banner51

Dünya Gördü Bir Tek O Görmedi

İzmir’deki temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, programının ikinci günü Seferihisar’daki Cittaslow (Sakin Şehir)Genel Kurulu’na katıldı. Euphoria Resort Otel’de gerçekleştirilen genel kurulda katılanlara hitap eden Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın havaalanı mitinginde yaptığı açıklamara sert çıktı : Bütün dünya bir gördü, bir kişi görmedi. Onun adı Recep Tayyip Erdoğan.

Dünya Gördü Bir Tek O Görmedi
 
 
 Kılıçdaroğlu, “ Benim milyonlarca yurttaşım herkese bir kez daha hatırlattı. Yanlış değerlendirmeyle apolitik olarak adlandırılan gençler gerçek politik bilincin kent ve çevre bilinci olduğunu gösterdi. Gençleri hafife alanlar daima yanılırlar. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, insana ve çevreye saygıdır. Taksim Gezi Parkı’ndan yükselen çığlık evrensel çığlıktır. Gençler Dünya’nın geleceğine yönelik umudumuzu arttırıyor. Hepsini yürükten kutluyorum. Bizim de politikacılar olarak alacaklarımız var” dedi.
 
Kılıçdaroğlu'nun esnafla buluşmasından tüm detaylar
 
HALK KARARLARA KATILMALIDIR
 
Kentlerin farklı özellikleri ile ön plana çıkması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kentler birbirine benzemeye başladı. Aynı yemek şirketleri, aynı alışveriş merkezleri kuruluyor. Cittaslow hareketi yerel kalkınma olarak harekete geçmiştir. Geleneklerine, yemeklerine değer veren ve geliştirmek isteyen şehirler için ihtiyaçtır. Meyve, süt köylerden geliyor. Yerel üreticilerin yereli koruması gerekiyor. Köylerimiz köklerimizdir. Sağlık üretim ve tüketim yapan herkes için köy önemlidir. Yerel yönetimleri desteklemek için yerel yöneticilerin önderlik yapması gerekir. Seferihisar’ın bu çalışması bir çok kente örnektir. Kurulan üretici pazarlarında yapılanlar etkili faaliyettir. Üreticilerin birbirleriyle hareket etmesi onları güçlü kılar. Kooperatif ve üretici birlikte bu amaçla çalışır. Belediye desteği sayesinde birçok tesis kuruldu. Mandalina tesisi kuruldu. Mandalina üretici birliği ihracat yapmaya başladı. Yerel yönetimlerin kendilerine bir yol haritası ortaya çıkartması gerekiyor. Yapılanların da halk ile birlikte olması gerekir. Kentin güçlü, zayıf yönleri halk ile ortaya çıkmalı. Masa başında oturan birkaç kişinin kararları ile kent planlanamaz. Kent konseyleri ve birçok yapı ile halk kararlara katılabilir. Parkın bile nereye kurulacağını halka sormazsanız kullanma olanağı olmaz” diye konuştu.
 
 
TÜRKİYE CİTTASLOW CENNETİ OLABİLİR
 
Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Farklılıkları yaratıcılıklar sağlıyor. Küreselleşmenin dayattığı duruma karşı yerellik önemli faktör. Dünya’nın en hızlı ülkelerinden biri olan Amerika’nın nüfusunun üçte birinin obez olması normal değildir. Hız her ne kadar verimlilik ve profesyonelleşmiş gibi olsa da yavaşlık mutlu bir yaşam sunar. Cittaslow, Seferihisar’ın markalaşmasına sebep oldu. Zengin potansiyeli ile ilçemiz geleceğin Türkiye’sini yaratma yoluna girdi. Birçok konuda çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de 9 Cittaslow kent var. Türkiye Cittaslow’lar cenneti olabilir” dedi. Soyer, konuşmasında sahneye kongre boyunca ziyaretçilere yardımcı olacak olan gönüllüleri çağırarak tanıttı.
 
Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin de yaptığı konuşmada, birliği tanıttı. Birliğin çalışma alanları ve yapılanlardan bahseden Şahin, birlik üyesi belediyeler ile yurt dışındaki belediyeler arasında köprü olduklarını ifade etti.
 
BAŞBAKAN KEMAL SLOGANLARI
 
Genel Kurul’un ardından Seferihisar İlçe Merkezi’nde kahvehanede halk ile buluşan Kılıçdaroğlu, “başbakan Kemal” sloganları ile karşılandı. Kılıçdaroğlu, “Sandık geliyor göreceğiz” cevabını verdi. Belediye Başkanı Tunç Soyer’i öven Kılıçdaroğlu, “Çalışkan bir belediye başkanınız var. Seferihisar’ı sadece Türkiye değil Dünya markası yapmak için çalışıyor. Uluslararası konferansı burada topladı. Kendisini yürekten kutluyorum” dedi.
 
TÜRKİYE’Yi AYDINLIĞA ÇIKARMA ZAMANI
 
Ülke gündemi ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin iyi yönetilmediğini ben de siz de biliyoruz. Gücümüzü birleştireceğiz. Ayrılık gayrılık zamanı değil. Beraber, birlikte çalışmanın zamanı. Türkiye’yi aydınlığa çıkarmanın zamanı. Hepimizin görevleri ve sorumlulukları var. Gereğini yapmak gibi yükümlülüğü var. Onun için yola cıktık, karış karış geziyoruz. Türkiye’yi çocuklarımıza emanet edeceğiz. Onlara güzel bir ülke bırakmak zorundayız.  Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’yi gençlere emanet etti. Kendi gençliğimiz ile gurur duyuyoruz. Türkiye’nin geleceği için mücadele eden bütün gençlerin alnından öpüyorum” diye konuştu. Seferihisar Belediyesi Hizmet Binası’nda kurmayları ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, soruları yanıtladı.
 
TOPÇU KIŞLASI REFERANDUM
 
Bir ülkenin başbakanı yasalara ve devletin yönetimine saygılı olmak zorundadır. İstanbul’da halkın seçtiği başkan ve meclis üyeleri var. Onlar niye konuşmuyor da başbakan konuşuyor. Burada ‘Başbakanlıktan ayrıldı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu’ derseniz konuşabilir. O Türkiye’nin başbakanı mı yoksa Gezi Parkı’nın başbakanı mı? Gezi Parkı’ndakiler onu kabul etmiyor. Saygılı olmak zorundalar. Arınç davet etti ve talepleri dinledi. Ayağının tozuyla başbakanın ‘şunu, bunu yapacağım’ demesi doğru değil. Başbakanın demokrasiyi öğrenmesi lazım. İnsanlar kentlerine sahip çıkıyorlar. Bundan doğal ne olabilir. Asıl üzerinde durulması gereken budur. Demokrasilerde halkla inatlaşmak olmaz. Başbakanın halen yüzde 50’den söz etmesi çok tehlikelidir. Yüzde 50’yi yandaş, yüzde 50’yi karşı görmek doğru değil. Taksim’de her siyasal görüşten insan var. Orada AKP’liler de vardı. Başbakanın daha kapsayıcı dil kullanması gerekirdi. Bütün dünya ayağa kalktı. Bir kişi görmedi. Onun adı da Recep Tayyip Erdoğan. Egosu bu kadar da yüksek. Demokrasiyi içselleştirmeliyiz. Çıkıp ‘benim inadım inat, yapacağım’ diyor. Acaba birilerine söz verdi mi? Birilerini söz verdiyse ayrıntı versin. İstanbul’da otel yapacak yer mi kalmadı. Birçok yer var. Bir taraftan ‘iki tane çanak çömlek çıktı, yatırımlar engelleniyor’ diye konuşacaksın. Sonra da var olmayan kışlayı yapmaya çalışacaksın. Tarihi eserleri yapmak istiyorsan git surları restore et. Tarihi eserleri yıkıp bina yaptılar. AKP il binasının neyin üzerine yapıldığını herkes biliyor. Tarihe saygı bu mu dur? Herkesi kucaklamak zordur. Başbakanı zor işleri yapmaya davet ediyorum. Başbakan gençlerin sesine kulak vermelidir. Kendi kişisel çıkarları için bir şey istemiyorlar
 
EKONOMİK SORUN
 
Bunu faiz lobisi yapıyorsa izin verme. Etrafındakiler başbakana yanlış bilgi veriyor. Bütün Dünya’nın gördüğünü başbakanın görmemesi gerçekten körlüktü. Borsa düşüyor, dolar yükseliyor. Niye oluyor bunlar. Başbakan ‘ben konuştukça oluyor’ demeli Önerileri kulak tıka, ben yapıyorum de. Olmaz. Dünya’da böyle başbakan yok. Halkın yüzde 50 oyunu çantada keklik ören başka başbakan yok. İstanbul ile ilgili konuşacaksa oranın belediye başkanı var. Hayatımda bu kadar beceriksiz bir yönetim ile karşılaşmadım. Sultan Ahmet’e saygın varsa git o üç yüksek binayı tıraşla. Başbakan ‘küstüm’ diyor. Niye izin verdiniz. İstanbul’u rant merkezi yapacaklar. Yarın mezarlıkları da rant alana dönüştürürler.
 
KUTUPLAŞMA
 
Korkum tehlikeli bir kutuplaşmaya gidiyoruz. Uzlaşmacı dil kullanmayan dilden, toplumu kutuplaştıran birisinden ülkeye yarar gelmez. Kendisine oy vermeyen insanı sevmeyenden bu ülkeye yarar gelmez. Herkesin şapkasını önüne koyması lazım.
 
EYLEMLERDE ZARARLAR
 
Demokratik eylemler, çevreye zarar vermeyen eylemlerdir. Demokratik eylem polisin elinde çivili sopayla halkın üzerine yürümediği eylemlerdir. Demokratik eylem kolunda çantası ile yürüyen kadına biber gazı sıkmadığı eylemlerdir. Demokratik eylemler hiçbir şey yokken polisin su sıktığı eylemler değildir. Türkiye’de değişim var. Halk kendi inancına, kimliğine saygı istiyor. Siyasetin bunu okuması lazım. 10 yıllık iktidardan şikayet var.Polisimizin şehit olması, başka arkadaşlarımızın hayatını kaybetmesi yanlıştır. Demokrasilerde bedel ödemek vardır. Demokrasi altın tabak içinde sunulmaz ama geçmişten ders alınmalıdır. Herkesin  dikkatli ve ders alması lazım.
 
CHP MEYDANLARA İNECEK Mİ?
 
Biz kutuplaşma olmasın diye iki mitingimizi iptal ettik. Siyasal parti olarak eylemlere katılmıyoruz. Taksim’e yurttaş olarak gittim. Partililerle gitmedim. Yurttaşların eylemlerine saygı duyulmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2013, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER