'Dosyaları Seçime Doğru Açıklayacağız'

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aksünger 17 Aralık'tan daha çarpıcı belgelere sahip olduğunu ve bunların seçimden önce açıklanacağını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Erdal Aksünger Ben TV Ana Haber Bülteni'ne konuk oldu. 

Önseçimden, kontenjana ve genel siyasete kadar birçok başlıkta Burak Cilasun'un sorularını yanıtlayan Aksünger, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yayının başında Özgecan Aslan cinayetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aksünger, şu ifadeleri kullandı;

"Aslında bu tür cinayetlerin istatistik olarak bakarsak yüzde 70 artmış durumda. Bir hayvan bile kendinde bu kadar cesareti bulamaz. Bu resmen bir travma. Toplum bir travma geçiriyor diyebiliriz. Genel Başkanımız da dün yaptığı konuşmada belirtti . Bundan bir 10 yıl önce 10 milyon antidepresan kullanılıyorken şimdi ise 37 milyon kutuya çıktı. Aile ve Sosyal politikalar Bakanı'nın çocuklara çığlık atmasını öğretin demesi bile son derece aciz bir durum. Bunlara sadece ceza verilerek geçiştirilmemeli. Bence en ağır cezayı almalıdırlar bu konuda ciddi anlamda bir çalışma yapılmalı. Bu nasıl bir açlıktır. Nasıl bir kinliktir. 3 dakikalık bir zevkin kurbanı olmamalı hiç bir kadın. Toplum ne kadar içe kapandıkça aslında gizli sapıklıklar daha da artıyor. Bu durum uzmanlar tarafından incelenmesi gerekiyor. Toplum durmadan kamplaşıyor. Böylesine vahşet veren olaylarda kenetlenip ortaklaşa mücadele vermeliyiz.  Bu olaya iktidarında el atması gerekiyor. İktidar da bu suçları övüyor çünkü."

Aksünger CHP İzmir'de şu sıralar ana gündem maddesi olan 6 kişilik kontenjan konusuna ilişkin de açıklamalarda bulundu;

"En son 1999'da böyle bir önseçim yapıldı. 55 seçim bölgesinde ön seçim yapılacak. Örgütünde ön seçim isteği vardı MYK'nın isteği ile birlikte kabul edildi. Bu seçimde kontenjan adaylar İzmir ile ilgilenecek adaylardan olabilecek mi? Önemli olan budur. Aslında amacımız bu İzmir sevdası olan İzmir'in tanıdığı insanların listelerde yer almasıdır. Böyle olması önceliğimizdir. İzmir'de 13 milletvekiline sahibiz ama bunu 19'a çıkarmak istiyoruz. Halkın ve örgütün takdirini kazanmış insanların İzmir'de de olması en temek unsurlardan biri olacaktır. Özellikle kontenjanda kadın vekillerin olmasını da çok istiyoruz. Kontenjan adayların halkta karşılığı olmalı."

"Başbakanlık Ofisi vaadini komik buluyorum"

Aksünger program sırasında elinde 17 Aralık operasyonundan daha fazla dikkat çekecek yolsuzluk dosyalarının da olduğunu belirtti. CHP'li Aksünger, bu belgelerle TCDD'de yapılan yolsuzlukların nasıl kapatıldığını, üst düzey bürokratların yolsuzluğa nasıl karıştığını göstereceklerini söyledi.

Ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İzmir'e Başbakanlık Ofisi açma vaadine ilişkin dikkat çekici sözler sarf eden Aksünger sözlerini şöyle sürdürdü;

"Başbakan Davutoğlu'nun bunu konuşması zaten çok komik yeterince sarayları var zaten buraya da küçük saray mı açacaklar? Her yeri babasının malı gibi kullanıyorlar. Bu vaatleri sadece çok komik buluyorum. Adamların işleri güçleri yok sürekli kendilerine yer yapma dertlerindeler yanı İzmir'i düşündüklerinden değil."

"Ön seçimi örgütüme soracağım"

Burak Cilasun'un "Sizi ön seçimde mi yoksa kontenjanda mı göreceğiz?" sorusunu da yanıtlayan Erdal Aksünger, genel merkezde de ciddi görevleri olduğunu hatırlatarak konuyu örgüt ile değerlendireceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER