Gül'den Hükümete Destek!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'de Süleyman Şah operasyonunu değerlendirdi.

Gül'den Hükümete Destek!
 
Hükümetin kararının doğru bir karar olduğunu söyleyen Gül, " Suriye'de uzun süren kaos biteceğe benzemiyor. Türbeyi korumanın zor olduğunu daha önce söylemiştim. Toprak kaybı sözkonusu değil. Milli meselelerde ortak tavır sergilenmelidir. Gergin bir siyasi ortamda böyle bir uzlaşı maalesef ortaya çıkmıyor" dedi.
 
'SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİN NAKLİ DOĞRU KARAR'
 
Abdullah Gül, Kayseri Kocasinan Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Çolakbayrak’ı makamında ziyaret etti. Gül burada gazetecilerin Süleyman Şah türbesiyle ilgili sorulan soruyu "Doğru bir karardır" diye yanıtladı. Malatya’da meydana gelen uçak kazasında 4 pilot subayın şehit olmasıyla ilgili olarak, "Önce şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve TSK başsağlığı dilerim. Dünkü olayda yaşamını yitiren şehitlerimize rahmet diliyorum. Önemli ve büyük bir kayıptır. Kaza olduğu için elde olmayan sebep. Genelkurmay Başkanımıza ve Hava Kuvvetleri Komutanıza telefonla başsağlığı dileklerimi ilettim’’ dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Süleyman Şah türbesinin nakledilmesi doğru bir kara olmuştur. Hükümetin bu kararı doğrudur. Suriye’nin uzun süren bir kaosa gireceğini, Suriye’nin bu bölgelerde nereye doğru gideceği bilinmez çatışma süreci yaşacağını, oradaki türbeyi, toprağımızı korumamızın zor olduğunu vaktiyle paylaşmıştım. Türbe ve toprağımızın takas edilmesi yapılmalıdır demiştim. Toprak kaybı söz konusu değildir. Yani, oradaki 10 dönümlük toprak, sınırımıza yakın toprakla takas edilmiştir. Bunun hukuki bir zemine oturtulması isabetli olacaktır. Belirsizlik vardır. Türbe daha önce de yer değiştirmiştir. Baraj inşaatı nedeniyle orijinal yerinde değil. Bunun ecdadımızın hatırasına saygı duyacak şekilde ve onu en güzel şekilde manevi değerlerini muhafaza ederek yaşatmak hepimizin borcudur. Tekrar söylüyorum, Suriye’nin içindeki kaosun ne zaman biteceği belli değildir ve uzun sürecektir. Bu çerçevede sınırımızın kenarında oluşturulan türbenin oraya naklinin doğru bir karar olduğunu söylüyorum. Cumhurbaşkanlığı döneminde bunun böyle olması gerektiğini söylemiştir. Bugünlerde oldu. Bir şekilde hukuki zemine oturtulacaktır. Bu tür milli meselelerde daha ortak bir tavır sergilenebilinir. Onun için paylaşmak ve bilgilendirmek gerekir. Türkiye'nin önemli büyük meseleleri var. Önümüzde karşılacağımız çok önemli meseler var. Bu meselelerde ortak hareket etmeliyiz. Diyalog ,bilgilendirme ve arka planda çalışmalar, en iyi şekilde yapılırsa, böyle milli meselelerde tek ses çıkar. Dolayısıyla türbe konusunda yapılan şey doğrudur."
 
Abdullah Gül, Kayseri’de yerel yönetimlerde, Büyükşehir ve Kocasinan belediye başkanlıklarındaki değişimin huzur ve nezaket içinde yapılmasının yeni düzende örnek olacak bir davranış olduğuna vurgu yaparak, Büyükşehir eski Belediye başkanı Mehmet Özhaseki’nin Kayseri’nin şeklini değiştiren önemli bir siyasetçi olarak şimdi milletvekili aday adayı olduğunu söyledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER