Erdoğan'dan Esad'a son uyarı

İstanbul'da düzenlenen ve Suriye'nin geleceğinin mercek altına alındığı konferansta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sert açıklamalarda bulundu; uluslararası müdahale sinyali verdi.

Erdoğan'dan Esad'a son uyarı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen konferansa 80’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcileri katıldı. Başbakan Erdoğan, açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Suriyeli kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hatırlatmak istiyorum. Dost ve kardeş Suriye halkının yanında bulunmaya devam edeceğiz” derken, Suriye’de akan kanın derhal durmasını talep ettiklerini söyledi. Son dokuz yılda Türkiye ile Suriye arasında kurulan güçlü ilişkiye dayanarak bir yıl önceden bu yana Esad yönetimine reform için telkinlerde bulunduklarını ifade eden Erdoğan, Şam yönetiminin kendilerine verdiği sözleri tutmamasını eleştirdi.

 

"REJİM ÖLÜM KUSMAYA DEVAM EDİYOR"

Suriye lideri Beşar Esad’ın Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın altı maddelik planını kabul ettiğini açıklamasına rağmen, Suriye’de akan kanın durdurulması açısından herhangi bir gelişme yaşanmadığına dikkat çeken Erdoğan, “Annan’a verilen söz de yerine getirilmemiştir. Rejim ölüm kusmaya devam etmektedir. Zaten bugüne kadar verdiği sözleri hiç tutmamıştır” diye konuştu.

Uluslararası toplumun harekete geçmesinin kaçınılmaz hale geldiğini ifade eden Erdoğan, “Annan’ın girişimlerinin sonuç vermesini can-ı gönülden istediklerini ancak uluslararası topluma sözler veren Esad yönetiminin bunu zaman kazanması için kullanabileceğini” vurguladı. Erdoğan, “BM Güvenlik Konseyi’nin kararının Suriye tarafından manipüle edilmesine izin vermeyeceğiz. Zalim ile kurbanı aynı kefeye sokan her girişim, zalime zaman kazandırır, belirli bir siyasi geçiş takvime bağlanmazsa, bu Suriye yönetimini şiddet kullanmaya teşvik edecektir. Genel Kurul, bu tarihi sorumluluğu üstlenmekten kaçınırsa, Suriye halkının meşru müdafa hakkının desteklenmesi dışında seçenek kalmayacaktır” dedi.

"TÜRK GAZETECİLERDEN HABER ALAMIYORUZ"

Suriye’de görev yapan gazetecilerin tehlike altında olduğuna da dikkat çeken Erdoğan, iki hafta kadar önce haber yapmak için bu ülkeye giden Gerçek Hayat dergisi muhabiri Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun’dan haber almakta zorlandıklarını belirtti.

Erdoğan, “Suriye’deki iki Türk gazetecinin akıbeti hakkında bilgi almakta zorlanıyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Suriye’deki olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının BM rakamlarına göre 9 bin kişi olduğunu, ancak kendisinin tahminlerinin daha yüksek olduğunu ifade etti. Erdoğan ayrıca Suriye’den kaçıp komşu ülkelere sığınanların sayısının da 100 bini bulduğuna dikkat çekerek, bu kişilerden yaklaşık 20 binin Türkiye’ye geldiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2012, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER