banner51

'Haklı Çıkmaktan Memnun Değilim'

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray’ın 2012 yılında hastaların fişleneceğini ve elde edilen bilgilerin daha sonra şirketlere satılacağını iddia etmişti. SGK’nın hasta bilgilerini 65 bin liraya sattığı ortaya çıkınca Çıray, “Bu konuda haklı çıkmaktan memnun değilim,” dedi.

'Haklı Çıkmaktan Memnun Değilim'
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı'nın, resmi ve özel sağlık kuruluşlarından, hastaların kişisel sağlık bilgilerini istemesinin hasta mahremiyetine tecavüz olduğunu 11 Aralık 2012 Salı günü TBMM'de düzenlediği basın toplantısında detaylarıyla anlatmış ve ''Bakanlığın bu bilgileri kimlikleriyle birlikte istemesi hasta mahremiyetine tecavüzdür,'' diyerek konunun insan hakları boyutuna dikkat çekmişti.
 
Çıray bundan iki yıl önce Sağlık Bakanlığı'nın, 663 sayılı KHK çıktıktan sonra, uzun bir süredir genelgelerle, özel ve resmi sağlık kuruluşlarından, hastaların kişisel sağlık bilgilerini istediğini söylemiş, Hasta mahremiyeti, hasta-hekim ilişkisinin özelliği nedeniyle bakanlığın bu uygulamasının kabul edilemez olduğunu dile getirmişti. TBMM’ne sunulan Sayıştay raporuna göre halkın sağlık verilerinin hukuksuz bir şekilde satıldığını açıkça ortaya koydu. 
 
Danıştay: Hasta fişlemek Anayasa’ya aykırı…
 
Danıştay 15.Dairesi, 5510 sayılı GSS Kanunu’nun “Sağlık hizmeti sunucularının kayıt ve bildirim zorunluluğu ve kontrol yetkisi” başlıklı 78. maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu sonucuna ulaşmış ve iptali istemiyle AYM’ne dava açmıştı. AYM de önceki gün, ilgili ilk incelemesini yaptı, davayı kabul edip esastan görüşmeye karar vermişti.
 
Danıştay’ın iptalini istediği 78. madde hükümleri 76 milyonun tüm kişisel sağlık bilgilerinin fişlenmesi dışında, asıl bu kişisel gizli bilgi-belgelerin başkalarına satışına da dayanak oluşturuyordu.
 
CHP İzmir Milletvekili ve PM üyesi Dr. Aytun Çıray, “Sayıştay Raporu’nda açıkça ortaya konduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu yurttaşlarımızın (SGK) gebelik testi sonuçlarını, alkol, sigara kullanımı, cinsel bozukluklar gibi en mahrem sağlık bilgilerini özel firmalara 65 bin lira karşılığında sattığı ortaya çıktı. Bunların ar damarı çatlamış. Para için yapmayacakları şey kalmamış. Zaman beni haklı çıkardı ama keşke çıkarmasaydı. Yapılan iş anayasadaki kişi hürriyeti, güvenliği, özel hayatın gizliliği ve korunması, temel hak ve hürriyetlerin korunmasın, insan haklarını düzenleyen uluslararası hukuk kurallarına aykırıdır,” diyerek tepkisini sert bir ifade ile ortaya koydu.
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2014, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER