Erdoğan Son Anketi Açıkladı!

Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili AK Parti’nin oylarının düştüğü yönündeki bir anketle ilgili soru soran gazeteciye cebinden çıkardığı anketle yanıt verdi. Erdoğan’ın açıkladığı ankete göre; AK Parti yüzde 47.7, CHP yüzde 28.5, MHP yüzde 14.4, BDP ise 5.9.

Resmi temaslarda bulunmak için Almanya'ya hareket eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, havaalanında açıklama yaptı. Erdoğan, tutukluluk süreleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Tutukluluk süresini 5 yıla indirme kararı aldık” diye konuştu.
 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;
 
Almanya ile köklü bir dostluğumuz var ve birçok alanda yakın iş birliği içindeyiz. 3 milyonu aşkın vatandaşımız Almanya'da yaşıyor, bunların da 1 milyonu yakını Alman vatandaşı.
 
Bu ziyaretim ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin her alanda ileriye götürlmesine yönelik büyük bir önem ifade ediyor.
 
Almanya'da bulunan soydaşlarımız Almanya'ya çok önemli katkılar sağlıyor. Almanya parlamentosunda 11 Türk vatandaşımız bulunuyor. Kabinede de ilk kez Türk bir bakan yer alıyor.
 
Bir Türk-Alman üniversitesi kurma girişimimiz aynı kararlılığını koruyor. Almanya'da yerleşik Türklerin sahip olduğu şirket sayısı 80 bine yaklaşmıştır. Kazandırdıkları sermaye 40 bin Euro civarında.
 
Almanya Türkiye'nin en büyük ticaret ortağıdır. Avrupa krizden yeni kurtuluyor. Bu krize rağmen Almanya Türkiye arasındaki iktisadi ilişki kaybolmamıştır. 2013 Ocak-Kasım arasındaki ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 34 milyar Euro idi.
 
AB üyeliği konusunda güçlü irademiz devam ediyor. Destekleri devam diyor. Vize muafiyetini de en kısa sürede aşmayı düşünüyoruz.
 
Erdoğan ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:
 
Ekonomide alınacak önlemlere dair Erdoğan, "Türkiye-İran arasındaki süreçte önlemler diye bir şey söz konusu değil, sadece İran'a yönelik yaptırımlar söz konusu. Bunların içersinde BM Konseyi mensubu ülkeler bunları rahatlıkla aşabiliyor, ama bazı ülkeler içinde bu yaptırımlar değişik yollarla engellenbiliyor. İran ile aramızdaki dış tücaret hacmimiz 2012 yılında 21 milyar dolara ulaşmıştı, fakat 2013'te bu yaptırımlar nedeniyle bu rakam çok düştü. Bizim isteğimiz 2015'te 30 milyar dolara çıkarmaktı. Türkiye İran arasındaki petrol ithali ve doğalgaz ithali ve yeni fiyat konusunda enerji bakanımız İran ile görüşecek ve ticaret hacmimiz süratle artacaktır. Vergilerde karşılıklı bazı indirimlere gitmek niyetindeyiz" dedi.
 
Erdoğan, paralel yapılanmaya yönelik soruşturma hakkında "Sadece içişleri bakanlığımız değil, tüm istihabri çalışmalarımız bundan sonra eksikliği bundan sonra gidermek için bu yöne çok daha farklı bir şekilde eğileceğiz. Bizim buna fırsat vermemiz mümkün değildir, bu devletin beka meselesi haline geldi" diye yanıt verdi.
 
Erdoğan, Zaman gazetesinde yayınlanan anketle ilgili "Bunu değerlendirmeme gerek yok. Sen inanıyor musun buna? Senin mensubu olduğun gazete dün başka bir anket yayınladı. Neye inanalım? Bunların dışındaki anketi ben size okuyayım. Bakalım buna ne diyeceksiniz? KONDA benim şirketim değiş, KONDA'nın Ocak ayı anketini söylüyorum.
 
AK Parti 47,7, CHP 28,5, MHP 14,4, BDP 5,9...
 
İşte bu anketin adı paralel yapı firmasının anketidir. Bunlar duymaz uydururlar. Bunlar kendilerine göre bu ülkede bir irade oluşturabileceklerini sanıyorlar, bunu oluşturamayacaklar.Dünyanın değişik bir ucundan durup da Türkiye yönetilmez, çıkar gelirsin ne yapmak istiyorsan yaparsın" dedi.
 
Başbakan, Erdoğan Bayraktar ile ilgili "Erdoğan Bayraktar ile görüştüm ama ikna etme gibi bir durum yok. Erdoğan bey ikna edilecek biri değil ki 20-25 yıllık geçmişimiz olan bir arkadalım. Orada kullanmış olduğu yanlış bir ifadeyi düzeltmek onun görevidir. İkna etmeme gerek yok, onun pişman olması lazım zaten" dedi.
 
Erdoğan tutukluluk süresiyle ilgili "Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün yaptığmızı çalışma ile bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclisten bunun da çıkmasıyla yüzlerce binlerce insan istifade edecek" dedi.
 
Ali İsmail Korkmaz davasıyla ilgili soruya Erdoğan "Yargı süreci, yargı süreciyle ilgili söyleyecek herhangi bir şeyim yok" diye yanıt verdi.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER