Fransa İle Sil Baştan!

Başbakan Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılması konusunda mutabakata varıldı.

Fransa İle Sil Baştan!

Birleşmiş Milletler'in düzenlediği Rio+20 Zirvesi için Brezilya'da bulunan Erdoğan, zirvenin açılışının ardından Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande ile bir araya geldi. Zirvenin yapıldığı Rio Centro'daki özel görüşme odasında gerçekleşen görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.
Erdoğan görüşmede, 20 yıldır Türkiye'ye Fransa'dan Cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret yapılmadığına dikkati çekerek, Hollande'ı Türkiye'ye davet etti. Hollande ise bunun kendisi için bir ayrıcalık olacağını söyleyerek davete olumlu baktığını ifade etti.
Alınan bilgilere göre görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Her iki lider de ikili ilişkilerinde zor bir dönemin ardından yeni bir sayfa açılması gerektiğini vurguladı. Gerek Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin teşviki, gerekse ekonomik ilişkiler başta olmak üzere Fransa-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi konularında mutabakat sağlandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 09:10
YORUM EKLE

banner47