Feyzioğlu Adaylık İçin Açık Kapı Bıraktı

TBB Başkanı Feyzioğlu, ''Hiçbir siyasi partinin genel başkanlığını yapmayı asla düşünmüyorum.'' derken, Cumhurbaşkanlığı adayı olmadığını belirtse de milletin vereceği her göreve hazır olduğunu söyleyerek açık kapı bıraktı.

Feyzioğlu Adaylık İçin Açık Kapı Bıraktı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Ben TV'de Burak Cilasun'un sunduğu Rota Siyaset programına katılarak hem gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu hem de kendisiyle ilgili olarak merak edilenleri yanıtladı. 

Alsancak'ta bulunan Alliance Küçük Kulüp'te gerçekleşen program, dünyanın gündemine oturan Kudüs konusuyla başlarken Feyzioğlu Kudüs ile ilgili olarak siyasetin ötesinde en samimi hareket eden ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi. Bunun bir siyasi parti meselesi olmadığının altını çizen Feyzioğlu ABD'nin hamlesinin bölgede yeniden şiddetin fitilini yakacak tehlikeli bir girişim olduğunu söyledi.

Referandum öncesinde Türkiye'yi şehir şehir değil köy köy gezdiğini dile getiren Feyzioğlu, ülkede tartışılan sandık güvenliği konusuna ilişkin de çarpıcı bir öneride bulundu. Türkiye Barolar Birliği'ne sandıklarda denetim görevinin ve tutanak tutabilme yetkisinin verilmesini talep eden Feyzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği ülkenin tüm şehirleri ve ilçelerinde örgütlü, her sandığa bir avukat verebilecek gücü olan bir kuruluştur. Eğer gerekli yetkilerle birlikte avukatlarımızın sandıklarda görevli olmasına yönelik bir düzenleme yapılırsa Türkiye'de şaibeli bir oy bile olmaz." dedi. 

Destekçilerinin kendisini Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediklerine yönelik soruyu da cevaplayan Feyzioğlu, “Bu teveccühler daha önce de vardı ama şunu söylemem lazım ki benim parti siyasetiyle ilgim yok. Cumhurbaşkanlığı teveccühünü göstermelerinden büyük onur duyarım ama bu görevlere talip olunmaz. Bu görevler millet tarafından verilir. Bu konuda hiçbir proje ve çalışmam yok. Çalışmalarımız hiçbiri herhangi bir makam için değildir. Bahsi geçen makam Türkiye'nin en yüce makamı ve buralara sizi millet getirir. O sebeple çalışmamız olmadığını ama milletimiz için her pozisyonda çalışmayı taahhüt ettiğimizi bilin. Kapıda gözcü de olunur, dama çıkıp bekçi de olunur. Milletimizin menfaatine dair ne gerekirse o oluruz. Bakın Türkiye çok kutuplaştırıldı. Tayyip Erdoğan'ı koşulsuz sevenler ve yine koşulsuz olarak karşısında olanlar var. Biz TBB olarak bir kutup yıldızı gibi doğruyu göstermeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu geçtiğimiz günlerde bir radyo programında açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili söylediği, "Kimse benden Nuriye ile Semih'i evlat edinecek bir sempati içinde olmamı beklemesin" sözleriyle birlikte başlayan tartışmada kendisini hedef gösterenlere de sert çıktı. Feyzioğlu, "Ben bize saldıranların o iki kişinin sağlığını zerre kadar düşünmediğini söylüyorum. Ben o programda açlık grevinin ilk ve tek makalesini yazdığımı söylüyor ve bunun suç olmadığını belirtiyorum. Açlık grevinin bir terör örgütü üyeliğinin delili olamayacağını söylüyorum. KHK ile ihraçların doğru olmadığını dile getiriyorum. Yargı yolunun açık olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini söylüyorum. Sonra bu iki kişiyle aynı dünya görüşünde olmadığımı belirtip bu nedenle yüreğime basamayacağımı ancak daha da iyisi buna rağmen sahiplendiğimi belirtiyorum. Yine de lafım saptırılıyor. Dertleri o iki kişiyi kurtarmak olsa 'Feyzioğlu bile suç değil dedi' derler. Beni sevmiyorlar umurumda değil ama onların canını umursamıyorlar. Benim sözlerimden 5 dakika sonra ABD'deki kaçak Emrullah Uslu tweet atıyor. 5 dakika sonrasında Sezgin Tanrıkulu ve Aykut Erdoğdu atıyor. Elbette birlikte çalıştıklarını söylemiyorum ama hepsi hedef gösteriyorum. Yani şimdi Sezgin Bey bana saldırsan ne olur saldırmasan ne olur. Sen benim söylediğimi okumaktan imtina ediyorsun. 

Aykut Erdoğdu saldırsan ne olur, saldırmasan ne olur. Bana saldırarak ne kadar az okuduğunu ve ilgilenmediğini gösteriyorsun. DHKP-C saldırıyor. Kimlerle yan yana duruyorsunuz? Temsil ettiğiniz makamlara yakışmıyor." dedi.

Burak Cilasun'un 'CHP Genel Başkanlığı' ifadesini kullanmasıyla birlikte 'Hiçbir siyasi partinin genel başkanlığına talip değilim, asla düşünmüyorum' diyen Feyzioğlu, Cilasun'un "İYİ Parti'den teklif aldınız mı?" sorusuna da "Hayır. Ben siyasi parti siyaseti yapmayı düşünmüyorum. Türkiye'de bir siyasi sıkışıklık vardır ve yeni bir partinin katılması iyi olmuştur. Bunu söyleyince bir siyasi partiye destek olarak da algılanmasın." dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER