Elitaş'tan Terör Yorumu

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'nin yapması gereken en önemli şeyin; terörizmi, teröristi lanetleyebilmek, onu besleyen, destekleyen bütün kaynakları şiddetle kınayıp yok edebilmek için gayret göstermek olduğunu belirtti.

Elitaş'tan Terör Yorumu

Elitaş, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BDP'nin, ''terör konusunda Meclis'in bilgilendirilmesi'' konusundaki çağrısı ile ilgili soru üzerine Elitaş, Kahramanmaraş Göksun İlçesi'nden trafik denetlemesinden kaçan teröristlerin Kayseri Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü'ne canlı bomba eylemi yaptığını hatırlattı. Şehitlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan Elitaş, ''Terörden beslenen, teröre lanetleyen, bazı meselelerle terörün dümen suyuna girmiş her kim varsa şiddetle ve nefretle lanetleniyorum." dedi.
Elitaş, bu ülkenin, TBMM'nin yapması gereken en önemli şeyin; terörizmi, teröristi lanetleyebilmek, onu besleyen destekleyen bütün kaynakları şiddetle kınayıp yok edebilmek için gayret göstermek olduğuna işaret ederek, bu konuyla ilgili Meclis'in ve Hükümet'in gerekli çalışmaları yaptığını söyledi. ''İçişleri Bakanı'nın, peşinden parti sözcüsünün açıklamaları var. Bu çelişkiyi nasıl yorumluyorsunuz?'' sorusuna Elitaş, ''Hükümet'te herhangi bir çelişki söz konusu değil. Sayın Başbakanımız, Grup Başkanımız ve Genel Başkanımız olarak en son açıklamayı yaptı. O konu üzerinde bizim farklı yorum yapmamız mümkün değil." yanıtını verdi.
        
Elitaş, ''Sayın Başbakan sus emrini kime verdi?'' sorusu üzerine, ''Herkesin daha ölçülü konuşması gerektiğini ifade etmek gerekir. Sus emri diye bir algılamayı ve ifade tarzını doğru bulmuyorum'' dedi. ''Bazı meseleleri, 5 ay önce ortaya çıkmış, henüz sonuçları alınmamış, soruşturması bitmemiş ama görünüş itibariyle hata diyebileceğimiz bir konuyla ilgili terörü ve terörizmi destekleyici söylemler içerisinde bulunmak, terörle mücadeleyi zaafa uğratmak isteyenlerin dümen suyuna girmekten başka bir şey değildir'' diyen Elitaş, o hadisenin sonucunun alınmadığını ve soruşturmasının devam ettiğini kaydetti.
Elitaş, o hadiseyi gündeme getirerek terörle mücadeleyi zaafa uğratmaya gayret gösterenlerin, şu anda avuçlarını ovuşturduklarını ve dümen suyuna girenleri nasıl kendi yollarına getirdiklerinin zevkini yaşadıklarını anlattı. Mustafa Elitaş, ''Aklı başında hiç kimse, toplumun kanaat önderleri, siyasi parti mensupları bu konuyu malzeme haline getirip terörizmin dümen suyuna girmemelidir." dedi.

''Terörün Kayseri'ye gelmesinin bir tesadüf olup olmadığının sorulması'' üzerine Elitaş, Kahramanmaraş'ta jandarmanın yaptığı trafik kontrolünden kaçan 2 teröristin, Pınarbaşı İlçesi'nde ana cadde üzerinde Emniyet Müdürlüğü'nü görünce orada canlı bomba olarak işi bitirdiklerini söyledi. İlk bilgilere göre amaçlarının Kayseri olup olmadığı konusunda emin olunmadığını belirten Elitaş, TBMM Başkanvekili, AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un sabah Kayseri'ye gitmek için yola çıktığını, kendisinin birazdan yola çıkacağını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da akşam saatlerinde Kayseri'ye geleceğini ve olay yerinde incelemelerde bulunacaklarını kaydetti.

Elitaş, ''Terör örgütü bundan sonra adam kaçırmalarının olacağını açıkladı. Bugün 10 kişi kaçırıldı, arkasından bu eylem oldu. Bu tabloyu nasıl okuyorsunuz, siyasete mi bir mesaj veriliyor?'' sorusuna, ''Terör örgütü ne mesaj verirse versin, Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenlik güçleri, Hükümet'i bütün siyasi birimleri terör örgütüyle mücadelesine devam edecektir. Mesajdan Türkiye Cumhuriyeti'nin yetkilileri hiç bir şekilde korkmazlar, 3-5 tane çapulcu kime ne mesaj verirse versin terörle mücadele aynı şekilde, aynı hızla devam edecektir'' yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER