'Ekonomik Başarı İçin Siyasi İstikrar Şart'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, siyasi istikrarın ve güven ortamının ekonomide başarının ön önemli kaynağı olduğunu söyledi.

'Ekonomik Başarı İçin Siyasi İstikrar Şart'
Ak Parti Hatay İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, burada bir konuşma yaptı. Türkiye’nin son 11 yılda çok büyük bir dönüşüm yaşadığını kaydeden Babacan, Türkiye’nin, çok farklı zamanlarda çok önemli reformlar yaptığını belirtti. Babacan, özgürlüklerin genişlemesi, temel hakların daha iyi kullanılabilmesi ve demokrasinin ilerleyebilmesi için önemli siyasi reformlar gerçekleştirildiğini de vurguladı.
 
Türkiye’nin gerçek anlamda bir hukuk devleti olabilmesi için çok önemli adımlar attıklarını da belirten Babacan, "Siyasi reformlarımızın çok önemli bir ilkesi oldu. Vatandaşlarımız hangi etnik kökenden olursa olsun, dini, mezhebi ne olursa olsun devlet aynı samimiyette kucaklamalı. Dini, etnik kökeni ne olursa olsun, her türlü haktan faydalanabilsin istedik ve attığımız her adım, her demokratikleşme paketi mutlaka bu amaca yönelik oldu. Eksikliklerimiz var ama inşallah bu felsefeyle, bu bakış açısıyla yolumuza devam edeceğiz. Farklılıkları ülkede bir zenginlik olarak kabul ediyoruz. Kendi içinde farklılıkları bir arada huzur içinden yaşatan ülkeler çok daha hızlı ilerliyor. Huzur ve barış ortamını Türkiye’de hakim kılmak hükümetin en önemli amaçlarından biridir" dedi.
 
MİLLİ GELİR 800 MİLYAR DOLAR
 
Hükümetin, 11 yıllık iktidar süresince ekonomide de çok önemli başarılar elde ettiğini ifade eden Babacan, 230 milyar dolarlık milli gelirin 800 milyar dolara ulaştığını söyledi. İhracatının 36 milyar dolardan 153 milyar dolara ulaştığını kaydeden Ali Babacan, şunları söyledi:
 
"Ekonomik başarının devam edebilmesi için siyasi istikrar önemlidir. Siyasi istikrar ve güven ortamı ekonomide başarının ön önemli kaynağıdır. İşte bu siyasi istikrarımızın ve Türkiye’deki güven ortamının devam etmesi de ülkemizin ekonomik başarısının devam etmesi için şart. Türkiye tüm gücünü tek noktada topladı ve kararlı bir şekilde ileriye doğru yürüdü. İşte bu siyasi istikrar ortamımızı da mutlaka korumamız gerekiyor. Siyasi istikrarda olacak herhangi bir zafiyet, anında ekonomiye olumsuz olarak yansıyabilir. İşte bu sebeple önümdeki seçimler, son derece önemli."
 
Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin de Hatay’a özel ve güzel hizmetler getirdiklerini, bundan sonra da bu hizmetlerin artarak devam edeceğini anlattı.
 
Başbakan Yardımcısı Babacan, Ak Parti Koordinasyon Merkezi’nin de açılışını yaptı ardından işadamlarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER