Erdoğan'dan Gülen'e Çağrı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı tren açılış töreninde yaptığı konuşmada Fethullah Gülen'e yüklendi. Konuyla ilgili gerginliğin yaşandığı AB'ye yönelik de Erdoğan "AB önce aynaya baksın" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Konya arasındaki yüksek hızlı tren hattının açılış törenine katıldı.
 
Burada bir konuşma yapan Erdoğan, hattın iki kadim başkenti birleştireceğini söyledi.Hızlı trenle iki kent arasındaki yolculuğun 4 saat 15 dakika olacağını kaydeden Erdoğan, bu sürenin yakında daha da düşeceğini "Kısa bir süre sonra Rabia (4) olacak" ifadesiyle anlattı. Fethullah Gülen'e 14 Aralık soruşturmasına gözaltına alınanlar için yaptığı "Onların yerinde olmak isterdim" açıklaması üzerinden yüklenen Erdoğan, "Gel onların yanına, gel onların yerine. Hiç kimse sana 'gelme' demiyor, gel. Çoktandır sana 'gel' diyoruz zaten" diye konuştu.
 
Erdoğan, gözaltılar nedeniyle karşılıklı açıklamalarla gerginliğin yaşandığı AB için de "Türkiye sizin günah keçiniz değil. AB'nin önce aynaya bakması lazım" ifadesini kullandı.
 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
"Konya'dan kardeş Pakistan halkına yüreklerimizi dağlayan elim hadiseyle ilgili başsağlığı mesajlarımızı iletmek istiyorum. Öğrenci ve öğretmen kardeşlerimizin katledildiği olayı büyük bir teessürle öğrenmiş bulunduk.
 
Terörle mücadele konusunda Pakistan'la işbirliğimiz devam edecek. Bu alçakça saldırı tüm dünayanın terörün karanlık yüzünü görmelerine yardımcı olur. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.
 
Konya'ya bir teşekkürüm var. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde muhteşem bir buluşma gerçekleştirdik. Konya'daki muhteşem final son mitingimizdi. O miting Başbakan olarak yaptığım son mitingdi. Bir nevi vedamızı yaptık.
 
Bir dönemin kapanışını aynı zamanda bir dönemin açılışını yaptık. 10 Ağustos'ta Konya kendisinden bekleneni yaptı. Konya milletin adamına sahip çıktı. Büyük Türkiye hedefine sahip çıktı.
 
Konya yüzde 75'le bu kardeşine en büyük desteği veren illerden biri oldu. 30 büyükşehirimiz arasında en büyük desteği veren il oldu. Ahde vefanız için teşekkür ediyorum. Konyalı bir kardeşimize Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanlığı görevini verdik.
 
Erbakan Hocamızın ardından Konya bir Başbakan daha çıkardı. Sayın Başbakanımız milletin ve Konya'nın emanetini hakkıyla taşıyor. Kendisine hemşehrilerinin arasında başarılar diliyorum.
 
Konya'nın her zaman bizim arkasında olacağına inanıyorum. Rabbim muhabbetimizi daim etsin. Bugün Mevlana'nın 741. vuslat gününde farklı bir heyecan yaşıyoruz. Bugün Konya'nın en büyük salonunda bunu kutlayacağız.
 
İki kadim başkenti vuslatını gerçekleştiriyoruz. Hasret bugün vuslata dönüşüyor. Bugünden itibaren İstanbul-Konya arası 4 saat 15 dakika. Kısa bir süre sonra Rabia (4) olacak. Sırada Bursa, İzmir, Yozat, Sivas, Erzincan hatları var, durmak yok yola devam. Bu hatlarında yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yolcularımıza hayırlı yolculuklar diliyorum.
 
Bizim dedelerimiz, anne-babalarımız ve ardından bizler derin sorunları yaşamak zorunda kaldık. batıda yaşanan hızlı kalkınmayı sadece seyrettik. Ulaştırmada o dar yollarda sıkıntılar çektik, çok sayıda can verdik. Sağlıkta insanımız insan yerine konmadı. SSK'nın malum müdürlerinin olduğu zamanı düşünüyorum.
 
Hızlı trenleri sadece televizyonda görüyorduk, uçakları yere yatıp gökyüzüne bakınca görebiliyorduk. İnsanın insan gibi yaşadığını uzaktan seyrediyorduk. Ne yaptıksay bayrağımız, vatanımız için yaptık. Dünyanın neresinde olursa olsun garipler için yaptık.
 
Bu dünyada biz de varız dedik. Biz de bu denklemde varız dedik. Biz de dedik, dünya 5'ten büyüktür dedik. Aşağıladığınız Türkiye ayakları üsütünde duruyor, haddinizi bilin dedik. Kirli emellerinizden vazgeçeceksiniz dedik.
 
Türkiye'ye istikamet çizme alışkanlığınızdan vazgeçeceksiniz dedik. Attığımız adımlar birilerini rahatsız etti. IMF borçlarını sıfırladık, 23.5 milyar dolar borç sıfırladık. Şimdi borç verir hale geldik. Hızlı tren hatlarından, modern okullardan, yollardan köprülerden rahatsız oldular. Boğazın altından ikinci bir hat daha yapılıyor, bundan rahatsız oldular.Filistin dememizden, Suriye dememizden, Mısır'da darbeye karşı çıkmamızdan, terörün karşısında durmamızdan, 'çözüm' dememizden rahatsız oldular. Defalarca kirli oyunlarla üzerimize geldiler. Bütün tuzakları kumpasları bozduk mahvettik.
 
Bugüna kadar hiçbir 17 Aralık'ı ihmal etmedim. Her yıl geldim. Yılda 2 veya 3 kez geldiğim de oldu. Bu da nedir, bu da bir vuslattır. Yargı emniyet ve medya el ele verdiler ve operasyon başlattılar. gözaltılar ve düzmece haberler yapıldı.Çok kirli bir algı operasyonu devreye girdi. Adına yolsuzlul operasyonu dediler ama daha o gün yolsuzluk olmadığı oraya çıktı. Bir takım karanlık güçleri iş birliği yapmış ve hükümeti devirmeye çalıştılar. Nitekim yönetmenlerden biri açıkladı, senaryoyu yazdılar elimize verdiler diye.
 
Ama biz o gün Konya'daydık. Konya'nın manevi havası üzerimizdeydi. Oyunu anında fark ettik. Bunun bir yolsuzluk operasyonu olmadığını anında gördük. Bu darbe girişimini anında gördük. Onların bir tuzağı varsa Allah'ın da bir tuzağı var dedik. Allah'a hamd olsun bu tuzak bozuldu.25 Aralık'taki asıl tuzak polislerin bilgisayarlarından çıkarıldı. Kullanılacak fezlekeye dönemin başbakanı yazıldığı ortaya çıktı. Kirli yüzlerini daha net gördük. İddialarının iftiralarının çirkefliklerinin nasıl sınır tanımadığını gördük.Bu tuzağı gördünüz, 30 Mart ve 10 Ağustos'ta arkamızda durdunuz. Darbe girişimini boşa çıkartı. Kimlerin ittifak yaptığını görün. Eski Türkiye'nin ne kadar aktörü varsa kucaklaşıyorlar. Birbirlerine methiyeler düzüyorlar.
 
GÜLEN'E ÇAĞRI 
 
Bakıyorsunuz şahsıma yönelik çok çirkin benzetmeler, beddua seansları ve şimdi daha da enteresan bir açıklama yaptı. Gazetelerden alınan, onun kendi takımı için 'onların yerinde olmak isterdim' diyor. Senin elini, kolunu bağlayan yok ki gel onların yanına, gel onların yerine. Hiç kimse sana 'gelme' demiyor, gel. Çoktandır sana 'gel' diyoruz zaten. Pensilvanya'da koruma altında olanlar buraya gelemez.Gel onların yanında ol. Paralel yapıdan hesap soracağız dedik, inlerine gireceğiz dedik. Hesap sormaya devam edeceğiz.
 
AB'YE YANIT 
 
Emniyette oyunu bozduk, yargıda oyunu bozup şantajdan kurtaracağız. Kurumlarımızı bu yapıdan temizledik, temizliyoruz.
Avrupa'da birileri peşin hüküm veriyor, beyler geçti o günler. İstediğiniz yalan haberi yapın, Türkiye aleyhine açıklama yapın. Biz istikametimizi kendimiz belirleriz. Parmağını sallayarak Türkiye'ye akıl vermeye çalışanlar, eski Türkiye olmadığını anlasınlar. Türkiye'ye demokrasi dersi vereceklermiş. Gelin de Türkiye size demokrasi dersi verdin.
 
Soydaşlarımızın oturduğu evler kundaklandığı hala haber yok. Yapılan işkencelerin hesabını sordunuz mu? Türkiye sizin günah keçiniz değil. AB'nin önce aynaya bakması lazım. Biz AB'nin kapıkulu değiliz, alacaklarsa alırlar. Susmakla kalmıyorsunuz, darbe girişimlerine destek veriyorsunuz. Türkiye'yi şaklaban görünümlü hocalara teslim etmeyeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER