'Dünyadaki En Büyük Göç Felaketi Yaşanıyor'

Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliği raporuna göre IŞİD terörü ve Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye 1 milyon kişinin sığındığını söyledi. Arıkan, bu rakamın soğuk savaş sonrası dünyada yaşanan en büyük göç felaketi olduğunu belirtti.

'Dünyadaki En Büyük Göç Felaketi Yaşanıyor'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 193 üyenin katılımıyla ABD’de gerçekleştirilen 69’uncu BM Genel Kurulu’nu değerlendiren Prof. Dr. Harun Arıkan, toplantının resmi gündeminde ’iklim değişikliği’ ve ’nüfus -kalkınma’ konularının bulunduğunu söyledi. Buna karşın genel kurul görüşmelerine bölgesel güvenlik, terör örgütü IŞİD ile mücadele eylem planı, Ukrayna krizi ve Batı Afrika’da ortaya çıkan ebola salgınının ele alınacağını aktaran Arıkan, "BM kaynaklarına göre ebola salgını sonucu 2 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiği ve en az 20 bin kişinin yaşamsal risk altında bulunduğu, salgına karşı uluslararası acil eylem planına ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir" dedi.
 
’ERDOĞAN DA KONUŞACAK’
 
Diplomatik kaynaklara göre BM Genel Kurulu’nda IŞİD terör örgütü ve Suriye’deki iç savaşın ele alınacak ve tartışılacak önemli konu olduğunu bildiren Prof. Dr. Harun Arıkan, şunları kaydetti:
 
"BM Yüksek Komiserliği raporuna göre IŞİD terör örgütünün Kobani’ye saldırısı sonucu Türkiye’ye kaçan sığınmacıların sayısının 130 bini aştığı belirtildi. Aynı rapora göre bu yeni göç dalgasının var olan 850 binden fazla Suriyeli sığınmacı ile birlikte Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların toplam sayısının 1 milyonu geçeceği ve bunun soğuk savaş sonrası dünyada yaşanan en büyük göç felaketi olduğu belirtildi. ABD Başkanı Barack Obama’nın BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmasının önemli bir kısmını yabancı savaşçılar ve güvenlik konusuna ayıracağı ve bu bağlamda IŞİD terör örgütüne karşı uluslararası eylem planına katılım çağrısını yineleyeceği ifade edilirken, aynı gün konuşma yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Ortadoğu’da yaşanan çatışmalar ve Suriye ile Irak’tan Türkiye’ye yönelen göç tehdidine karşı tampon bölge oluşturulmasını da içeren önlemleri anlatması bekleniyor. Ayrıca Türkiye’nin, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için BM Genel Kurul üyesi ülkelerden destek için diplomatik girişimlerde bulunması öngörülüyor."
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER