Genel Kurul'da Oturma Eylemi

TBMM Genel Kurulunda CHP ve HDP milletvekilleri kürsü önünde iç güvenlik paketini protesto etmek için oturma eylemi yaptı.

Genel Kurul'da Oturma Eylemi
 
TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren iç güvenlik paketi görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, tasarıya tepkileri nedeniyle tümü üzerindeki görüşmelerde söz almayınca, tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök darbe yapıyorlar diyerek hükümeti eleştirdi.
 
İç güvenlik paketinin tümü üzerindeki görüşmelerinde TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı gruplara söz vermek için anons etti. Ancak muhalefet milletvekilleri, pakete tepkileri nedeniyle usul tartışmasını sürdürmek istedi. Ancak Bahçekapılı sırasıyla muhalefet partilerinin temsilcilerine üçer defa seslendi ve konuşmaları için kürsüye davet etti. Ancak muhalefet milletvekilleri kürsüye çıkmadı ve paket üzerindeki itirazlarını başkanlık divanı önünde Bahçekapılı’ya ilettiler.
 
Muhalefet milletvekilleri kürsüye çıkmadı ve bunun üzerine Ak Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin kürsüye davet edildi. Kürsüye çıkan ve konuşmasını tamamlayan Şahin, Ak Partili milletvekillerini alkışları arasında yerine oturdu.
 
Muhalefet milletvekilleri ise TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’ya tepkilerini dile getirdi. Bahçekapılı, muhalefet milletvekillerini tepkilerine aldırış etmedi ve soru-cevap bölümüne geçti. Soru cevap kısmında da kimse soru sormayınca birleşime 15 dakika ara verdi. Tümü üzerinden görüşmelerin bu şekilde tamamlanmasını üzerine Ak Partili milletvekilleri alkışladı.
 
Birleşimin açılmasının ardından tümü üzerinde oylama yapıldı ve bölümlere geçildi. Bölümlerde de muhalefet tepkilerini sürdürdü ve kürsüye çıkmadı. Bu sırada çok sayıda CHP ve HDP’li milletvekili kürsü önünde oturma eylemi yaptı. Milletvekilleri, ’Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz’, ’Faşizme karşı omuz omuza’, ’Faşizme, darbeye geçit yok’ sloganları attı.
 
Bu eylem sırasında TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı görüşmeleri sürdürdü ve 1’nci maddeye geçti. Ardından da birinci madde kabul edildi.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER