banner51

Erdoğan Belediyeyi Topa Tuttu

Başbakan Erdoğan, “11 yıl önce konuşulmayan talepler bir bir hayata geçiriliyor. Doğudaki işsizliğin en temel sebebi terördür. Terörün olduğu yere yatırımcı girmez, başarımızın altında güven ve istikrar vardır" dedi.

Erdoğan Belediyeyi Topa Tuttu

Çeşitli açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere kette bulunan Başbakan Erdoğan, akşam yemeğinde Rescate Otel’de kanaat önderleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Yemekte konuşan Başbakan Erdoğan, deprem sonrası Van’a yapılan hizmetlerden bahsederek, “17 bin 489 konutun inşaatını tamamladık. 15 bin tanesini toplu açılış töreni ile teslim etmiştik. Bugün ise 2 bin 644 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Depremin ardından Van’ı tekrar ayağa kaldırabilmek için eski parayla 5 katrilyon harcama yaptık. Yaraları sardık. Hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bazıları çıkıp bizim Van için yaptıklarımızı unutturmaya çalışıyor. Biz sizin için ne yaptıysak sizlere hizmet için yaptık. Bunların takdiri Vanlı kardeşlerimize aittir. Bir takım çevrelerin karalama kampanyaları karşısında bunlara karşı aklıyla ve vicdanıyla karar verilecektir. Van mahalli seçimde büyükşehir başkanını seçecek. Van’dan köylere kadar hizmet taşıyacak. Belediyeye yapacağımız ödenek ile Van’a hizmetlerimiz daha da arttıracağız" dedi.

 
YÜKSEK KATA TEPKİ
 
Van’da yüksek katlı binaların yapımının sürdüğünü söyleyen Erdoğan, "Bugün baktım. Benim Vanlı kardeşlerim yüksek konutlu binalar yapıyor. Bakanıma da söyledim. Biz 8 katlı binalar yapıyorsak depreme adeta davetiye çıkarıyoruz. Azami 5 kat yapmalıyız. Korku ve endişeyi yaşamayalım. Efendim diyorlar ki, ’Vatandaşlar baskı yapıyor. Benim çok çocuğum var’ diyorlar. Her şey deprem gelene kadardır. Deprem olursa bu sefer belediye başkanına bela okumaya, ‘bizi siz bu hale getirdiniz’ derler. Biz niye getirelim. Siz kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz. Biz sizden bunu bekliyoruz. Yapılacak binalar ile ilgili duyarlı olalım. Sizin yardımınızı bekliyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara’da plansız projesiz yapılanmalar var. Yatay mimariyle alçak binalar yapalım" diye konuştu.
 
 
"SİLAH DEĞİL, DİYALOG"
 
Ötekileştirici mantığı sona erdirdiklerini belirten Erdoğan; inkar, ret, asimilasyon politikalarını ayaklarının altına aldıklarını söyledi. Erdoğan, "Cumhuriyet hepimizin cumhuriyetidir. Cumhur haktır, cumhuriyet milletin kurumsallaşmış halidir. Cumhuriyet batıdakinin ne kadar hakkıysa doğudakinin de o kadar hakkıdır. Geçmişte sadece Doğu ve Güneydoğu’ya değil Türkiye’nin genelinde farklı kesimlere farklı muameleler yapıldı. Kendilerini cumhuriyetin tek yegane sahibi olarak görenler, kendileri dışındaki herkesi farklı gördü. Herkese farklı baskılar yaptılar. Çıkarları zedelendiği zaman bu elitler cumhuriyeti korumak ve kollamak adına darbeler yaptılar. Zulümler yaptılar. Faili meçhullere göz yumdular. Üzerlerini örttüler. Başkalarının inanç ve değerlerini yok saydılar. Etnik kökenler, kültürler yok sayıldı. Ama biz sorunları çözdük. Siyaset sorun çözme işidir. Biz artık bu bölgede silahın değil, diyaloğun devreye girmesini arzu ediyoruz. 11 yıl önce konuşulmayan talepler bir bir hayata geçiriliyor. Doğudaki işsizliğin en temel sebebi terördür. Terörün olduğu yere yatırımcı girmez, başarımızın altında güven ve istikrar vardır" dedi.
 
 
BELEDİYEYİ TOPA TUTTU
 
Van Belediyesi’ni de eleştiren Erdoğan, "Van’a indim. Van’ı gördüm. İlk olarak yollar caddeler dikkatimi çekti. Siz burada yaşıyorsunuz, yatıyorsunuz, kalkıyorsunuz. Allah aşkına bir belediyecilik açısından şu ara sokakların halini beğeniyor musunuz? Beğeniyorsanız ’Ya gayet güzel buralar, ya gayet modern, nasıl beğenmeyelim’. Eğer beğeniyorsanız söyleyin bize. Sesiniz çıkmadığına göre demek beğeniyorsunuz. Ben herhalde alıştınız diye düşünüyorum. Siz bu görüntülere alıştınız. Ama kusura bakmayın. Ben size bu yapıyı yakıştıramıyorum. Çünkü benim Vanlı kardeşime bu yollar layık değil diyorum. Her tarafın pırıl pırıl olması lazım. Tertemiz olmalı. ‘Temizlik imandandır’ ilkesi gayrimüslimlerin değil Müslümanlarındır. Kusura bakmayın ama Van çöpten geçilmiyor. Belediyenin birinci görevi temizliktir. Bakıyorsunuz her taraf pislik ve çöp içinde. Belediyecilik mi görmek istiyorsunuz? İstanbul’a, Kocaeli’ye, Gaziantep’e Sakarya’ya bakın. Nerede AK Partili büyükşehir belediye varsa onlara bakın ve Van böyle olmalı demek içinde elimizden gelen gayreti ortaya koyalım" şeklinde konuştu.
 
Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının ardından yemek basına kapatıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2013, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER