Gül'e 'San Francisco' Anahtarı

Cumhurbaşkanı Gül'e, San Francisco'ya ayak basan ilk Türk Cumhurbaşkanı olmasından dolayı şehir anahtarı verildi.

Gül'e 'San Francisco' Anahtarı

NATO zirvesi için ABD'nin Chicago kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet, özel bir uçakla California eyaletine geçti.
Abdullah Gül, San Francisco şehir merkezinde kaldığı Fairmont Hotel'de Amerika'nın batı bölgesinde yaşayan Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabulde Cumhurbaşkanı Gül, sivil Türk-Amerikan ilişkilerinin geldiği noktayı ve bu ilişkileri daha da ilerletmek için yapılabilecekler çerçevesinde bir konuşma yaptı. Gül, Türk sivil toplum liderlerine kendi aralarındaki birlik ve beraberliğe çok önem vermeleri gerektiğini öğütleyerek, Türklerin Amerikan siyasetinde daha aktif rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı.
Sivil toplum örgütü liderleri ile yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Gül onuruna Fairmont Hotel'de bir resepsiyon verildi. Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu'nun verdiği resepsiyonun açılış konuşmasını Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan yaparken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, San Francisco Konsolosluğu mensupları ve kalabalık bir Türk topluluğu ile San Francisco Belediye Başkanı Edwin M. Lee de geceye katılanlar arasında yer aldı.

San Francisco Belediye Başkanı Edwin M. Lee, Gül'e şehirlerini onurlandırdığı için teşekkür etti. San Francisco'ya ayak basan ilk Türk Cumhurbaşkanı olmasından dolayı Gül'e sembolik anlamı olan şehir anahtarı hediye eden Çin asıllı belediye başkanı kendisinin de en kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret etmek isteğini sözlerine ekledi.
Hediyeyi eşi Hayrünnisa Gül ile kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Edwin Lee'ye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Gül, "Şehrin anahtarını sayın belediye başkanından aldım, artık istediğim zaman açıp girerim" şeklindeki esprisi ile salondakileri güldürdü.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER