Gül: Bu Kültüre Sahip Çıkın

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, küreselleşen bir ortamda hakim kültürlerin diğer kültürleri yok edebildiğine dikkat çekerek, "Tarihe ne kadar çok damga vursanız ve medeniyetlere ne kadar büyük katkı yapmış olsanız da kültürünüzü yeni nesillere taşıyamıyorsanız, yıllar sonra yok olmanız mümkün olabiliyor" dedi.

Gül: Bu Kültüre Sahip Çıkın

Ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nu uzun süredir ziyaret etmek istediğini dile getirerek, şeref defterini imzalarken 1984'den sonra kurumu ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olduğunu gördüğünü aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun önemine işaret ederek, kültür, dil ve tarihin büyük konular olduğunu belirtti. Ekonomik büyüme ve teknoloji gibi konuların da önemli olduğunu, ancak kararlı davranıldığında bu alanların çok kısa sürede belli bir planla gerçekleştirilebildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Ama kültür meselesi, tarih, dil çok geniş anlamda baktığımızda bunlar çok uzun yıllara sâri işler. Günümüzdeki gibi küreselleşen bir ortamda da hâkim kültürler tabii ki diğer kültürleri, dilleri yok edebiliyor. Tarihe ne kadar çok damga vurmuş olsanız ve medeniyetlere ne kadar büyük katkı yapmış olsanız da bunları yeni nesillere taşıyamıyorsanız, büyük bir özgüven veremiyorsanız, kendi değerleriniz, kültürünüz, diliniz, tarihiniz ve çağdaş kültür, bunları mümeyyiz edecek özgüven içerisinde bir nesil yetiştiremiyorsanız, yıllar sonra yok olmanız mümkün olabiliyor. Nitekim geçmişe baktığımızda ne büyük medeniyetler, kültürler gelmiş ve yok olmuşlar" dedi.

Bütün bu birikimlerin çok dinamik bir şekilde yeni nesillere aktarma konusunda kuruma çok büyük işler düştüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, Yüksek Kurum'un şimdiye kadar çok değerli çalışmalar da gerçekleştirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, yeni dünya şartları ve Türkiye'nin yeni gerçekleri karşısında Yüksek Kurum'a daha çok destek vermek ve daha çok sahiplenmek gerektiğini, bunun da kurumun misyonlarını tekrar gözden geçirip, bütün bunlara çok daha fazla katkı yapması ve etkinliğinin artması yönünde belki yeni çalışmaların başlatılmasına vesile olacağını belirtti.

Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız da, Cumhurbaşkanı Gül'e Atatürk'ün kendi el yazısıyla yazdığı "Medeni Bilgiler" kitabının "Türk Milleti" tanımı yaptığı ilk sayfasının pirinç tablosunu hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 16:20
YORUM EKLE

banner47