Güven: Tesadüfen Yaşıyoruz

İki ölümcül hastalık Ebola ve Mers virüsünün yaygınlaşması ve Türkiye'de de görüldüğü haberleri üzerine bir soru önergesi veren ve önergesine 27 Ocak 2015 tarihinde cevap verilen CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Sağlık Bakanlığı'ndan gelen cevapların ülkemizin dışarıdan gelecek salgın hastalıklara çok açık olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Güven: Tesadüfen Yaşıyoruz
Ebola ve Mers virüsünden yurttaşlarımızın korunmasına yönelik ne gibi önlemlerin alındığını sorduğu önergesine verilen cevapların hayret verici olduğunu ve 'tesadüfen yaşıyoruz' dedirttiğini belirten Güven, “Sağlığımız kimlere emanet. Tesadüfen yaşıyoruz. Sınırlar yol geçen hanına dönmüş. Bakanlık hızlı önlem almayı bilmiyor” dedi.
 
WEB SİTESİNDEN DUYURU İLE ÖNLEM!
 
Sağlık Bakanlığının verdiği cevapları kamuoyuyla paylaşan Güven, "son EVH salgını 2013 yılı Aralık ayında Afrika kıtasında Gine’den başlayarak çevre ülkelere ve ardından diğer kıtalardaki ülkelere yayılmıştır. Dünya Sağlık Örgütünün 20/10/2014 tarihli güncellemesine göre Dünya’da toplam 4555 kişi bu virüsten ölmüştür. Ülkemizde son olarak Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Mısır uyruklu bir kişi ile Nijerya’dan gelen bir Türk vatandaşı ve İzmir’de bir üniversite öğrencisinin Ebola virüs hastalığı şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı öğrenilmiştir. MERS-CoV virüsünden de bugüne kadar Dünya’da 320 kişinin öldüğü belirtilmiştir. Ülkemizde İstanbul ve Hatay’da iki kişi MERS-CoV virüsü nedeniyle ölmüş, 21 Ekim 2014 tarihinde 7 kişinin MERS-CoV şüphesi nedeniyle hastaneye kaldırıldıkları öğrenilmiştir. Ülkemizde tüm bu vakalar görülmekte iken, Ebola ve Mers virüsünden etkilenmiş bölgelerden deniz, hava kara taşıtıyla gelenlere yönelik önlemlerle ilgili seyahatsagligi.gov.tr isimli web sayfasında duyuru yapıldığı belirtilmekte, herhangi bir önlem alınmadığı anlaşılmaktadır” dedi. MERS virüsü için herhangi bir rehberin hazırlanıp hazırlanmadığını da soran Güven'e Bakanlığın verdiği yanıt 'Dünya Sağlık Örgütü Ağustos ayında alarm verince MERS rehberi hazırlandı' şeklinde oldu. Güven konuyla ilgili diğer ayrıntılar hakkında şunları söyledi: “Verilen cevaplarda THY dahil diğer şirketlerle işbirliği yapıldığı söylenmekte fakat bu hastalıkların nasıl kontrol edildiği belirtilmemektedir. Ebola kontrol listelerinin 20.10.2014 tarihinde Genel Sekreterliklere gönderildiği ve çalışmaların devam ettiği belirtilmektedir. Mers-CoV hastalığı ile ilgili standart modül eğitiminin ise henüz başlamasa da 2015 yılı içerisinde başlayacağı belirtiliyor” diye açıklama yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER