonktürel bakmasını tavsiye etmem.
 
"ÖYLE BİR ANAYASA YAPALIM Kİ..."
 
Yani bu dönemdeki siyasiler liderler, hepimiz geçiciyiz. Öyle bir anayasa yapalım ki öyle bir hükümet yöntemi, modeli ortaya koyalım ki 50 sene sonra bizim torunlarımız onu idare ederken de rahat etsinler.
 
"SAYGISIZLIKTAN SONRA HDP'Yİ MUHATAP ALMAM"
 
HDP’yle niye görüşülmüyor? Ayrım gözetmeden randevu talebinde bulundum. Birkaç gün sonra kendilerini ziyaret edecek bir misafire saygısızlık, diğer siyasi şeyleri bir kenara dahi koysak, saygısızlık ifade eden, tahrif ifade eden açıklamalardan sonra onları muhatap almam, şahsi olarak da bulunduğum makam olarak da doğru değildir. Niyet ve samimiyet önemli, üslüpta da ciddiyet. Bana karşı yapılan nezaketsizliği içime sindirmem.
 
"BUNLARDAN HESAP SORUN"
 
HDP’liler bana hesap soracaklarına Sur’u, Cizre’yi zindana çevirenlere hesap sorsunlar. Hani Türkiyeleşeceklerdi, hani Türkiye toplumunun bir parçası olacaklardı? Oy verenlere söylüyorum, bunlardan hesap sorun. Niyetleri ortaya çıktı. Anayasa'yı herkesle tartışırım ama Türkiye'nin bütünlüğünü, dirliğini, bütünlüğünü kimseyle tartışmam.
 
"KAÇAK ÇAY" TEPKİSİ
 
(HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in "kaçak çay" sözleri...) Biz bir film senaryosu çeviriyor değiliz. Türkiye ateş çemberinin ortasında. Yüzlerce askerimizi, polisimizi şehit vermişiz. Yok çay içecekmişiz de kaçak çaymış da.... Gitsinler çaylarını kimle içeceklerse içsinler, isterse Kandil'e gitsin çayını içsin bu filmin senaristi.
 
Her şeyi konuşur ama hendek ve barikatları kaldırmak için canını ortaya koyan, oradaki çocukların okula gidebilmesi için kanını döken Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu niyet meselesi. Niyetleri sahih değil. Ne konuşacağız o zaman?
 
"PİYON İSE ONA GÖRE MUAMELE GÖRÜR"
 
Ben 12 Eylül Anayasasıyla yaşamaktan zillet duyuyorum. HDP siyasi partiyse, siyasi parti gibi davranacak. Eğer piyon ise ona göre muamele görür."
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER