'Gerekirse Kendini Feda Etmeli'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partiden istifa eden milletvekillerine ilişkin, ''Gidene 'güle güle oh ne iyi oldu bilmem nereye kadar yolunuz var' diyemem, demem. Trene binenler de olur trenden inenler de ama tren yoluna devam eder'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MÜSİAD'ın Manisa Şubesi'nin açılışında konuştu.

İktidara mensup özellikle de milletvekillerinin Başbakan'ı, hükümeti ve partiyi gözetmesi gerektiğini ifade eden Arınç, bir milletvekilinin yapacağı her hareketin partiye, Başbakan'a zarar verip vermediğini düşünmesi gerektiğini anlattı.
 
'GEREKİRSE KENDİSİNİ FEDA ETMELİ'
 
Arınç, ''Bir milletvekili partisine Başbakan'a zarar vereceğini düşünüyorsa kendisini feda etmelidir" diye konuştu.
 
İsim vermeden "Başbakan da istifa etmeli" diyen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a tepki gösteren Arınç bunun yanlış olduğunu ifade etti.
 
Arınç, "Başka bir partide milletvekili seçilemeyecek olan bizden seçilen milletvekillerinin son yaptıkları çok yanlış. Bu bir sınavdır'' dedi. 
 
Arınç'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:
 
''İnsanız hata yapabiliriz, özel hayatımızda bazı eksiklerimiz olabilir, insan ilişkilerimizde bazı zaaflarımız olabilir ama nihayet aynı kaderi milletvekili olarak paylaştığımız insanlara bugün 'güle güle oh ne iyi oldu, bilmem nereye kadar yolunuz var' diyemem, demem. Böyle bir düşüncem de yok.
 
'SİYASET TREN GİBİDİR'
 
Demirel'in bir tabiri vardı; 'siyaset bir tren gibidir.' Bazen istasyonlara uğradığında inenler de olur binen de olur ama tren yoluna devam eder. Bu siyasetin kendi doğası içinde vardır.
 
'FIRILDAK KUBİ OLMADIKTAN SONRA...'
 
Fırıldak Kubi gibi olmadıktan sonra siyasette giren de ayrılanlar da olacaktır. Neden ayrıldığı, niçin ayrıldığı neden böyle bir zamanda ayrıldığını kendilerine sorarsınız kamu vicdanı da bunu tartar.
 
'ÇOK GÖRDÜM, ÇOK GEÇİRDİM'
 
Ben çok gördüm çok geçirdim. 'AK Parti'ye canını malını verenler niye milletvekili yapılmıyorsa sağdan soldan gelen, düşüncesi fikri farklı insanlar başköşelere getiriliyor?' denildi bize. Valla bu bir sır ben de henüz farkına varamadım. Bunun da bir hikmeti olmalı. O yüzden bu neden geldi şu neden gitti diyecek bir durumda değiliz.
 
'İNSANA SADAKAT YARAŞIR'
 
'İnsana sadakat yaraşır görse de ikrah, yardımcısıdır doğruların Hazreti Allah.' Peki sadakat olsun diye kötülüklere göz mü yumacağız, bile bile yanlışlara evet mi diyeceğiz? Hayır. Her zaman doğrudan yana olacağız, doğruları savunacağız. Ama siyaset disiplinli bir kurumdur. Bir siyasi partiye girmişseniz söyleyecekleriniz sadece bu siyasi partinin tüzüğünde yazılı olan yerlerde geçerlidir. Mesela bir milletvekili bir sıkıntısını grupta konuşabilir.
 
AK Parti'nin grup iç yönetmeliğini ben hazırladım. Tayyip Bey milletvekili değildi milletvekilleri beni oybirliği ile grup başkanı yaptı. Bir sene grup başkanlığı yaptım. Kendi ellerimle yazdım. Her milletvekili güvensizlik önergesi bile verebilir grup yöneticileri ve bakanlar hakkında. Söyleyeceği varsa grup toplantımızdan sonra milletvekilleri konuşabilir. Grup yöneticileri var onlara söyleyebilir, genel başkan yardımcıları var onlara söyleyebilir, genel başkan var ona söyleyebilir, bir milletvekili 10 yer var bunları konuşabileceği.
 
Onun dışında da teşkilatlarımız kendi iç bünyelerinde konuşacakları yerler vardır. İkincisi bunları yaptıktan sonra hala rahatsızlığı devam ediyorsa ve kendi ilkeleri açısından bir prensip meselesi haline gelmişse ve artık o partide kalması mümkün olmuyorsa yapacağı hareket partisine hükümetine başbakanına zarar vermemelidir.
 
Ben öyle bir şey yapacağım ama bundan partim zarar görür mü? Görürse yerinde kalacaktır. Varlık sebebi bu partidir bu başbakandır bu hükümettir.
 
'BİZİM DE CANIMIZIN SIKILDIĞI ZAMANLAR OLDU'
 
Bizim de canımızın çok sıkıldığı zamanlar, yeter artık dediğimiz zamanlar olmuştur. Ateş çemberinden geliyoruz, biz ayaklarımızı uzatıp yan gelip yatmadık. Nelerle suçlandık, nelerle karşı karşıya geldik. Benim mensup olduğum 4 parti kapatıldı.
 
'İKİNCİ SANIK HEP BEN OLURDUM'
 
Bunların iddianamelerinde ikinci sanık hep ben olurdum. Son iddianamede ismimin geçtiğini önce duyamadım. AK Parti'ye dava açılmış dediler ben var mıyım filan diye sordum önce kimse cevap veremedi. Sonra araştırdılar ki varım Allah'a hamdettim. Olmasaydım kendimden şüphe ederdim. Biz buralardan geliyoruz, siyaset yasaklarından geliyoruz.''
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER