Dört Eski Bakan Hakkında Karar

Meclis’te adları yolsuzluk iddialarına karışan 4 eski bakan için oturum düzenlendi. Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilmesine yönelik önergeler reddedildi.

Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilmesine yönelik önergeler Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.
 
 
Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için TBMM Genel Kurulu'nda oturum düzenlendi.
 
Eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler ve Egemen Bağış, Genel Kurul'a geldi. Annesinin cenaze töreni için Muş'a giden Zafer Çağlayan salonda yer almadı.
 
ÖNERGELER BİRLEŞTİRİLDİ
 
Soruşturma Komisyonu raporunun görüşülmesinin tamamlanmasının ardından önergelere geçildi.
 
4 eski bakanın her biri için verilmiş 50'den fazla önerge birleştirilerek okundu. Önergelerin okunmasının ardından kritik oylama başladı.
 
İlk olarak Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevkiyle ilgili gizli oylama yapıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de sıraya girerek oylarını kullandı.
 
MÜKERRER OY TARTIŞMASI
 
Oy tasnifi sürerken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in yerine Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun vekaleten oy kullandığını belirtti.
 
Bahçekapılı, kendilerindeki bilgiye göre Çelik'in yerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin vekaleten oy kullanacağı bilgisinin olduğunu söyledi.
 
Bahçekapılı'nın "Kendisine soralım" demesi üzerine Canikli, Vural'ın yanına gelerek tek oy kullandığını söyledi. Vural, mükerrer oy olduğu için oylamanın iptal edilmesi gerektiğini ileri sürdü.
 
Bu sırada grup başkanvekilleri, Eroğlu ve çok sayıda milletvekili Başkanlık Divanı önüne yığıldı. Tartışmalar sürerken Başkanvekili Bahçekapılı, gizli oylama sonucunu açıkladı.
 
Buna göre, Zafer Çağlayan hakkındaki önerge 242'ye karşı 264 oyla reddedildi. 7 oy çekimser, 1 oy boş, 3 oy da geçersiz sayıldı. Oylamaya 517 milletvekili katıldı.
 
MUAMMER GÜLER ÖNERGESİNE DE RET
 
Zafer Çağlayan için yapılan oylamanın ardından oturuma 15 dakika ara verildi. Aranın ardından Muammer Güler ile ilgili oylama yapıldı. Güler hakkındaki önerge, yapılan oylama da 241'e karşı 258 oyla reddedildi. 6 oy çekimser, 4 oy boş, 4 oy da geçersiz sayıldı. Oylamaya Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı.
 
Güler hakkındaki oylamaya katılan 513 milletvekili arasında Bayraktar ve Bağış katılırken, annesinin vefatı nedeniyle Genel Kurul'a gelmeyen Çağlayan oy kullanamadı. 
 
EGEMEN BAĞIŞ AZ FARKLA KURTARDI
 
Bağış'ın Yüce Divan'a sevkedilmesini içeren önerge de Genel Kurulu'da kabul edilmedi. Karar 245'e karşı 255 oyla alındı. Oylamada 7 çekimser, 6 boş, 4 de geçersiz oy kullanıldı.
 
Oturuma, verilen aranın ardından Erdoğan Bayraktar için yapılacak oylama ile devam edilecek. 
 
BAYRAKTAR HAKKINDAKİ ÖNERGE DE REDDEDİLDİ
 
Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevkedilmesini içeren önerge reddedildi. Karar, 219'e karş 288 oyla alındı.
 
ÇAĞLAYAN'DA 38, GÜLER'DE 43, BAĞIŞ'TA 48 FİRE
 
Yapılan ilk hesaplara göre, AK Parti'de Çağlayan oylamasında 38, Güler oylamasında ise 43 firenin olduğu belirtiliyor. Bağış için yapılan oylamada ise fire sayısı 48 oldu.
 
KADERLERİNİ ÜÇ RENK BELİRLEDİ
 
Milletvekilleri, il sırasına göre ve isimleri okundukça kabinlere girerek kendilerine verilen önergenin kabulü için beyaz (evet), reddi için kırmızı (hayır), çekimser için yeşil pulları zarfın içine koyarak oy kullandı.
 
Yüce Divan'a sevk edilmelerine ilişkin önergeler reddilen Muammer Güler ve Egemen Bağış, karar sonrası açıklama yaptı.
 
Muammer Güler karar sonrası "Önemli olan 276'yı bulmamasıydı. Hayırlı olsun" ifadeleri kullandı.
 
Bir açıklama da Egemen Bağış'tan geldi. Kararın hayırlı olmasını dileyen Bağış, "Biz her şeye hazırız" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER