Erdoğan Ahmedinejad ile görüştü

Beyaz Köşk'te basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 1.5 sürdü. Erdoğan ile Ahmedinejad arasında dün yapılması planlanan görüşme, İran Cumhurbaşkanı'nın yüksek tansiyon yüzünden rahatsızlanması nedeniyle bugüne ertelenmişti.

 

Başbakan Erdoğan ile Ahmedinejad'ın görüşmesinde Suriye'deki durumun ele alınması bekleniyordu. Erdoğan'ın ayrıca İran Cumhurbaşkanı'nı, nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılmasına ikna etmeye çalışacağı belirtiliyordu.Başbakan Erdoğan, Tahran'da konakladığı Espınas Oteli'nden Ahmedinejad ile görüşmek için ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, “5 1 olarak adlandırılan, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriABD, İngiltere, FransaRusya ve Çin'in yanı sıra Almanya'nın oluşturduğu batılı ülkelerleİran arasında yapılacak görüşmenin İstanbul'da yapılacağı açıklanmıştı. Netleşen bir şey var mı?” şeklindeki soruya, “Henüz biten bir şey yok” yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, “İran'la Suriye konusunda farklı yaklaşımlar olduğu biliniyor. Bir yakınlaşma sağlandı mı?” sorusu üzerine de “Bakalım çalışıyoruz. Artık dönüşte. Şimdi bugünkü görüşmeleri yapmadan bir şey söylersek afaki olur. Dünkü görüşmeler ekonomi ağırlıklıydı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2012, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER