banner24

Fırsatlar Kaçırıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'de 'Arabuluculuk' paneline konuşmacı olarak katıldı.

Fırsatlar Kaçırıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen ''Arabuluculukta Üye Ülkelerin Rolü'' temalı üst düzey gayriresmi toplantının ikinci bölümünde düzenlenen ''Arabuluculuk Sürecine Katılan Farklı Aktörler Arasında Tutarlılık, Eşgüdüm ve Tamamlayıcılık Sağlama Sorunu'' konulu panelde konuştu.
Bakan Davutoğlu BM Genel Kurulu'nda düzenlenen ''Arabuluculukta Üye Ülkelerin Rolü'' temalı üst düzey gayriresmi toplantının ikinci bölümünde düzenlenen ''Arabuluculuk Sürecine Katılan Farklı Aktörler Arasında Tutarlılık, Eşgüdüm ve Tamamlayıcılık Sağlama Sorunu'' konulu panelde konuştu.
Arabuluculuk konusunda ''kaybedilmiş fırsatlardan'' söz eden Davutoğlu, Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı, ya da bir şekilde dahil olduğu konulardan örnek vererek ''İran'ın nükleer programı, Kıbrıs, Filistin'in birliği müzakereleri ve İsrail-Suriye dolaylı görüşmeleri'' kapsamında fırsatların kaçtığını söyledi.
Bu arada Rum tarafının BM'deki bir temsilcisi söz alarak BM gözetiminde sürdürülen Kıbrıs müzakerelerinin 2004 yılında ''hakemlik'' sürecine dönüştüğünü, bu yüzden de iki tarafın Annan Planı üzerinde uzlaşmaya varamadan referanduma sunulduğunu iddia etti.
Daha sonra söz alan Davutoğlu da Rum temsilciye yanıt vererek 2004 yılında Burgenstock müzakereleri sırasında orada olduğunu ve iki liderin bu planı referanduma sunma konusunu kabul ettiklerini, bunu imzaladıklarını ve dönemin genel sekreterine planın referanduma sunulacağı yönünde mektup yazdıklarını hatırlattı.
Davutoğlu, ''Bu kaçırılmış bir fırsattır, burada uluslararası camianın bir üyesi olan AB, tarafları o zaman çözüm yönünde cesaretlendirebilirdi, bunu yapsaydı belki bugün adada böyle bir sorun olmazdı, bunu söylemek isterim'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2012, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER