Engelliler İçin 2 Sene Daha

Yapıların, özürlülerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesine yönelik tanınan süreye 2 yıl daha eklendi.

Engelliler İçin 2 Sene Daha

Yapıların, özürlülerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesine yönelik tanınan süreye 2 yıl daha eklendi. Bu süre içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere, 25 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek.
TBMM Genel Kurulu'nda, bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun teklifinin görüşmeleri sürüyor. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor, sosyal ve kültürel alanlar, gerçek ve tüzel kişilerce yapılar, umuma açık hizmet veren her türlü yapıların, özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi için kanunla tanınan 7 yıllık süreyi, 8 yıla çıkaran maddeye, önergeyle yeni fıkralar eklendi. Buna göre, denetim sonucunda belediye, kamu kurum ve kuruluşları, umuma açık hizmet veren yapı ve açık alanların malikleri ile toplu taşıma araçlarının sahiplerine, eksiklikleri tamamlamaları için 2 yıl daha ek süre verilebilecek.
Umuma açık hizmet veren her tülü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının sahibi olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişiler, verilen sürenin sonunda yükümlülüklerini yerine getirmezse, her bir tespit için bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezasına çarptırılacak. Belediyeler ile kamu kurum ve kuruluşlarına ise eksikliklerini tamamlamamaları halinde her bir tespit için 5 bin liradan 25 bin liraya kadar idari para cezası kesilecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER