ERDOĞAN: 'TABANLARINA BİLE MAHÇUPLAR'

Erdoğan il başkanları toplantısında darbeciler yargılanamaz diyenlerin şimdi sıraya geçtiğini söyledi ve Sivas Olaylarında 12 Eylül'de hayır diyen CHP'yi Demirel ile vurdu!Başbakan Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın öncelikli gündeminde 12 Eylül darbesinin sorumlularının yargılanması sürecinde müdahillik talebinde bulunlar vardı. Erdoğan "Referanduma evet oyu vermeyen CHP bugün davaya müdahil oluyor... Dün 12 Eylül ile yarılanamaz diyenler bugün müdahil olmak için sıraya geçtiler... MHP'de onlardan biri... Darbecileri yargılayamazsınız diyen Bahçeli bugün müdahil olmak için sıraya geçti." diyerek başladı.

'12 Eylül öncesinde ittifak halinde bize hakaret edenler bütün söylediklerini yuttular ve mahkeme salonun sıraya girdiler...' diyen Erdoğan "Ak Parti milletle el ele. Millet 75 milyondur arkadaşlar... Biz herhangi bir ayrıma müsaade etmeyeceğiz... Muhalfet sadece bize karşı değil tabanına karşı da mahçup oldu..." dedi.

Erdoğan muhalefetin 4+4+4 yasası görüşülürken yaptıklarına da değinerek "Sokaklara döküldüler. BDP ile işbirliği yaptılar. Sonra meclise silahla gelmeyi tercih ettiler..." diyerek eleştirdi.

ADIYAMAN PROVOKASYONU VE SİVAS OLAYLARI

Adıyaman'da bazı evlerin kapısına işaret konulması olayına değinen Erdoğan CHP'li vekilin olayı provoke ettiğini aktararak "Adıyaman'da kapıların işaretlenmesi ile ilgili CHP'li bir vekil yaygara kopardı. Tunceli milletvekiline soruyorum. Sen bu yalanı her tarafı kıvırcıklı yalanı, niye söyledin, ne amaçla söyledin? Bu provokasyona dönüşünce İzmir'de ve başka şehirlerde de yaşandı.  Maraş'ta, Sivas'ta, Çorum'da biz bunları yaşadık. Bugün aynı tahrik tekrarlanmaya çalışılıyor..." dedi. 

Erdoğan sorumluları bulup adalete teslim edecekleri sözünü verdiği konuşmasında "Vatandaşın evlerine işaret konulmasına en fazla biz karşı çıkacağız ve sorumluluları bulup adalete teslim edeceğiz... Alevi sunni olması bir şeyi değiştirmez. İnsan olması değiştirir. Biz buna bakacağız... Oy versin vermesin biz bu işi önemsiyoruz..." dedi.

Sivas olayları ile ilgili kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini söyleyen Erdoğan muhalefeti yaygara çıkarmakla suçladı. Erdoğan "Sivas'ta 131 sanık hakkında kamu davası açıldı. 40'ı beraat etti. 79'u cezaya çarptırıldı. 5 sanık hakkında yargılama devam ediyor. Sivas'ta zaman aşımı nedeniyle sadece 131 sanıktan 7 sanık hakkında dava düştü. CHP, sanki Sivas dosyası düşmüş gibi yaygara çıkarıyor..." dedi.

Medyanın dava ile ilgili kurban olarak seçtiği sanığın ölmüş olmasına rağmen hala yargılandığına dikkat çeken Erdoğan, Sivas Olaylarının olduğu tarihte iktidarda DYP ve ortağı SHP'nin olduğu ve o SHP'nin bugünkü CHP'nin parçası olduğunu söyledi. Erdoğan  "Medyanın kurban seçtiği sanık ölü ve hala yargılanmaya devam ediliyor. Bu galeyana asla gelmemiz lazım. Sivas hadisesi olduğunda olduğun iktidarda DYP ve sizin parçanız olan SHP idi...  Siz aslında oradaki suçun da ortağısınız. Merhum İnönü o dönem hükümetteydi." dedi. 

"Sivas hadisesini bizden öncekiler çözemedi" diyen Erdoğan o dönemde Ak Parti'nin olmadığını söyledi.  Erdoğan konuşmasından Demirel'i işaret ederek "Sen bir yandan çetelere avukatlık yapacaksın sonra da Sivas olayları ile ilgili Ak Parti'yi suçlayacaksın...  Bunların bu yaklaşımı yüzsüzlüktür... O zaman Cumhurbaşkanı olan halk ile polisi karşı karşıya getirmeyin diyen zatla siz 12 Eylül'de birlikte yol aldınız... Hesabı gidip o zattan sorun..." dedi

MİLLET SİZİ AFFETMEYECEK

Erdoğan Neruz ile ilgili eleştirilere de cevap verdi ve öncesinde Kandil'den gelen talimat ile şehirlerin kana bulanacağı istihbaratı geldiğini belirtti. ...  

Medyaya da seslenen "Sizler çok vasıflı yazarlar olabilirsiniz, iyi gazeteciler ve medya patronu olursanız saygı duyarım... Ama siz yaptıklarınızla terör örgütüne destek veriyor gibi olursanız bu millet sizi affetmeyecek." dedi.

Erdoğan terör örgütü müzakereleriyle ilgili "Bazıları o kadar iyimser ki terör örgütünün talepleri karşılandığında dağdan ineceğini sanıyor. Biz bunları çok konuştuk. Bakıyorsun bir dönem soğuyor sonra yeniden başlıyor. Avrupa'da haraç toplayan örgütten siz farklı bir şey beklemezsiniz.. Her yıl milyarlarca dolarlık uyuşturucu trafiğinde olanlardan barış bekleyebilir misiniz" dedi

Erdoğan, Bitlis'te 15 kadın teröristi hatırlattı "Çatışmada önce erkekler tarafından terk ediliyor sonra infaz ediliyor... Ben o mağraya ne olacağını bilmemesine rağmen inancıyla giren güvenlik güçlerini kutluyor şehit olanları rahmetle anıyorum. Onlar şehadete yürüdüler..." dedi.

BU DEDİKLERİMİ İYİ DİNLEYİN EY BAŞKANLAR

Erdoğan terör örgütü ile değil siyasetçilerle müzakere içinde olacaklarını belirterek "Biz müzakereden yanayız. Muhatabımız siyasetçilerdir... Bu dediklerimi iyi dinleyin eşbaşkanlar... Kendi ayakları üzerinde durabilen siyasetçilerdir." dedi.

Polise yönelik saldırılara ve çocukların terör örgütünce kurban seçildiğini hatırlatan Erdoğan "Diyarbakır'da bir çocuğa bomba verip polise at diyorlar... Sonra elinde patlıyor... sonra bir vekil polisle kavga ediyor... Bir yere kadar dayanıyor. Kendini koruyacak... Çoğu zaman dayak yiyen polis oluyor... o çocuğu siz öldürdünüz...Sonra çıkıp polisle kavga etmek yüzsüzlüktür." dedi.

Erdoğan konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Yarın bütün bu uygulamalara karşı sabırla bu mücadeleyi sürdüreceğiz... Kararlı şekilde süreci işleteceğiz... Hükümetimiz ve silahlı kuvvetlerimiz bu neticeyi sürdüreceğiz ve sonuçları alacağız...

Yarın yeni teşvik uygulamalarını açıklayacağız... Doğu ve Güneydoğu'da yatırımı artıracak paketi açıklayacağız... Bölgenin çehresini değiştirdik değiştirmeye devam ediyoruz...

Merhum Türkeş'in de ölüm yıldönümü kendisini rahmetle anıyor ailesine yeniden başsağlığı diliyorum.

Polis teşkilatı mensuplarının polis haftasını kutluyorum. Polisler kahraman evlatlarımızdır... Şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum" dedi

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2012, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER