'Gençlik Treni' Yola Çıktı

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, ''Gençlik Treni-Bu memleket bizim'' projesi kapsamında 19-29 yaş grubundan gençleri Türkiye'yi gezdirecek Gençlik Treni'nde yolculuk yaptı.

'Gençlik Treni' Yola Çıktı

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bakanlık ve TCDD Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ''Gençlik Treni-Bu memleket bizim'' projesi kapsamında 19-29 yaş grubundan gençleri Türkiye'yi gezdirecek Gençlik Treni'nde yolculuk yaptı.
Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle Ankara Garı'ndan Sivas'a hareket eden trenle Kırıkkale'ye kadar yolculuk yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, trende gazetecilere projeyle ilgili bilgi verdi.
Bakan Kılıç, onlarca proje için çalıştıklarını belirterek, ''Proje için 98 bin kişi kayıt yaptırdı. Bu rakamın 200 bine ulaşmasını bekliyoruz ama hepsini karşılayamayacağız. Bu projeyle yaklaşık 250 bin genci, doğu-batı ve kuzey-güney enleminde hareket ettireceğiz. Türk Ekonomi Bankası (TEB) da projenin ana sponsorudur'' dedi.
Kamu ve özel sektörün tüm imkanlarını bu proje için kullandıklarını anlatan Kılıç, şöyle devam etti:
''Memleketin dört bir yanında gençlerin yaşamasını istiyoruz. Hedefimiz bu. İmkan buldukça devam edeceğiz. Başvuruları internetten aldık. Köydeki gençleri de şehirdeki gençleri de kabul ettik. Bu tren Sivas'a gidecek ve Divriği'nden geri dönecek. Proje için TEB 1 milyon lira verecek. 'Seyyah Projesi' için de Ziraat ve Halk Bankası'ndan 2 milyon lira aldık. Kullanımı erkekler ve bayanlar olarak ayırdık. Kızların oranı bir önceki projeye göre artış gösterdi. Önceden yüzde 30'da olan kız oranı şimdi ise yüzde 45'e ulaştı.''

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER