Günay: Kısmetse Yeni Yasama Yılına...

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, önümüzdeki haftadan itibaren bu yasama döneminin sona ereceğini hatırlatarak, "Biz, bu süre içinde bu çalışmayı olgunlaştırırsak hemen Bakanlar Kurulu'na getireceğiz. Meclisin açıldığı ilk aylarda gündem daha rahat. İlk aylarda, gelecek yıla kalmadan kanunu yasalaştırmaya ve hukuki temellere kavuşturmaya çalışacağız" dedi.

Günay: Kısmetse Yeni Yasama Yılına...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hilton Otel'de düzenlenen Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapılması planlana değişikliklerin ele alınacağı ve sektör temsilcilerinin bulunduğu toplantıya katıldı. Günay, yaptığı konuşmada, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda bir hayli yol alındığını belirterek, toplumun kültürel yaşantısının özgürce gelişmesi ve bu alandaki etkinliğinin artırılması için çalıştıklarını söyledi. Günay, "Herkesin bu alandan yararlanmasını, önündeki engellerin kaldırılması, bilim, sanat, kültür alanında üretim yapanların haklarının korunması ile sağlanır. O yüzden bir kanunla üreticinin haklarının korunması ve eseri yaratanın hakkının korunması arasında bir denge kurulması gerekiyor" diye konuştu. Günay, bu çerçevede son yıllarda akademik çalışmaların çoğaldığına dikkati çekerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu alana verdiği önemin aşikar olduğunu ifade etti. Bakan Günay, konuşmasında şunları kaydetti:
"Hem dünyadaki mevzuata uymak hem de teknolojinin gelişmesi karşısında yeni düzenlemeler yapma ihtiyacı gündeme geldiği için uzun bir zamandır bu yasanın yenilenmesi için bir çalışma yaptık. 40'ı aşkın maddeye dayanan bir çalışma yaptık ve bu toplantıda bu çalışmamızı son karara bağlamaya gayret ediyoruz. Esas itibarıyla biz tarafların ortak çıkarıyla kanunun yararı arası bir denge kurmaya çalışıyoruz."
Yasama döneminin sonuna gelindiğini kaydeden Günay, "Önümüzdeki haftadan itibaren bu yasama dönemi sona ermiş olacak. Biz, bu süre içinde bu çalışmayı olgunlaştırırsak hemen Bakanlar Kurulu'na getireceğiz" dedi. Meclisin açıldığı ilk aylarda gündemin rahat olduğunu belirten Günay, gelecek yıla kalmadan bunu yasalaştırmaya ve hukuki temellere kavuşturmaya çalışacaklarını ifade etti.
Bakan Günay, Telif Hakem Kurulu oluşturduklarını, engellilerin fikir ve sanat eserlerinden faydalanmasına ilişkin var olan düzenlemenin tüm eser gruplarında faydalanılacak şekilde genişletilmeye çalışıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 19:15
YORUM EKLE

banner47