banner51

'Gerekirse Başbakanı Bile Alırız'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, bazı hakim ve savcıların, "Gerekirse Başbakanı bile alırız" tehditlerinde bulunduklarını söyledi.

'Gerekirse Başbakanı Bile Alırız'

 

Şentop, A Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu değişikliğinin neden gündeme geldiğini çok net ifadelerle ortaya koyan Şentop, "Bazı hakim ve savcılar, ’biz istersek seçimleri bile yaptırmayız’ tehdidinde bulunuyor" dedi. Şentop, "Savcıların ve hakimlerin bir siyasi güç kullanmaya, siyasi netice almak üzere harekete geçmeye yönelik sözleri vardı. Biz bunları bir seneden fazla bir zamandır biliyoruz. Şu türden sözler, ’Bizim o kadar geniş gücümüz ve yetkilerimiz var ki, özel yetkili mahkemelerim mevzuatına göre istersek bakanları bile alabiliriz." Kimlerin bunları söylediğini biliyoruz biz. Bunları duyan, şahitlik edecek arkadaşlarımız var. Onun da zamanı gelecek, bakanları da alacağız, gerekirse Başbakan’ı bile alırız. Kanunlar bize böyle bir güç ve yetki veriyor’ " şeklinde konuştu.
 
Bazı hakim ve savcıların ’gerekirse seçim bile yaptırmayız’ dediklerini belirten Şentop, "Şimdi çok yakın zamanda hala, kimler olduğunu da ismen çok yakından bildiğimiz, ben de hukukçuyum, bugün görev yapan "unvanlı görevliler" dediğimiz savcılar ve bazı hakimler arasında çok yakın tanıdığım birlikte okuduğum arkadaşlarımız var. Bunların kendi özel konuşmalarında, sohbetlerinde, daha geniş çevrelere açık konuşmalarda, sohbetlerde bugün bile -30 Mart’ta seçimleri istersek yaptırmayız, gerekirse mayısa kadar hükümeti düşürürüz- gibi bir takım söylemlerle ortaya çıkıp konuşan bazı arkadaşlarımız var. Bunun hukuki bir mantığı yok. Seçimlerin tarihi anayasada belirlenmiş bir tarih. Bunlar yeni değil. Bir seneden fazla zamandır, münferit söylemler olarak görüyorduk. Ama 17 Aralık’tan sonra bazı arkadaşlar arasında daha yaygın olarak görmeye başlıyoruz" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER