'Göçmenlere Ev Sahipliği Yapıyoruz'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriyeli sığınmacıları kabul etmekle Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu gösterdiğini belirterek, "Biz 1.5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyoruz. Bu çok konuşan ülkeler acaba kaç kişiyi ağırlıyor?" dedi.

'Göçmenlere Ev Sahipliği Yapıyoruz'
 
Gaziantep’in Emek Mahallesi’nde yaptırılan Emek Anaokulu’nun açılışını yapan yapan Yalçın Akdoğan, okul öncesi eğitimin insanların kişiliklerinin oluşumunda büyük bir rol oynadığını ifade ederek, "Okul öncesi eğitim bölümünü ıskalamak gibi bir şansımız yok. Bu en hayati bölümü çok önemseyip, öğretmenlerimizin de bu doğrultuda emek harcadığına şahit oluyoruz" dedi.
 
Hükümet politikalarında ve acil eylem planlarında, eğitimin ilk sırada yer aldığını belirten Akdoğan, "Fiziksel şartların yanı sıra, muhtevanın gelişimi için de önemli çalışmalar yaptık. 4+4+4 sistemiyle 28 Şubat sürecinde yaşanan büyük mağduriyetlerin bir şekilde ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Bizim eğitim kurumlarımız büyük bir medeniyetten bu günlere gelirken bilgi ve hikmeti özümsemiştir. Türkiye’nin dev projeleri yeni nesillerin eserleri olacaktır" diye konuştu.
 
"1.5 MİLYON GÖÇMENE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ"
 
Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacılar konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Akdoğan, sığınmacıların gelmesiyle birlikte yaşanan sorunların farkında olduklarını dile getirerek şöyle konuştu:
 
"Büyük millet, büyük devlet olmak böyle bir şey. Birisi darda kaldığında, sıkıştığında, can havliyle çoluk çocuk, yaşlı genç ortalığa atıldığında biz onların önüne duvar öremeyiz, reddedemeyiz. Bu bir insanlık vazifesi, bu ahlaki bir duruştur. Bu duruşu ancak büyük milletler sergileyebilir. İşte biz 1,5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyoruz. O çok konuşan bir takım ülkeler var. Bunlar kaç kişiyi ağırlıyor acaba? İnsani yardım konusunda taşın altına ellerini ne kadar koyabildiler. Türkiye hiç gocunmadan, gücenmeden, hiç para hesabı yapmadan bu kadar insana sahip çıkarken, onlar ne kadar bu külfetin altına girdiler. Biz mazluma kimliğini sormuyoruz. Her kim olursa olsun etnik kökenine, dinine, mezhebine bakmadan, ona sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu noktada Gaziantep’in ve saygıdeğer güzel insanlarının büyük bir fedakarlık gösterdiğini, son derece alicenap bir şekilde gönlünü açtığını biliyorum. Burada bir takım insani, sosyal sorunlar olabilir. Bunların da inşallah devletimizin imkanları ve sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasıyla aşılacağına inanıyorum."
 
Konuşmaların ardından 500 çocuğun okul öncesi eğitim alabileceği anaokulunun açılışı yapan Akdoğan, burada eğitim gören çocukların yanına oturarak sohbet etti.
 
İNSANİ YARDIMDA İLK 10 ÜLKE ARASINDAYIZ
 
Yalçın Akdoğan ve yanındakiler daha sonra 2’inci Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivali tanıtımı için yapılan basın toplantısına katıldı. Akdoğan, Gaziantep’te var olan yiyecek ve ikram kültürünün Suriyeli sığınmacılara da yansıtıldığını vurgulayarak, Gaziantep halkına misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti. Türkiye’nin insani yardım konusunda son yıllarda büyük başarı kaydettiğine değinen Yalçın Akdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Suriyeli göçmenler meselesinde Gaziantepli vatandaşlarımızın ikramlarla misafirperverliğiyle, ali cenap tavırlarını gördük. Bu büyük bir devlet büyük bir millet olmanın gereğidir. Türkiye olarak biz son zamanlarda bu konularda yani insani yardım konusunda, insani yardım konularında çok büyük bir başarı hikayesi yazıyoruz. Türkiye bildiğiniz gibi en büyük 10 ekonomi içerisinde değil. 2023 vizyonumuz bu 10 ekonominin içine girmek. Ama ilk 10’a girdiğimiz bazı konular var, bunların biri de insani yardım konusu. Uluslararası insani yardım konusunda ilk 10’a girmiş, ilk 5’e girmiş bir Türkiye var, yani kendi cesametinin ekonomik büyüklüğünün çok çok üstünde bu yarışta ön plana çıkan bir Türkiye var. Bu da doğrusu insani bir duruştur, ahlaki bir duruştur, büyük bir erdemdir. Türkiye’nin son zamanlarda bölgede yumuşak güçle ön plana çıkması, bölgesel bir aktör olması, sevilen model alınan bir ülke olmasında elbette bu ahlaki duruşun bir etkisinin olduğunu söyleyebilirim."
 
Basın toplantısının ardından Şirehan’da üzüm suyunun kaynatılmasıyla elde edilen şireyle ceviz ve antepfıstıklı sucuk yapan Akdoğan, daha sonra Gaziantep Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti. Burada Vali Ata ile bir süre sohbet eden Yalçın Akdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin 2014-2015 Akademik Yıl açılış yıl törenine katıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER