Güler: AKP Parti Değil Tarikattır!

İzmir Konferansları’nın açılış programında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler “Biz kongre ve kurultaylarda delege iradesine dayanıyoruz. AKP ise tebaa kültürüne bağlı bir tarikat yapısıdır” dedi.

Güler: AKP Parti Değil Tarikattır!

CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu tarafından yürütülen İzmir Konferansları, Urla’da başladı. Kentin; Yarımada, Bakırçay ve Menderes olmak üzere üç parçada değerlendirileceği konferanslar dizisinde bölgelerin fiziksel ve sosyolojik tüm sorunları masaya yatırılacak. Her üç bölgedeki konferansların tamamlanmasının ardından da sonuç bildirgelerinin değerlendirileceği Büyük İzmir Konferansı gerçekleştirilecek. Konferanslar dizisinin ilk ayağı Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, milletvekilleri Erdal Aksünger, Hülya Güven, Musa Çam, Oğuz Oyan, belediye başkanları, ilçe başkanları, meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

İzmir Konferanslarının açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, AK Parti’yi sert sözlerle eleştirdi. Hem AK Parti’nin hem CHP’nin kongre ve kurultay döneminde olduğuna dikkat çeken Güler, CHP’nin ‘kurultay partisi’ olarak anılmasından rahatsızlık duymadıklarını, buna karşılık; yönetim kadrolarını temayül yoklamaları ile belirleyen AKP’nin ise parti değil, tebaa kültürüne dayalı ‘tarikat’ olduğunu söyledi. Kongre ve kurultayları delege iradesine bırakmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Güler “CHP’nin, kurultaylar partisi olduğu söylenir. Bu aşağılanarak, eksiklik şeklinde ifade edilir. Sözler doğrudur ama duygu yanlıştır. Biz kurultay ve kongrelerle kendi yöneticilerimizi seçeriz. Küçük aksamalar olursa da dünyayı ayağa kaldıran yapıya sahibiz. Kurultaylar partisi olmak; üyeye yaslanmak ve yurttaşlık bilincine önem vermek demektir. Üyenin iradesinin egemen kılındığı bir parti olmanın yolu kurultay yapmaktan geçer” dedi.

AK Parti’nin kongrelerine yönelik sert eleştirilerini sürdüren Güler “Biz kongre sürecindeyiz. AKP de kongre sürecinde. AKP’nin İzmir’de yaptığı kongre çalışmalarını yakından izliyoruz. İl Başkanı Ömer Cihat Akay için 281 teşkilat mensubuna ‘nasıl bilirsiniz’ diye soruldu. Daha sonra bir temayül yoklaması daha yapılarak ‘Başka kimi istersiniz’ diye soruldu ve 5 kişi sıralandı. Bu temayülleri Aydın Milletvekili ve İzmir Koordinatörü Mehmet Erem Yapıyor. Erdem’e gazeteciler sorduğunda, kararı genel merkezin vereceğini söylüyor. Bu, parti kültürü değildir. İlçe kongreleri, il kongreleri yurttaşlık esasına dayanmıyor AKP’de. Bu çalışma tavrının bir adı olmalı. Bu tebaa kültürüdür. Bu yapının adı da parti değil olsa olsa tarikat yapısıdır. Biz partiyiz ve yurttaşlık temeline dayanıyoruz. Bu nedenle kongre ve kurultaylardan yürüyoruz. Mücadele ettiğimiz yapı da bir parti değil, bir tarikat kurumudur. Onların yaptıkları kongre ya da kurultay değildir. Kongre ya da kurultay salonu dedikleri de tebaa kültüründe AKP üyesi denen kişilerin, ellerine mühür verildiği onaylama salonudur. CHP hep kongreler ve kurultaylar partisi olarak kalsın. Ondan taviz verirsek vay halimize” diye konuştu.

AK Parti’nin genel seçimler zamanında ortaya çıkardığı 35 Proje’yi de eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Güler sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz plan ve program partisiyiz. AKP projeler partisidir. Seçim zamanında AKP 35 çılgın projeden bahsetti. Oysaki hiç biri çılgın değildi. 35 projeyi inceledik. Görme engellilere ‘Gören göz’ vereceğim dedi. Meğer 26 Nisan 2011 günü Ulaştırma Bakanlığı SHÇEK ile protokol imzalamış. İstanbul ve Ankara illerinde uygulanmak üzere bu proje sınırlandırılmış. Binali Yıldırm ve Ertuğrul Günay ile AKP İl Başkanlığı seçim zamanı İzmir halkına yalan söylediler. İzmirli görme engellileri kandırdılar. Yalan söylemenin hesabını sormak gerekir. ‘Tıp Kent yapacağız’ dediler. Yatırım programında ne Bayraklı var ne Tepecik. 35 projenin 22 tanesi Ulaştırma Bakanının Projesi. İzmir’i ilgilendiren uzak yakın bütün projeleri İzmir’e lanse etmişler. Aslında bir sürü ille ilgili olup, kenarından İzmir’e de dokunan projeler bunlar. Ak Parti’de kimse oturup, ‘İzmir nedir, ihtiyaçları nelerdir’ diye düşünmemiş. Buna rağmen kendilerini her şeyi yapabilir gördükleri için helal olsun demek lazım. Onlar; projeler, derleme ve yalan partisidir. CHP, plan ve program partisidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER