Eker'den, Baydemir'e Taziye Ziyareti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, önceki gün ağabeyi Aziz Baydemir’i kaybeden Diyarbakır Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir’e taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Eker, ziyaret sırasında orada bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı BDP’li milletvekilleri ile de sohbet etti.

 Eker'den, Baydemir'e Taziye Ziyareti
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, önceki gün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ağabeyi 58 yaşındaki Aziz Baydemir için Hevedanlılar Yas Evi’nde taziyeleri kabul etmeye devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Yardımcısı Kutbettin Arzu, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ve Emniyet Müdürü Halis Böğürce, bugün Baydemir’e taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Eker, taziye yerinde bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bir süre önce cezaevinden tahliye olan BDP milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım, Kemal Aktaş ve İbrahim Ayhan ile bir süre sohbet etti.
 
Baydemir’in taziyesinden ayrılan Bakan Mehdi Eker, daha sonra Vali Kıraç ile birlikte daha sonra Emniyet Müdürlüğü’ne geçerek, bu göreve yeni atanan Emniyet Müdürü Halis Böğürcü’ye başarılar diledi. Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, geçmişte yapılan seçim süreçlerinde istenmeyen olayların yaşandığını hatırlatarak, "Seçim sürecine giriyoruz. Arzu edilmeyen olaylar oldu geçmişte. Emniyet mensuplarımız gayretli fedakarca çalışıyorlar. Biliyorsunuz emniyetteki bazı arkadaşlar değişti. Arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Seçime dönük, ilin asayişine yönelik, alınacak tedbirleri valimizle birlikte değerlendirmek üzere Diyarbakır’a geldik. Diyarbakır’daki tüm emniyet mensuplarına başarılar diliyorum" dedi.
 
’PARTİLERİN BİRBİRİNE TAHAMMÜL ETMESİ VE ANLAYIŞ GÖSTERMESİ ÖNEMLİ’
 
Bakan Eker, geçen hafta Lice İlçesi’nde, Hüda- Par ile BDP’liler arasında yaşanan gerginliğin hatırlatılması üzerine ise, seçime 2 aylık bir süre olduğunu, seçim bürolarının açılışları, bunların güvenliğine yönelik almış oldukları bir takım önlemler olduğunu söyledi. Huzur ve güven içerisinde vatandaşın oylarını kullanması için ortamın hazırlanmasının önemli ve esas olduğunu belirten Bakan Eker, şöyle konuştu:
 
"Bütün siyasi partilerin birbirine tahammül ederek, birbirine anlayış göstererek, seçim propagandalarını yapması önemli. Sonuçta milletin tercihi esastır, milli irade esastır. Bunun öncesinde elbette ki propaganda çalışması olacak yasalar çerçevesinde. Ama, bunlar olabildiğince tüm parti yöneticilerimizin, adaylarımızın özellikle hassas olmaları, burada kendi seçmenlerine, tahriklere, provokasyonlara kapılmaması konusunda uyarması önemli. İnsanların farklı düşünmeleri, farklı siyasi partilere tabii olmaları normaldır. Vatandaş tercihini nasıl yapacak, nasıl kullanacaksa saygı duymak lazım. Ama asla şiddet, baskıyla oy kullanmasına engel olmak ya da zarar vermek buna müsade etmemek lazım. Diyarbakır geçmişte bu konularla ilgili çok acılar yaşamış bir şehir. Olabilecek muhtemel provokasyonlara karşı durabilirsek o zaman selametle bu seçimi geçirebiliriz."
 
Yapılan konuşmaların ardından Emniyet Müdürü Böğürcü, Bakan Eker’e ziyaret anısına plaket verdi.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2014, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER