Erdoğan'a 'IŞİD' Tepkisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) IŞİD’e karşı Suriye’de başlattığı operasyona Kayseri’de faaliyet gösteren Öncü Nesil Derneği, Özgür-Der Girişimi ve Genç Birikim Dergisi üyeleri tepki gösterdi.

Erdoğan'a 'IŞİD' Tepkisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı konuşmanın kendilerini üzdüğünü belirten Öncü Nesil Derneği Kayseri Temsilcisi Ebubekir Karataş, “Suriye’ye yönelik operasyonlara destek açıklaması yapan Erdoğan’ı tavrını gözden geçirmeye ve sözlerine açıklık getirmeye çağırıyoruz” dedi.
 
Cumhuriyet Meydanı’nda Öncü Nesil Derneği, Özgür-Der Kayseri Girişimi ve Genç Birikim Dergisi adları altında bir araya gelen yaklaşık 30 kişilik grup, ABD’ye ve ABD’nin Ortadoğu politikalarına tepki gösterdi.
 
‘Terörist ABD’ , ‘AKP şer ittifakına girme’ , ‘IŞİD Bahane hedef Suriye halkı ve devrim’ , Müslüman halklar kardeştir, vahşete ortak olma’ yazılı panklartlarla dikkat çeken ve tekbir getirerek, "Kahrolsun Amerika" sloganları atan grup adına basın açıklamasını Öncü Nesil Derneği Kayseri Temsilcisi Ebubekir Karataş yaptı.
 
25 TÜRK ŞEHİT DÜŞTÜ
 
Basın açıklamasına Besmele ile başlayan Karataş, “ABD, Irak’tan sonra Suriye’de de katliam yapıyor. Terörün ilerleyişini durdurma bahanesiyle işbirlikçilerinin de katkısıyla denizden ve havadan Suriye topraklarına bombalar yağdırıyor. Bu saldırılarda, işlerini-güçlerini, çoluğunu-çocuğunu, bırakıp mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yardımına koşmak amacıyla Allah yolunda cihada koşan 25 Türkiyeli kardeşimiz şehit düştüler. Karargah olarak vasıflandırdıkları yerlerde, masum bebekler ve insanlar hayatlarını kaybettiler. ABD, gerçekleştirdiği bu saldırılarla daha önce Irak’ta taifeci-mezhepçi güçleri desteklediği gibi şimdi de Beşşar Esed diktatörlüğünün ömrünü uzatmanın çabasında” diye konuştu.
 
ERDOĞAN’A SURİYE TEPKİSİ
 
ABD’nin Ortadoğu’da Müslüman halklardan ve mazlumlardan yana tavır almayacağını vurgulayan Karataş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye, her ne gerekçeyle olursa olsun, tavrını küresel haramilerin politikalarına alet olmama yönünde almak zorundadır. Müslüman ve mazlum halkların beklentileri bu olduğu gibi, onur ve adalet de bunu gerektirir. Ne var ki, BM zirvesi için gittiği New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın mensuplarıyla söyleşişi esnasında sarf ettiği bazı sözler, biz Müslümanları fazlasıyla üzmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Suriye’de gerçekleştirdiği askeri operasyonları olumlu bulduğunu ve Türkiye’nin buna hem siyasi, hem askeri destek verebileceğini söylemiştir. Bu sözleri kaygıyla ve teessüfle karşılıyor, kesinlikle doğru bulmuyoruz.”
 
Grup, basın açıklamasının ardından ’Zalimlere ve kafilere biz düşmanız, zalimlerin ve kafirlerin ellerini kurut ya Rabbi’ diyerek dua edip, ardından da dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER