banner24

'EXPO Kanunu Elimizi Güçlendirecek'

EXPO alanı kanun tasarısı Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Günay 'Bu süreçte bizden kaynaklanan hiç bir eksiklik olmasın istiyoruz' dedi.

'EXPO Kanunu Elimizi Güçlendirecek'

2020'de gerçekleştirilecek EXPO Fuar Organizasyonu için aday olan İzmir'de EXPO Fuar Organizasyonunun yapılacağı alanın İnciraltı olarak belirlenmesine ilişkin kanun tasarısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi.

İzmir EXPO Alanı Hakkında Kanun Tasarısı, 2020 yılında gerçekleştirilecek EXPO Fuar Organizasyonu için aday olan İzmir EXPO Fuar Organizasyonunun gerçekleştirileceği alan için yer belirlenmesini, bu alanın planlanmasını ve alanda yapılacak imar uygulamalarının tespitini amaçlıyor.

Tasarıya göre, İzmir'in Balçova İlçesi'ndeki İzmir-İnciraltı Turizm Merkezi'nin İnciraltı kesiminde büyük kentsel yeşil alan olarak planlanan alan EXPO alanı olarak belirlenecek.

EXPO alanında imar uygulaması; ilgili imar planının onaylanmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'nce öncelikle yapılacak. Alanın EXPO alanı dışında kalan kısımları sağlık, turizm ve konut amaçlı planlanacak. İmar planlamalarında ihtiyaç duyulan yol düzenlemeleri için yeterli alan ayrılacak. Yapılaşmaya esas inşaat hakkı 4 katı geçemeyecek.

EXPO alanında, sabit olmayan, sökülüp takılabilir nitelikteki geçici yapı elemanları kullanılarak ihtiyaç duyulan kullanım alanları oluşturulacak. Organizasyonun ardından bir yıl içinde bu yapılar kaldırılarak, EXPO alanı büyük kentsel yeşil alan olarak düzenlenecek. Ancak, EXPO alanının yüzde 3'ünü geçmemek kaydıyla EXPO'ya ilişkin simgesel yapılar korunabilecek. EXPO alanına ilişkin ruhsat işlemleri, mahalli idareler tarafından yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tasarının tam bir mutabakatla getirildiğini kaydetti. EXPO'nun 150 yıldan beri dünyada düzenlenen en büyük uluslararası sergi etkinliği olduğunu belirten Günay, EXPO'nun zaman içinde hangi ülkede ve şehirde düzenlenmişse, oraya çok büyük katkıları olduğunu kaydetti.

Bir takım talihsizlikler sonucu çok küçük bir oy sayısıyla İzmir'in 2015 EXPO adaylığını kaybettiğini anımsatan Günay, ''Bu dönem yine duraksama göstermeden, başka talipler de vardı, İzmir'in adaylığı üzerinde ittifak ettik ve seçimlerden önce İzmir adaylığını bir seçim tartışması yapmaksızın açıkladık'' dedi.

EXPO Genel Sekreteri'nin Türkiye'ye gelerek incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Günay, ''Meclis'e bu tasarıyı sunduğumuzu açıkladık. Bu tasarıyı çıkarmamız bizim elimizi güçlendirecek, hızımı son derece artıracak'' diye konuştu.

EXPO alanı belirleme konusunda bir çok toplantı yaptıklarını, İnciraltı'nda ittifak oluştuğunu belirten Günay, ''Geçen sefer ki gibi bir sıkıntı yaşanmaması için İzmir kamuoyunun bizden yasal düzenleme yapılması konusunda bir talebi oldu. Bu süreçte bizden kaynaklanan hiç bir eksiklik olmasın istiyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER