Günay Urla Konusuna Açıklık Getirdi

Bağımsız milletvekili Ertuğrul Günay, son günlerde sıkça tartışılan Urla konusuna açıklık getirdi. Günay,'' başbakanla aramız Kazlıçeşme konutları yüzünden açıldı'' diye konuştu.

Günay Urla Konusuna Açıklık Getirdi
 
Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Başbakan'ın Urla'da yaptırdığı konutlarla ilgili konuştu. Günay, ''Urla'da birilerinin ayağına basmışız'' diye konuştu.
 
Kemalpaşa'daki mozaiklerle ilgili olarak Günay, "O arazi 3'ncü  derece arkeolojik tarihi SİT alanı olarak değerlendirilmiş bir alan. Bir firma oraya depo yapmak istemiş, sondaj kazıları esnasında son derece önemli arkeolojik buluntular çıkmış. O mozaiklerin içinde bir tanesi Anadolu parsını temsil ediyor. Bu alan bu buluntudan sonra 1'nci derece haline geldi. Alanın bütününde çalışma yapmadan mozaiklerin kaldırılmasına karar vermek bence doğru değil. Üzerinde çalışmaya başlanmasından 3 ay sonra benim bakanlığım sona erdi. Mozaik olan bir alanın üzerinde bir müze yapılabilir ama tümüyle çevreyi kapatacak olan bir depo yapısı kesinlikle olmaz. Mozaikler kaldırılsa bile o buluntular orada bulunduğu sürece bir depo yapılamaz. Bakan da şuanda bir depo yapılmasına müsaade etmiş değil, hakkını da yemeyelim" diye konuştu.
 
''URLA'DA BİRİLERİNİN AYAĞINA BASMIŞIZ''
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarındaki ihtilafın sadece İstanbul üzerine olmadığını belirten Ertuğrul Günay, "İstanbul'a gider gitmez Kazlıçeşme'deki konutları gördüm, ben İzmir kampanyası ile meşgulken yükselmeye başlamıştı. Hemen bir turizm ve SİT bölgesi olmamasına ama surlara çok yakın, surları etkileme alanı içinde olmasına dayanarak o kulelerin durdurulması için yazı çıkarttım ve ilgili birimlere tebliğ ettim. Ondan sonra Sayın başbakan ile ilişkilerimiz düzelmedi. İstanbul'daki yapılaşmalar beni bakanken de, şu anda da rahatsız ediyor. İstanbul'da bıraksak Sultanahmet Meydanı'na AVM yapacaklar diye feveran etmiştim. Ben sanıyordum ki, Başbakan ile ihtilafımız İstanbul üzerinedir, ama şimdi anlıyorum ki Urla'da da birilerinin ayağına basmışız, Kemalpaşa'da da basmak üzereymişiz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER