banner24

Egemen Bağış Brüksel'de

Avrupa Birliği Komisyonu ve Parlamentosu yetkilileriyle görüşmek üzere Brüksel’e giden Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa’da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hollande ile ilgili olarak, 'Umut ederim ki yeni Cumhurbaşkanı François Hollande, kendi ülkesinin ve onu başkanlığa seçen Fransız halkının çıkarlarını gözetir. Türkiye ile olumsuz ilişkiler kurmak, Fransız kamuoyunun işine gelmez' dedi.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tavırları sebebiyle Türkiye ile Fransa ilişkilerinin uzun süredir olumsuz etkilendiğini ifade eden  Egemen Bağış bu gün saat 12.00’de İstanbul’dan Brüksel’e gitti. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış hareketinden önce Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Brüksel’e 32’nci seyahatini gerçekleştirdiğini ifade eden Bağış, şunları söyledi: “Genelde Brüksel’e Avrupa Komisyonu yetkilileriyle görüşmek, Avrupa Parlamentosu üyeleriyle Türkiye’nin müzakerelerini konuşmak için gidiyorum. Ama bu gidişim biraz farklı olacak. Bu gidişimde Belçika yetkilileriyle, Belçika’nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı’yla, Senato Başkanı’yla, oradaki Türk dernekleri başkanlarıyla bir araya geleceğim. Aynı zamanda Sırbistan’ın Sancak Bölgesi’nin Brüksel’de açmış olduğu temsilciliği ziyaret edeceğim. Ve Avrupa’da yaşayan Çerkez Dernekleri Federasyonu Başkanı’nı kabul edeceğim. Yarın akşam da döneceğim.”

Basın mensuplarının “Avrupa Birliği (AB) içerisinde yer alan birçok ülke ekonomik krizle uğraşıyor. AB dağılır mı?” şeklindeki sorusuna Bağış, “AB, bu ekonomik kriz ile mücadele ederken belki birtakım karar mekanizmalarını değiştirir, kurallarını değiştirir ama AB dağılmaz. Krizler geçici ama 'Avrupa Birliğinin, barış projesi olarak devamı  kalıcıdır' diye düşünüyorum. Onun için biz de vatandaşlarımızın yaşam standardını Avrupa Birliği standardına yükseltmek için 'durmak yok reforma devam' diyoruz'' şeklinde yanıt verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER