banner51

'Hasta Kuyrukları Uzuyor'

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan “Aile hekimlerine nöbet genelgesi” konusunda “Meslektaşlarım bu keyfi hukuk dışı genelgeyi protesto etmekte haklılar,” dedi.

'Hasta Kuyrukları Uzuyor'

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray “Aile hekimlerine nöbet genelgesi” hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerine normal mesailerinin dışında fazladan mesailer ve nöbetler getiren son genelgesi üzerine Sağlık Bakanlığı E. Müsteşarlarından ve CHP İzmir milletvekili Dr. Aytun Çıray “AKP yönetimi Aile Hekimliği konusunda yaptığı yanlışları başka yanlışlarla düzeltmek istiyor. Sağlık Bakanı gittikçe bozulan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın  başarısızlığını ve uzayan kuyrukları gizlemek için hekimleri hedefe koyuyor,” dedi. 

Bugün, günde yaklaşık 100 hastaya bakmak durumunda kalan aile hekimlerinin çalışma saatlerine fazladan mesailer ve nöbetlerin eklenecek olması vatandaşın kaliteli sağlık hizmeti almasının önünde çok büyük bir engel olacağını vurgulayan Dr. Aytun Çıray,  “Vatandaşın hastalandığı zaman ilk gittiği yer olan aile sağlık merkezleri, Sağlık Bakanlığı’nın keyfi uygulamalarıyla adeta çalışamaz hale gelmiştir. Günde yaklaşık 100 hastaya bakarak zaten ne derece doğru tanı koyduğu ve buna uygun tedavi uygulayabildikleri tartışma konusu olan aile hekimlerimizin bu genelge konusundaki endişe ve tepkileri gayet doğaldır.  Sistemin içinde çalışan 22 bin hekim ve hemşirenin dinlenme hakkı yok sayılmaktadır. Aile Hekimlerinin keyfi olarak çalıştırılmalarının bedelini yurttaşlarımız canları ile ödeyebilirler. ”
 
HASTA KUYRUKLARI UZUYOR
 
AKP Hükümetinin “sağlıkta dönüşüm” adı verilen programının bir parçası olan aile hekimliği sistemine son darbeyi yine kendisinin vurduğuna dikkat çeken Çıray açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
“AKP, her fırsatta eski SSK hastanelerini örnek göstererek kendi düzenlemelerini yere göğe sığdıramamaktadır. Ancak aile hekimleri konusunda yapılan bu son düzenleme sonucunda, vatandaş kendi hekimini zor görecek, hasta kuyrukları uzayacak, tedavi takipleri yapılamayacak ve sonuç olarak kalitesiz bir sağlık hizmeti verilerek aile hekimliği sisteminin adı sadece tabelalarda kalacaktır. Sıradan vatandaşa ne derece kaliteli hizmet verebildiği tartışma konusu olan sağlık sistemi, yayınlanan her genelgeyle, her yeni düzenlemeyle daha da içler acısı bir hale sokulmaktadır.” 
 
“MÜEZZİNOĞLU GÜNDE 100 HASTA BAKAN MESLEKTAŞLARINA SAYGILI OLMALI”
 
“Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun, bu genelgeyi yayınlamasının ardından gelen tepkilere yönelik yaptığı, ‘Bu arkadaşlarım biz memur olacağız, diyorlarsa, sağlıkta memur gibi bir yapı hekime de hemşireye de söz konusu değil’ açıklaması ayrı bir tartışma konusudur. Kendisi de doktor olan Sayın Müezzinoğlu’nu meslektaşlarımıza saygılı olmaya davet ediyorum. Sayın Bakan günde yaklaşık 100 hastaya bakarak hizmet vermeye çalışan aile hekimleri konusunda duyarlı olmalıdır. Sağlık Bakanlığı, doktorlara yeni iş yükleri getirerek ortaya çıkardığı kalitesiz bir sağlık sistemini vatandaşa ‘reform’ ve ‘sizin için’ diyerek popülist ifadelerle sunmaktan vazgeçmelidir.”
 
“VATANDAŞ DUYARLI OLMALI”
 
“Medeni ülkelerin baş tacı ettiği aile hekimliği sistemine vatandaşların da en az hekimler kadar sahip çıkmaları gerekmektedir. Vatandaş, kendi aile hekimine fazladan iş yüklendiğini ve bu nedenle artık kalitesiz bir hizmet alacağının bilincinde olmalıdır. 
 
“DÜZENLEMEDEN VAZGEÇİLMELİ”
 
AKP, sağlık alanındaki icraatlarıyla bir yandan vatandaşı piyasanın insafına bırakırken, diğer yandan da sağlık çalışanlarının haklarını geri götürmekten vazgeçmelidir. Yapılan karşı eylemlerle gündemde olan son genelgenin vatandaşın ‘kaliteli sağlık hizmeti alma’ hakkı da göz önüne alınarak yeniden gözden geçirilmesi zorunludur.” 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER