'Erken Seçimin Olması Mümkün Değil'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, erken seçim iddialarıyla ilgili olarak, "Adalet ve Kalkınma Partisi’nden özellikle kongreden sonra belli kopuşların olacağını, yeni bir partileşmeye gidiş gibi ortalıkta birçok şey konuşuluyor. Ama bu şartlar altında kısa vadeli bir erken seçimin olması mümkün değil. Bunu biraz Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kongre sonucunu beklemek gerekiyor" dedi.

'Erken Seçimin Olması Mümkün Değil'
MHP Elazığ İl Başkanlığı’nın yeni binasının açılış törenine katılmak üzere kente gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, AK Parti’nin 22 Mayıs’ta yapılacağı kongreyi değerlendirdi. Karakaya, AK Parti’nin kongreye gitmesinin parti içi anlaşmazlıktan kaynaklandığını belirterek, "Sayın Başbakan’ın, özellikle bir partinin genel başkanının değişmesi, onların kendi iç işleridir. Ama aynı zamanda bu, Başbakan olunca ülkenin tamamını ilgilendiriyor. Kendi içlerindeki bir anlaşmazlık diyelim biz buna. Önümüzdeki günlerde bu daha net olarak ortaya çıkacak. Dolayısıyla 22 Mayıs’ta Adalet ve Kalkınma Partisi yeni genel başkanının ve buna bağlı olarak da boş olan başbakanlık koltuğunu doldurmak üzere bir olağanüstü kongre yapacaklar. Tabi Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor günleri, özellikle terörle mücadele konusundaki şu anda yapılan çalışmaları, yine bunun devamında Meclis’te bekleyen yasalar, dokunulmazlıkla ilgili yasa tasarısı bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde ülkenin de cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar beka sorunu yaşamadığını hep birlikte dikkate aldığımızda bu çok önemli bir gelişme. Bu gelişmeleri takip edeceğiz" dedi.
 
’BU ŞARTLAR ALTINDA KISA VADELİ BİR ERKEN SEÇİMİN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL
 
Erken seçim ile ilgili sorulan bir soru üzerine Karakaya, "Erken seçim tabi ki, şu anda Türkiye açısından büyük ve önemli bir olay. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı bir şekilde kendi iç anlaşmazlıkları veya Sayın Cumhurbaşkanı ile doğan anlaşmazlıkları dolayısıyla bir koltuğu boşaltıyor. Bu açıdan bakınca burada herkes kendine uygun bir senaryonun peşine takılıyor. Buna kimisi erken seçim olacak diyor, kimisi koalisyon olacak diyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden özellikle kongreden sonra belli kopuşların olacağını, yeni bir partileşmeye gidiş gibi ortalıkta birçok şey konuşuluyor. Ama bu şartlar altında kısa vadeli bir erken seçimin olması mümkün değil. Bunu biraz Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kongre sonucunu beklemek gerekiyor. Kongre sonucundaki küskünler olacak mı, tasfiyeler olacak mı? Herhalde onlar birçok şeyi belirleyecektir diye düşünüyorum. Ama bu şartlar altında bir erken seçim olayı belki de en son gündem olabilir ve pek mümkün görünmüyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER